معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در سمنان؛

دانشگاه ها برای انقلاب صنعتی چهارم آماده می شوند

با توجه به وجود پنج میلیون دانشجو در دانشگاه‌های کشور وعدم وجود شغل‌های دولتی باید به سمت توانمندسازی تولید و اشتغال با تکیه‌بر طرح‌های پژوهشی گام برداریم که خوشبختانه در سنوات اخیر برگزاری استارت آپ‌ها در دانشگاه‌ها با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری استان سمنان ،برات قبادیان در بیست و ششمین همایش بین‌المللی انجمن مهندسان مکانیک ایران بابیان اینکه فرهنگ مشاوره در صنعت باید از طرف دانشگاه‌ها تقویت شود، ابراز داشت:بحثی که وجود دارد این است که چقدر این علم در مسیر توسعه قرار گرفته است؟اگر قرار باشد که کشور توسعه یابد تنها راه آن از مسیر علم وپژوهش است.

دکتر قبادیان گفت:در هزاره ی سوم و سالهای پیش رو نوآوری بحث بسیار جدی ای است و اگر کشورها را به لحاظ قرارگیری علم در خدمت جامعه مقایسه کنیم و سطح تکنولوژی را بسنجیم ۵نکته ی اساسی سطح سواد مردم،سطح ارزش افزوده صنایع،سطح آموزش عالی کشور،درصد بودجه ی تحقیقاتی و سطح علمی کشور به عنوان شاخص مدنظر قرار می گیرند.

قبادیان با تشریح و بیان روند انقلاب های صنعتی از ابتدا تا به امروز گفت:در مقایسه با کشورهای دیگر تعداد محدودی دانشگاه داریم که بخواهند وارد عرصه ی دانشگاه نسل سوم بشوند.وی همچنین در بحث تطبیق انقلاب های صنعتی با نسل های دانشگاهی افزود:نسل اول دانشگاهی تنها به مقوله ی آموزش توجه داشته است که متاسفانه دانشگاه ها امروزه با این شیوه یا همان رویکرد نسل اول هستند.

قبادیان ادامه داد:کشور دارای فرصت ها و موقعیت های بسیار مطلوبی است و سرمایه ای دارد که روی آن حسابی نکرده ایم و آن هم ۵میلیون دانشجو است.لذا با رفع موانع آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه ها باید از این فرصت استفاده درست و مطلوبی بشود و آموزش ها باید مبتنی بر نیازهای صنعت و جامعه باشد.

وی گفت:یکی از مشکلات موجود در کشور عدم ارتباط مؤثر بین علم و صنعت است که با توجه به منابع خوب انسانی باید مقوله ضرورت پیوند دانشگاه‌ها و صنعت در جامعه بیش‌ازپیش نهادینه شود.

وی افزود: در انقلاب صنعتی چهارم که شاهد رشد و شکوفایی اقتصاد هستیم دانشگاه‌ها باید بیش‌ازپیش برای مواجهه با این انقلاب آماده باشند که برای رسیدن به این مهم سه تفاهم‌نامه میان وزارت صنعت، سازمان علم و فناوری در دولت به امضا رسیده است.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت بابیان اینکه ایران نیازمند تحول اساسی در اقتصاد دانش‌بنیان است، ابراز داشت: متأسفانه از ظرفیت مقوله تحقیق و پژوهش در دانشگاه‌ها به‌درستی استفاده نمی‌شود و دانشگاه‌ها باید نسبت به مهارت‌آموزی و کارآفرین کردن دانشجویان اقدام و آن‌ها را در مسیر پژوهش در حوزه‌های مختلف قرار دهند.

قبادیان در ادامه تصریح کرد: با کلید خوردن پذیرش و جذب کارورز توسط واحدهای تولیدی و صنعتی گام نخست در راستای مهارت‌آموزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و استفاده صنعت از علم برداشته شد که در این راستا بالغ بر ۷۰ هزار دانشجو به بخش صنعت جذب شدند که قطعاً برنامه‌ریزی برای پیوند دانشگاه و صنعت در دستور کار برنامه‌ریزان قرار دارد.

وی از تعریف ۱۳۰ فرصت مطالعاتی برای پسادکتری خبر داد و افزود: با توجه به وجود پنج میلیون دانشجو در دانشگاه‌های کشور وعدم وجود شغل‌های دولتی باید به سمت توانمندسازی تولید و اشتغال با تکیه‌بر طرح‌های پژوهشی گام برداریم که خوشبختانه در سنوات اخیر برگزاری استارت آپ‌ها در دانشگاه‌ها با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 62247

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
yashar yas
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲:۱۳

آ نقدر بخوا بید تا با یک بشکه نفت ۲ بشکه آ ب بخر ید آ ب ایرا ن را از زیر ز مین و سد ها دیگر نمی شود تا مین کرد آ ب ها یی که به در یا می ریزند با ید جمع شود و دو م تصفیه آ ب خزر و در یا ی عما ن است که تکنو لو ژ ی دیسلینیشین پو ل بزرگی می خوا هد شما ا گر یک شهر دا ری سو سیا لیستی در ست کنید و سا ختما ن سا زی و د فا تر ا ملا ک بد ست دو لت سا لم برود در عر ض یک سا ل بو د جه تا مین شده غا رتی که بسا ز بفرو ش ها و د فا تر ا ملا ک و ما مو را ن شهر دا ری می کنند نتیجه این است پو ل کشور به خا رج میرود د لا ر گرا ن میشود مسکن گرا ن و نبو دن ازدوا ج و نسل سو خته و همه به تا یلند برای نیاز جنسی میروند صنعت گر دشگری ایرا ن کو ر می شود حا لا با جبهه محمو د خا ن و غیر ذالک به جا ن هم بیفتید و نر خ نا ن و پیا ز و حجا ب و بی ا دبی مر د م و و و

اشتراک گذاری مطالب