عضو جدید کوپرنیک راهی فضا شد+فیلم

پنجم اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ ماهوراه سنتینل-۳B از روسیه به فضا پرتاب شد. این ماهواره هفتمین ماهواره سنتینل در ۴ سال اخیر از پروژه شبکه نظارت محیط زیستی کوپرنیک اتحادیه اروپا است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از چهارمحال و بختیاری، پنجم اردیبهشت 1397 پایگاه فضایی Plesetsk روسیه شاهد پرتاب ماهواره سنتینل-3B به فضا بود. این ماهوراه که ساعت 17:57 دقیقه به وقت گرینویچ توسط پرتابگر  Rockot به فضا پرتاب شد و در مدار تعیین شده قرار گرفت.

حدود 92 دقیقه پس از پرتاب، نخستین سیگنال ها به زمین و به گیرنده زمینی Kiruna در سوئد مخابره شدند  و به سرعت توسط تیم های که در مرکز عملیات ESA در Darmstadt آلمان تشکیل شده بودند تحلیل و سپس مراحل اولیه کالیبراسیون ماهواره انجام و طی سه روز آینده این فرایند تکمیل و ماهواره در مدار اصلی قرار گرفته و به خوبی از عهده کارش بر می آید.

گفتنی است که ماهواره سنتینل-3B پس از ارسال به مدارش در کنار دوقولوی خود یعنی سنتینل-3A قرار می گیرید و با کمک باقی ماهواره های این پروژه تحقیقاتی به ماموریت خود ادامه خواهند داد.

پرتاب ماهواره سنتینل-3B

اما در ابتدا ماهواره سنتینل-3B در فاصله 30 ثانیه ای سنتینل-3A قرار می گیرد تا کارشناسان از کیفیت و نحوه کار آن مطمئن باشند و زمانی که کار آن مورد تایید واقع شد سپس مجموعه دو ماهواره در مدار قرار خواهند گرفت. هرچند که همان یک ماهواره هم به خوبی کار خواهد کرد اما با در کنار هم قرار دادند دو ماهواره کیفیت کار به به مراتب خیلی بهتر خواهد شد.

ماموریت‌های سنتینل و دیدبانی زمین

ماموریت اصلی این پروژه دیدبانی زمین است تا در مورد تغییرات اقیانوس ها و خشکی اطلاعات جامع و دست بالایی گرد آوری شود با این کار در خصوص مشکلاتی که ممکن است در آینده پیش بیاید اطلاعات کافی وجود دارد. مأموریت‌های سنتینل شامل پروژه‌های تصویربرداری راداری و ابرطیفی از زمین، اقیانوس‌ها و پایش جو زمین است. هر مأموریت سنتینل دارای دو ماهواره جهت پوشش کامل زمین است که داده‌های برنامه کوپرنیک را تأمین می‌کند.

 

شروع ماموریت های ماهواره ای سنتینل3 در اواخر سال 2016 شروع گردید که می توان گفت یکی از پیچیده ترین برنامه های سازمان فضای اروپا نیز به حساب می آید این ماهواره ها علاوه بر اینکه کاربردهای بسیاری در اقیانوس ‌شناسی دارند، می ‌توان اطلاعات منحصر به ‌فرد و به موقعی را در ارتباط با تغییرات پوشش اراضی و سلامت پوشش گیاهی ارائه دهد.

از جمله کارهایی که این ماهواره می تواند انجام دهد تشخیص گرما و آتش است، رادیومتر حرارتی ماهواره سنتینل 3 شامل کانال ‌های اختصاصی برای اندازه‌ گیری آتش‌ سوزی می‌ باشد که می ‌تواند در ارزیابی انتشار کربن از سوخت ‌های زیستی سوخته و در ارزیابی آسیب و برآورد بازیابی مناطق سوخته به کار برده شود. این اطلاعات می‌توانند همراه با داده‌ های پیش ‌بینی هواشناسی برای کمک به مدیریت آتش‌ سوزی جنگل‌ ها استفاده شوند. همچنین، این اطلاعات و پیش‌ بینی‌ ها می‌ توانند در ارزیابی خطر و توسعه طرح‌ های مؤثر برای مقابله با آتش ‌سوزی جنگل ‌ها به کار برده شوند.

تشخیص تغییرات دمایی سطح زمین هم از جمله آن کارهایی است که این ماهواره می تواند از پس آن بر بیاد. رادیومتر ماهواره سنتینل 3 که بازتابش ‌های سطح زمین را اندازه‌گیری می‌کند.

برنامه کوپرنیک

برنامه کوپرنیک بزرگ‌ترین برنامه منفرد دیدبانی زمین در دنیاست که توسط کمیسیون اروپا و با همکاری آژانس فضایی اروپا انجام می‌شود. هدف این پروژه دست‌یابی به داده‌های بزرگ جهانی، پیوسته و با کیفیت بالا از رصد زمین است. تهیه اطلاعات دقیق و در دسترس، بهبود مدیریت محیط، درک تأثیرات تغییر اقلیم از دیگر اهداف این پروژه به‌شمار می‌رود. این برنامه در ادامه پروژه 2/3 میلیون یورویی انوی‌ست اروپا است که از ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ فعالیت داشت. این برنامه با تکیه بر ماهواره های سنتینل در مأموریت های  تهیه اطلاعات برای نظارت  بر محیط زیست و حمایت از فعالیت های امنیتی مدنی، مشارکت دارد. سنتینل-3B مجموعه ای از حسگرهای مدرن را برای این مأموریت به کار می گیرد. این ماهواره هنگامی که برفراز اقیانوس هاست، دما، رنگ و ارتفاع از سطح دریا و نیز ضخامت یخ های دریایی را اندازه گیری می کند. از این اندازه گیری ها به عنوان مثال در نظارت بر آب و هوای زمین و کاربردهای عملی نظیر آلودگی دریایی استفاده می شود. این مأموریت خلاقانه در مناطق خشکی بر آتش سوزی ها و نحوه کاربرد زمین، کنترل سلامت گیاهان و اندازه گیری ارتفاع رودخانه ها و  دریاچه ها نظارت دارد.

زمان انتشار: سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۵:۰۰

شناسه خبر: 62659

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب