نمونه موفق استارت آپ آموزش در بستر فضای مجازی؛

از کارمندی تا کارآفرینی /رازهای موفقیت بانوی بنیانگذار استاد سلام

در حالی که بسیاری از افراد فارغ التحصیل دانشگاهی به دنبال استخدام در شرکت های دولتی هستند. بانوی کارآفرین ایرانی شغل کارمندی را رها کرده و با خلاقیت و ابتکار خود در بستر فناوری اطلاعات یک کسب و کار موفق برای خود و دیگران راه اندازی کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از قم ، نغمه عقیلی بنیان گذار استاد سلام، فارغ التحصیل رشته کارشناسی نرم افزار بانوی کارآفرینی است که به خوبی توانسته بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات یک کسب و کار را ایجاد کند و از طرف خانه کارآفرینان ایران نیزمورد تقدیر واقع شده است. که می تواند یک الگوی موفق برای سایر فارغ التحصیلان دانشگاهی باشد.

 

 

 

در گفت و گوی خبرگزاری علم و فناوری با نغمه عقیلی وی بیان داشت: یک سایت تحت عنوان استاد سلام با هدف تدریس خصوصی طراحی کرده ام که در حال حاضر 24 هزار استاد از طریق فضای مجازی با ما همکاری دارند. خارج از ایران هم آموزش می دهیم و حتی اساتید خارج ازایران نیز داریم که از آموزش های آنها استفاده می کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا به دنبال ایجاد کار بودید در حالی که شغل کارمندی را داشتید گفت:کارمندی را دوست نداشتم ، به دنبال کاری بودم که  زمان بندی کار و زندگی در اختیار خودم باشد.

عقیلی با شاره به جرقه اولیه راه اندازی استاد سلام بیان داشت: با دیدن سایت ایستگاه و درآمد زایی بالای آن به فکر گرفتن بخشی از تبلیغات خدمات ساختمانی ایستگاه  شدم که برای این موضوع به کمک همسرم یک سایت  خدمات ساختمانی را راه اندازی کردم .

وی در پاسخ به اینکه آیا در آغازراه با شکست همراه شدید یا خیر اذغان داشت :به دلیل تجربه کاری در زمینه سایت ، تیبلیغات خدمات ساختمانی در گوگل رتبه خوبی داشت. پروژه هایی خوبی می آمد و استعلام می شد، اما به دلیل مردانه بودن فضای کاری که طرف مقابل کارگران ساختمانی و اکثرا مهندسین مرد بودند و من به نظر آنها چون خانم بودم به نظرشان می آمد که من نمی توانم به آنها کمک کنم و کارشان را ارتقا بدم. برای همین آن سایت را رها کردم .

وی در تجربیات شکست ها  افزود: به دلیل سختی های کار در سال اول همکارم که کار را با او شروع کرده بودم، کار را رها کردند و تنها ماندم.

عقیلی انتخاب موضوع کاری تدریس خصوصی در بستر فضای مجازی را این گونه توضیح داد:  با خود فکر کردم که چه سایتی را کار کنم که من به عنوان یک خانم مخاطبمانم مخاطب خوبی باشند. باتوجه به اینکه مادرم 20 الی 30 سال معلم بودند و دوستان خانوادگی معلم زیاد داشتیم  به این نتیجه رسیدم سایتی برای معلمان طراحی کنم.

بانوی کارآفرین کشورمان در ادامه اذعان داشت: در ابتدا به صورت یلو پیج تبلیغاتی که مملو از اطلاعات اساتید بود کار را شروع کردم. خیلی ها از من سوال می گیرند که اول چطور شروع کردی ؟ همان اول اول از کار به چه صورت  کار را شروع کردی؟

ابتدای کار می ترسیدم ، ایتدای کار ما فقط معلم خصوصی بود که معلمان باید به خانه ها می رفتند که می ترسیدم معلم ها قبول نکنند و همیشه برای خاتم ها نگرانی داشتم که بخواهند برای درآمد جایی بروند و سختی هایی را متحمل بشوند.

وی در ارتباط با نحوه شکل گیری اولیه سایت استاد سلام بیان داشت: اطلاعات معلمان که در این سایت یلو پیج بایستی قرار داده می شد از طریق مخاطبانی که دقیقا در سایت های خوب آگهی مثل ایران تجارت ، مثل ...اطلاعات خود را ثبت کرده بودند، بعد ازظهر ها با آنها تماس می گرفتم، خلاصه پانصد تا را این مدلی اضافه کردم و روی سایت قرار گرفتند که برخی ازآنها هنوز هم همکاری دارند و این گونه شد که سایت استاد سلام شکل اولیه خود را به دست آورد.

عقیلی  شروع کار استاد سلام را این گونه توصیف کرد: در مورد تجاری سازی با یک نیش مارکت شروع کردیم  با درس های های بسیار ساده ای که در گوگل قابلیت تدریس داشت  کار را شروع کردیم ، مثل تدریس خصوصی اتوکد و فتوشاپ ، آرام آرام درس ها را بیشتر کردیم در همان مراحل کم کم خود استادها  ثبت نام کردند.

وی با اشاره  به نحوه تامین هزینه های راه اندازی استاد سلام گفت: هزینه های کار را ازطریق حقوق کارمندی پرداخت می کردم و برای شروع کار با 600 هزار تومان شروع کردم.

عقیلی در ارتباط با پول ساز شدن استاد سلام و رها کردن  کار کارمندی خود بیان داشت:هزینه‌های اولیه که با قیمت نسبتا پایینی از ۲۰ هزار تومان به ازای هر آگهی ستاره دار شروع شد و کم کم که دیدم سایت دارد به درآمد می رسد، با خودم قرار گذاشتم هر وقت درآمد استاد سلام به حقوق خودم که نزدیک دو میلیون تومان رسید کار کارمندی را رها کنم.

فعال کسب و کار اینترنتی توسعه و پیشرفت سایت استاد سلام را این گونه بیان کرد: اوایل پیش خود فکر می کردم در حد معمول کار خود را انجام دهم که با یک شتابدهنده آشنا شدم و هزار ویک داستان دیگر که پروژه را تکمیل کردیم .

وی افزود: با صحبت با اساتید مخاطبان نیازهایشان را شناسایی و برطرف کردیم و سایت را توسعه دادیم. خیالم راحت بود که سایت به درآمد رسیده است و کم کم به مراحلی روبه رو می شدیم که سایت را رشد بدهیم درآمدش را بیشتر کنیم افرادی را به عنوان کارمند خود استخدام کنیم حقوق آنها را بدهیم، حالا باید حقوق آنها در بیاید ، تعدادشان بیشتر شود.

وی با اشاره به برنامه ربزی برای ثبت نام یک میلیون استاد در سایت استاد سلام گفت: در حال حاضر بخش قابل توجهی از بازار را در اختیار داریم و با اعتماد سازی که بین اساتید انجام داده ایم. 24 هزار استاد ثبت نام شده و تعداد زیادی شاگرد داریم .قبلا به این فکر می کردم که ده هزار استاد ثبت نام کنند ایده آل خوبی هست اما الان به این فکر می کنم که باید به تعداد یک میلیون استاد ثبت نام شده برسیم و این شدنی است.

عقیلی با تاکید بر لزوم حمایت  دولت از کسب و کارهای نوپا اذعان داشت، انتظاری که از دولت می رود این هست که کمک کند یک کسب وکار در ابتدا از پس خودش بر بیاید و در ادامه هزینه های مختلف را پرداخت کند، نه اینکه از همان ابتدای راه اندازی یک شرکت بخواهد هزینه های مختلفی به بخش های گوناگونی پرداخت کند.

وی در ارتباط با برخی ابهامات و پیچیدگی های اداری مربوط به اخذ مجوزها گفت:  برخی اوقات که دنبال مجوز هستیم حتی خود مسئولین هم نمی دانند که متولی امر چه کسی است؟ مثلا در امر آموزش چهار متولی وجود دارد، مثلا وزارت فرهنگ و ارشاد ، آموزش و پرورش و .... که وقتی با این سازمان ها برخورد می کنیم اصلا ما را درک نمی کنند و با دغدغه های ما ما آشنا نیستند

عقیلی با تاکید بر آسان شدن مراحل اخذ مجوزها بیان داشت:هنگام اخذ مجوز ساعت ها وقت تلف می شود، در این زمان یک ساعته یا چهار ساعته که وقت ما در این اداره جات تلف می شود می توانیم پول تولید کنیم ، جوابگوی مردم باشیم ، بودجه کارهایمان از جیب خودمان پرداخت می شود ، بازاریابی در کار ما مقوله مهمی است و ما از پس کارمان برآمده ایم ، به شرطی که چوبی لای چرخ کسب وکارهای کوچک نیاید.

وی با اشاره به اقدام خوب وزارت فناوری اطلاعات در جهت حمایت از کسب و کارهای اینترنتی گفت: همیشه نگرانیم که سایتی بسته نشود که البته با همکاری وزات فناوری اطلاعات برای رفع مشکلات کسب و کارهای کوچک نگرانی ما برطرف شده است و الان یکی از اعضای فعال انجمن کسب و کار اینترنتی در وزارت فناوری اطلاعات هستم و کمک می کنند اما سازمان هایی که باید پاسخگو باشند برخی اوقات همکاری ندارند.

عقیلی در ارتباط با برنامه های کاری برای آینده بیان داشت: برنامه ای که برای آینده طراحی کردم بر اساس فرهنگ جامعه است  که هر چقدرآموزش در بستر فضای مجازی  فرهنگ سازی شود ما هم بهتر می توانیم کار را گسترش بدهیم.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای ایجاد آموزش های آنلاین و کاهش ترافیک های شهری  گفت: در  در مورد کلاس های آنلاین که  آموزش ها به صورت غیر حضوری باشد خیلی زیاد علاقمند هستیم اما باید در ابتدا فرهنگ به این شکل ساخته شود، این نیاز با این ترافیک ها  بسیار ضروری به نظر می رسد.

بانوی کارآفرین حوزه کسب و کارهای اینترنتی در پاسخ به این سوال که برای راه اندازی یک کسب و کار موفق چه نکاتی باید رعایت شود گفت: چیزی که مهم است و باید به آن دقت کنیم این است که ما باید ببینیم اول چه کاری خودمان بلد هستیم که انجام بدهیم ؟ یا چه کاری است که می‌توانیم یک  سعی و خطای  خیلی خوبی را انجام بدهیم . یا علاقه مند هستیم این علاقه بسیار مهم است که با آن علاقه جلو برویم  و یک تیم خوب هم داشته باشیم.

وی افزود: مهم است که تیم خوبی باشد اما اگر  کاری را پیگیری کنیم اما تیم از هم بپاشد اما اما خودمان پیگیر باشیم قطعا کار جلو می رود.

وی در ارتباط با تهیه سرمایه برای شروع یک کار اذعان داشت:  البته الان می توان سرمایه گذار پیدا کرد که معمولا روی شخص ما سرمایه گذاری می کند که با اعتماد به تیم سرمایه را در اختیار ما قرار می دهد، پولی که سرمایه گذار به ما می دهد نباید در جیب خود بگذاریم و با آن زندگی کنیم بلکه باید به وسیله آن کار را اداره کنیم،این مسئله خیلی مهمی است چون اگر پول را در جیب بگذاریم یک سری افراد از ما ناراضی می شوند، اسم ما بد در بازار می پیچد، اما به دلایل یک سری نیازهای اولیه مثل کار که تامین نمی شود رفتارهای غلط هم زیاد دیده می شود.

عقیلی در بحث تامین سرمایه توسط بخش دولتی  بیان داشت:بانک هایی که در شهر ما نمونه های آن زیاد است قطعا می توانند از طریق مدل های وام های با سود پایین  به استارت آپ ها ، کارهای نوپا  و کار ما کمک زیادی کنند تا بتوان در کشور اشتغال و ثروت ایجاد کرد.

بانوی کارآفرین کشورمان در پایان در بیان تجربیات استاد سلام که برای جوانان می تواند مفید واقع شود اذعان داشت: در استاد سلام خیلی ها آمدند ورفتند اما باز هم کار جلو رفته است.به خاطر اینکه پیگیری خیلی مهم است .اگر چیزی را دوست دارید نباید آن را رها کرد،پول بالاخره به دست می آید اما این پول چقدر میخواهد باشد و چقدر حاضریم برای آن صبر کنیم مهم است. سخت است آسان نیست ، اما بستر ها فراهم است که می توان در آن حرکت کرد.

انتهای پیام/

علیرضا مومنی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 62164

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
آیدین
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۸:۳۱

به نام خدا برای این بانوی ایرانی که با زحمت خود توانسته روی پای خود بایستد آرزوی موفقیت می کنم و از شما که منعکس کننده تجربیاتش بودید سپاسگذارم.

اشتراک گذاری مطالب