۷ درصد معلمان سطوح پایین استرس را تجربه می کنند

وجود استرس شغلی در ۹۵ درصد از معلمان

استرس شغلی در معلمان بر نحوه عملکرد دانش آموزان تأثیرگذار است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان؛ 43 درصد از انسان ها در طور عمر خویش عوارض ناشی از استرس را تجربه کرده و 75 تا 90 درصد مراجعات به پزشکان به دلیل عوارض ناشی از استرس است.

استرس که به علت کاهش بازدهی و بهره وری فاجعه خطرناک محل کار نیز نامیده شده است، به واکنش های روانی، جسمانی، هیجانی و رفتاری انسان نسبت به هر تهدید یا فشار ادراک شده درونی یا محیطی گفته می شود.

مدرسه مکانی است که دانش آموزان بخش زیادی از سن رشد خود را در آن گذرانده و بسیاری از آنها نیز زمان زیادی را در مقایسه با خانواده های خود با معلمان سپری می کنند. این امر اهمیت تأثیر بخشی فراوان روابط دانش آموز و معلم را به روشنی اثبات می کند. با این حال، یک محیط استرس زا بر روی هر رابطه ای تأثیرگذار خواهد بود. رابطه معلم- دانش آموز نیز دارای سطوح استرس ناخواسته به ویژه در بین معلمان است.

بر طبق مطالعات اخیر، پژوهشگران دانشگاه میسوری دریافتند که استرس شغلی 93 درصد معلمان را تحت تأثیر قرار می دهد. نتایج جدید به شکل چشمگیری بالاتر از ارقام بدست آمده از مطالعات پیشین بود. بدتر از آن اینکه، معلمان با سطوح بالای استرس دارای دانش آموزانی با ضعیف ترین عملکرد همانند نمرات پایین و عود مشکلات رفتاری بودند.

پروفسور کیت هرمان مجری این طرح از دانشکده آموزش دانشگاه میسوری می گوید که: «بر کسی پوشیده نیست که معلمی حرفه ای استرس زاست. با این حال، هنگامی که استرس با چنین سطح شدیدی با سلامت فردی و عاطفی تداخل می یابد، همانند هر رابطه ای که در محیطی تنش زا رخ می دهد، روابط بین معلمان و دانش آموزان نیز دچار آسیب می شود.»

به غیر از عواملی همانند آموزش و شایستگی، فاکتوری که می تواند بر مدیریت کلاس درس توسط معلمان تأثیرگذار باشد، استرس شخصی و راهبردهای مقابله با آن است. دکتر هرمان پس از تجزیه و تحلیل نتایج حاصل از بررسی تعدادی از معلمان دریافت که تعداد کمی از آنها دارای سطوح پایین استرس و مهارت های بهتر جهت مدیریت آن هستند.

آنچه بسیار ناراحت کننده بود این است که دریابیم، 7 درصد جامعه معلمان سطوح پایین استرس را تجربه کرده و احساس می کنند که از حمایت کافی جهت متحمل شدن آسیب های آن برخوردار نیستند. در حال حاضر مهم است که برنامه هایی جهت ارتقاء سطح سلامت روان و نیز سلامت کلی جامعه معلمان توسعه یابد.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 62590

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب