توسط مخترع قزوینی؛

کیف دارویی هوشمند دمایی ساخته شد

کیف دارویی هوشمند دمایی توسط مخترع جوان قزوینی ساخته شد.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان قزوین؛ با حمایت سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری استان قزوین کیف دارویی هوشمند دمایی توسط مخترع قزوینی طراحی و ساخته شد.

بهزاد کاکاوند در گفت و گو با این خبرگزاری با اشاره به  ابعاد و مشخصات محصول تولیدی خود اظهار کرد: یکی از برنامه ها و طرح ها من کمک به بیماران در مناطق صعب العبور استان از نظر تامین دارو بود که با کمک و حمایت سازمان بسیج علمی به این موفقیت مهم دست یافتم.

وی با اشاره  به مساله که موجب شد تا این ایده و طرح در ذهن او شکل بگیرد، بیان کرد: در اورژانس مسائل و کمبودهایی وجود دارد که میتوان به عدم همخوانی و تناسب تجهیزات و پایگاه های اورژانس با اقلیم و آب و هوای حاکم بر مناطق کشور اشاره کرد.

کاکاوند تصریح کرد:در کشور ایران، از 16 اقلیم طبیعی موجود دارای 14 اقلیم مختلف هستیم و در طول شبانه روز شاهد اختلاف دمایی هم زمان دو نقطه بین 30 تا 40 درجه سانتیگراد می باشیم. در جایی از ایران برف داریم و همزمان دما آنچنان بالا است که سیستم های تهویه دچار مشکل می شوند،

وی افزود:  این تفاوت اقلیم در هنگام امداد رسانی بر عملکرد کلیه آمبولانس ها و تجهیزات داخلی آن مستقیم تأثیر گذاشته و تجهیزات داخلی آن اعم از دارو، سرم و از همه مهم تر مصدوم و بیماران را درگیر میکند.

این مخترع قزوینی بیان کرد: بنابراین در این طرح سعی کردیم به بررسی و رفع یک مورد از چندین مورد از نواقصی که در بالا ذکر شد و تمامی همکاران تکنسین و مسؤلین امر به آن واقف هستند بپردازیم.

وی در ادامه با اشاره به اهداف اصلی پیاده سازی طرح عنوان کرد: فراهم آوردن محیطی مناسب جهت نگهداری تجهیزات داخل کیف هوشمند دمایی از آسیب ناشی از افزایش و کاهش دما در اقلیم های سرد و گرم و کاهش فساد و هدر رفت داروها در نتیجه یخ زدگی و گرم شدن بیش از حد آنها از اهداف مهم طرح بود.

عضو انجمن مخترعان استان قزوین تصریح کرد: در اورژانس پیش بیمارستانی، چند نوع آمبولانس  از نوع Aتا C است که نوع C آن تجهیزات لازمه جهت نگهداری دارو و و اقلام پزشکی را در هر شرایطی دارا می باشد و در کشورهای اروپایی و آمریکایی از آن استفاده می شود.

کاکاوند اضافه کرد: در کشور ما آمبولانس هایی از نوع B با امکانات کمتر به کار گرفته می شود، که متأسفانه اکثراً داروها و سرم ها فاسد شده و دیگر تأثیر لازم خود بر مصدومان و بیماران را نمی گذارد با توجه به توضیحات داده شده و نقص های موجود، ما را بر آن داشت دستگاهی ابداع و نوآوری کنیم که علاوه بر استفاده در داخل آمبولانس، در خارج از آمبولانس قابل استفاده می باشد و این مسئله را حل نماید.

 

این مخترع قزوینی در معرفی قابلیتهای دستگاه اظهار کرد: این دستگاه محیطی مناسب جهت نگهداری تجهیزات داخل کیف هوشمند دمائی از آسیب ناشی از افزایش و کاهش دما در اقلیم های سرد و گرم فراهم می کند.

وی افزود: همچنین این دستگاه مانع از کاهش، فساد و هدر رفت داروها در نتیجه یخ زدگی و گرم شدن بیش از حد آن ها می شود و محیطی مناسب جهت گرم کردن پتو و ملحفه برای بیماران در معرض افت دمای بدن فراهم می کند.

این مخترع اضافه کرد: به دنبال بررسی های متعدد انجام شده بر روی جنس و سایر ویژگی های مورد نظر کیف هوشمند دمائی، کیف داروئی فلزی انتخاب شد و در گام بعدی جهت جای گذاری قطعات مورد نظر، تجهیزات داخل کیف هوشمند دمائی فلزی را با به کارگیری ابزارهای مناسب، اقدام به جداسازی کردیم.

بهزاد کاکاوند به قسمتهای مختلف دستگاه اشاره و بیان کرد: این کیف شامل قسمت هایی از جمله وارمر، کول باکس، اینورتر می باشد.وارمر شامل: المنت، دیمر، دماسنج دیجیتالی و کول باکس شامل:فن،هیت سینک، المان خنک کننده، محفظه آلومینیومی و منبع تغذیه شامل: اینورتر، کلید راکر، فیوز و باطری لیتیمی، رله و سیم کشی های مربوطه می باشد.

عضو شبکه مخترعان بسیجی تصریح کرد: پس از بررسی های متعدد المنت الیافی به عنوان وسیله گرمایشی مورد نظر جهت تولید گرما انتخاب شد، المنت الیافی از جنبه های مختلفی شامل کارایی، مقرون به صرفه بودن، محدوده دمایی مورد نیاز در کیف هوشمند دمائی و محدودیت های استفاده در دستگاه کیف هوشمند دمائی بهترین انتخاب می باشد.

وی افزود: در قسمت وارمر جهت تنظیم درجه حرارت و رسیدن به دمای مطلوب و دلخواه با توجه به شدت دمای محیط از دیمر استفاده می شود. میزان گرمای تولید شده توسط المنت دمایی، توسط تکنسین با توجه به دمای سنس شده توسط دماسنج با به کارگیری دیمر باید تنظیم گردد.

کاکاوند توضیح داد: در قسمت کول باکس، جهت تامین دمای مورد نیاز برای نگهداری بعضی داروهای خاص اورژانسی، از دو قسمت که به هم متصل گردیده است بهره گرفته شده است. در کول باکس دمای محفظه نگهداری تا 12 درجه سانتیگراد کاهش یافته و با وجود دماسنج دیجیتالی نصب شده، محفظه محیط مناسبی جهت نگهداری انواع داروها فراهم می آورد.

وی اضافه کرد: همچنین برای قسمت کول باکس (جعبه خنک کننده) از یک محفظه آلومینومی که وکیوم گردیده است، به عنوان محفظه ی نگهارنده داروکه مجهز به دماسنج دیجیتالی می باشد و در قسمت دوم المان خنک کننده ی الکتریکی به نام TEC که متصل به یک هیت سینک که توسط فن دور بالای سی پی یو رایانه خنک میشود، تشکیل شده است.

این مخترع در رابطه با تامین ولتاژ و برق این دستگاه گفت:ولتاژاین دستگاه با برق آمبولانس ها، نیاز به وسیله الکترونیکی هست که برق 12 ولت را به 220 ولت تبدیل کند. و آن وسیله همان اینورتر می باشد.

وی با اشاره به کاربرد این محصول عنوان کرد: از این دستگاه و کیف در داخل تمامی آمبولانس ها و مراکز درمانی می توان استفاده نمود.قابلیت کاربری مختلف اعم از بیمارستانها، اتاق عمل، مراکز نمونه گیری آزمایشهای خصوصی و دولتی، مراکز بهداشتی، مراکز کنترل عفونت و بیماری، انتقال خون از ویژگی های این دستگاه است.

کاکاوند در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به دریافت ثبت اختراع این محصول، با هماهنگی به عمل آمده با اداره اورژانس استان و کشور در تلاش هستیم تا زمینه تولید گسترده و بکارگیری آن در سراسر کشور را انجام دهیم.

انتهای پام/

 

 

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹:۱۷

شناسه خبر: 62563

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب