الگویی که می تواند تکرار شود

نمونه موفق یک همکاری علمی بین المللی

رایزنی های علمی در قالب تفاهم نامه های علمی بین دانشگاه های کشور و سایر دانشگاه های معتبر جهان در زمینه تبادل علم و فناوری پیشرفت دانشگاه های کشور و صنایع مختلف داخلی را ایجاد می کند، یکی از نمونه های موفق همکاری علمی در سطح بین المللی تفاهم نامه علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان شرقی با دانشگاه کانازاوای ژاپن است که زمینه ساز پیشرفت علم زلزله شناسی در کشور است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ازقم، یکی از سیاست های دانشگاه های ژاپن ارتباط با سایر دانشگاه های جهان جهت تبادلات علمی و ارتباط بین محققان جهت پیشرفت های علمی است.

با زحمات و پیگیری های دکتر عبدالحسین فلاحی ارتباط علمی بین دانشگاه شهید مدنی تبریز و دانشگاه کانازاوای ژاپن که در زمینه مطالعالت زلزله شناسی از دانشگاه های سرآمد دنیا محسوب می گردد ایجاد شده است که این ارتباطات منشا خدمات بسیاری برای کشور شده است که خود می تواند الگوی موفقی برای سایر دانشگاه های کشور جهت تعاملات علمی در سطح دنیا محسوب گردد.

عبد الحسین فلاحی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان شرقی دکترای خود را در دانشگاه کانازاوای ژاپن گذرانده است.در گفت و گوی خبرگزاری علم و فناوری با وی، اذعان داشت:  اواخر دوره دکتری ، از طرف استاد راهنمای بنده در ژاپن موضوع برقرای ارتباط دانشگاه ژاپن با دانشگاه های دنیا مطرح شد. و به من پیشنهاد شد، شما که عضو هیئت علمی هستید پس از برگشت شما به ایران یک همکاری با دانشگاه شما آغاز گردد.

فلاحی در بیان نحوه انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه ژاپن بیان داشت: اوایل سال 83 به ایران بازگشتم وموضوع همکاری با دانشگاه کانازاوا را با مسئولین دانشگاه مطرح نمودم. که دانشگاه استقبال کرد و قرار شد تفاهم نامه ای بین دو داشگاه امضا شود.این موضوع را به صورت ایمیل با دانشگاه کانازاوا مطرح کردم که دانشگاه ما قصد دارد با داشگاه کانازاوا ارتباط ایجاد کند.

وی افزود: دانشگاه ژاپن در پاسخ به ایمیل گفت دانشگاه ما اجازه ندارد بین دو رئیس دانشگاه قرارداد امضا کند و این ارتباط در سطح پایین تری بین دو گروه مهندسی عمران  ایجاد شود و پس از آن در سطوح بالاتر بیت دو دانشکده و سپس بین دو دانشگاه این ارتباط ایجاد گردد.

 نهایتا بین دو گروه مهندسی زلزله در سال 84تفاهم نامه امضا شد که طرف ژاپنی تفاهم نامه پروفسور میاجیما مدیر گروه زلزله شناسی دانشگاه کانازاوا است.

فلاحی هدف از تفاهم نامه را انجام تحقیقات مشترک، در صورت امکان رفتن دانشجویان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در ژاپن، فرصت های مطالعاتی در ژاپن برای اساتید، برگزاری کفرانس های مشترک  دانست.

وی زمان انعقاد تفاهم نامه تا کنون را 12 سال دانست و گفت: هر سه سال این تفاهم نامه تمدید شده است و به طور متوسط هر سال یک بار هیئت ژاپنی به ایران آمده است.

در ادامه فلاحی به مطالعات لرزه شناسی متعددی توسط هیئت ژاپنی که در شهر تبریز صورت گرفته است به عناون یکی از نتایج این تفاهم نامه علمی اشاره کرد و اذعان داشت : تا کنون بر روی بازار سرپوشیده تاریخی ، ارک تبریز و مسجد کبود بررسی هاو تحقیقات مفصلی انجام شده است و مطالعات این تیم ژاپنی در بازار تبریز و انتشار نتایج آن، سهم بزرگی در ثبت جهانی این اثر تاریخی داشته است.

وی در ادامه به دیگر نتایج تفاهم نامه اشاره کرد و گفت: از برکات تفاهم نامه علمی با دانشگاه کانازاوی ژاپن تحصیل چند نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه شهید مدنی و دانشگاه دیگر با حمایت مالی پروفسور میاجیما و همکاران ایشان  برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری از طریق بورس در ژاپن بود.

فلاحی در ارتباط با تحقیقات ژاپنی بر روی زمین لرزه های رخ داده در جهان اذعان داشت: انجمن مهندسین عمران ژاپن ، انجمن گسترده ای است که در ژاپن بسیار فعال است و پس از زلزله های رخ داده در سطح جهان این انجمن گروهی را برای برسی زلزله ها گسیل می کند، برای زلزله سال 81 در قزوین ، زلزله سال 82 بم هردوی اینها من دانشجو بودم و همراه این ها برای بررسی زلزله به ایران آمدم.

وی مطالعات میدانی زمین لرزه های رخ داده در ایران را از دیگر نتایج این تفاهم نامه علمی با دانشگاه کانازاوا برشمرد و بیان داشت: زمین لرزه های آذربایجان شرقی (شهرستان‌های اهر، هریس ،ورزقان و روستاهای زلزله‌زده اطراف) با حضور محققین ژاپنی با سرپرستی پروفسور میاجیما در منطقه وقوع زلزله مورد مطالعه و بررسی میدانی قرار گرفته است.

 فلاحی افزود: آخرین مطالعه صورت گرفته توسط محققین ژاپنی  قبل از زلزله کرمانشاه ، مطالعات لرزه ای کلیسای سنت استپانوس شهرستان جلفا از طریق اندازه گيری های ميکروتريمور روی زمين اطراف کلیسا و آزمايش انکسار ارتجاعی روی زمين بوده است.

در ادامه فلاحی به مطالعه میدانی زمین لرزه کرمانشاه با حضور دانشمندان ایرانی و ژاپنی به صورت مشترک به عنوان دیگر نتایج تفاهم نامه علمی با دانشگاه کانازاوا اشاره کرد و بیان داشت: بررسی میدانی زلزله کرمانشاه با هدف مطالعه خرابی های زلزله و پارامترهای مهم زلزله نظیر شتاب حداکثر زمین ، بررسی خرابی های ایجاد شده روی ساختمان ها ، روی شریان های حیاتی ، بررسی های ژئوتکنیکی خرابی ها و زمین لرزش هایی که اتفاق افتاده و خرابی های  مربوط به ژئو تکنیک، برروی خرابی های که در بیمارستان اتفاق افتاده است صورت پذیرفت.

وی در ارتباط با حضور در مناطق زلزله کرمانشاه گفت: مردم زلزله زده که ما را می دیدند  خوشحال می شدند که کارهای علمی و تحقیقاتی در زلزله انجام می شود و نهایت همکاری خود را انجام می دهند که ما شرمنده محبت های این مردم زلزله زده هستیم و هم طرف ایرانی و هم طرف ژاپنی نهایت سعی خود را می کند که انشاالله نتایج خوبی ازتحقیقات این زلزله جهت کمک به مردم حاصل شود.

فلاحی در ارتباط با  تامین هزینه های هیئت ژاپنی برای سفر به ایران اذعان داشت : در ژاپن که بودم روحیه تحقیق در ژاپنی ها را خیلی جدی دیدم کاری را شروع نمی کنند مگر اینکه آن را به اتمام می رساندند. براساس برنامه ای که در انجمن مهندسی عمران ژاپن است از تحقیقات حمایت مالی می کنند وهمچنین  براساس برنامه ای که دروزارت علوم ژاپن است  از تحقیقات خارج از ژاپن به وسیله محققین ژاپنی حمایت به عمل می آید.

وی درارتباط با همکاری صمیمانه پروفسور میاجیما که طرف ژاپنی در تفاهم نامه است بیان داشت: برای تامین بخشی از هزینه های مالی  مطالعه لرزه ای بازار تبریز ، نمونه ها ی خاک برداشت شده از بازار تبریز به تحقیقاتی نیاز داشت  که برای انجام این آزمایش ها در ایران امکانات موجود نبود ، که به پژوهشگاه زلزله شناسی بیرون از ایران فرستاده شد.

فلاحی افزود: هزینه  آزمایشات 9 میلیون تومان بود که پروفسور میاجیما  پیگیری کردند که از طریق دانشگاه ژاپن هزینه را پرداخت کنند، که متاسفانه به دلیل تحریمات بانکی امکان واریز پول از طریق ژاپن مقدور نبود ، که پروفسور میاجیما فقط و فقط برای واریز این مبلغ از ژاپن به ایران آمدند، پول را واریز کردند و به ژاپن برگشتند که این نهایت صداقت و پشتکار این دوستان را می رساند و نشان میدهد که اینان کاری را شروع نمی کنند مگر اینکه به پایان می رسانند.

انتهای پیام/

علیرضا مومنی

زمان انتشار: چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 62157

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
آیدین
۰ مخالف          ۰ موافق
پنج شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳:۴۴

سلام جالب بود.

اشتراک گذاری مطالب