محسنی اژه ای در نشست خبری مطرح کرد:

صندوق ذخیره فرهنگیان و ۴۷ متهم

سخنگوی قوه قضاییه گفت: تا الآن ۴۷ نفر در صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه مورد اتهام قرار گرفتند و از آنها تحقیق شده است. کسانی که در مظان اتهام هستند، بیش از این رقم است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، حجةالاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در یکصد و بیست و ششمین نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره  پرونده ذخیره فرهنگیان اظهار کرد: گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی هنوز نرسیده است اما پرونده به‌زودی تکمیل و به دادگاه ارسال می‌شود.

محسنی اژه‌ای توضیح داد: قانون برنامه دوم توسعه، در تبصره 63 اجازاتی داده بود از جمله اینکه آموزش و پرورش موظف شد برای کمک به فرهنگیان بازنشسته و بازخرید یک صندوقی را تأسیس کند. در سال 74 با قانون و مصوبه هیئت وزیران این صندوق تشکیل می‌شود. از سال 74 کار خود را شروع می‌کند و عمده فعالیت این صندوق، مسائل گوناگون اقتصادی بوده و شرکت‌های مختلف داشته است و حدود 48 درصد از بانک سرمایه متعلق به همین صندوق است.

وی افزود: فرهنگیان می‌توانستند 5 درصد از حقوق و مزایای خود را به این صندوق واریز کنند و هرساله دولت موظف بوده معادل واریزی فرهنگیان را، واریز کند که البته در برخی سال‌ها، دولت سهم خود را واریز کرده و برخی سال‌ها واریز نکرده که باید واریز شود. این صندوق چیزی حدود 900 هزار عضو دارد. این صندوق از سال 87 به بعد دچار یک سری مشکلات می‌شود؛ یکی از گرفتاری‌های آن، تغییر افراد مسئول آن بوده که به بانک سرمایه هم تسری می‌یابد و در طول 10 سال، حدود 13 مدیر عوض می‌شود. در سال 92 مشکلات شتاب می‌گیرد و در سال 94 به اوج خود می‌رسد و در سال 95 به‌نحوی از انحاء دستگاه قضایی وارد می‌شود.

محسنی اژه‌ای افزود: در سال‌های مختلف، بازرسی کل کشور تذکر می‌دهد؛ برخی اوقات به آموزش و پرورش و برخی اوقات به بانک مرکزی. بر اساس گزارشی که به من داده‌اند، در سال 89 بازرسی کل نخستین نامه و تذکر خود را به وزیر وقت آقای حاجی می‌دهد. در زمان آقای حاجی‌بابایی دوباره یک تذکر می‌دهند و جواب می‌دهند که این صندوق شخصیت حقوقی مستقل دارد و مسائلش را خودشان باید حل‌وفصل کنند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: در سال 93 هم به بانک مرکزی و هم صندوق گفته می‌شود و در سال 94 گزارش تهیه و گفته می‌شود از تخلف گذشته و جرم واقع شده است. تا الآن 47 نفر در صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه مورد اتهام قرار گرفتند و از آنها تحقیق شده است. کسانی که در مظان اتهام هستند، بیش از این رقم است.

 

انتهای پیام/*

زمان انتشار: یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۶:۱۰

شناسه خبر: 62618

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب