محققان دانشگاه توکیو گزارش کردند؛

ترومای شدید در بیماران گروه خونی O خطر مرگ بالاتری دارد

طبق یک مطالعه که در مجله مراقبتهای ویژه منتشر شده و شامل ۹۰۱ بیمار اورژانسی ژاپنی بود، گروه خون O با میزان مرگ و میر بالاتر در بیماران مبتلا به تروما همراه است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از مدیکال پرس، طبق یک مطالعه که در مجله مراقبتهای ویژه منتشر شده  و شامل 901 بیمار اورژانسی ژاپنی بود، گروه خون  O با میزان مرگ و میر بالاتر در بیماران مبتلا به تروما همراه است.

 


 

محققان دانشگاه توکیو در بیمارستان دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی ژاپن دریافتند که بیماران مبتلا به ترومای شدید (کسانی که دارای آسیب دیدگی هستند که می تواند باعث ناتوانی درازمدت یا مرگ شود) با گروه خونی O میزان مرگ و میر 28 درصد نسبت به میزان 11٪ در بیماران با انواع دیگر خون است.

دکتر واترو تاکایاما، نویسنده همکار می گوید: "مطالعات اخیر نشان می دهد که نوع خون O می تواند یک عامل خطر بالقوه برای خونریزی (خونریزی در مقادیر زیاد) باشد. از دست دادن خون عامل اصلی مرگ در بیماران مبتلا به ترومای شدید است، اما مطالعات در مورد ارتباط بین انواع مختلف خون و خطر مرگ و میر ناشی از تروما کم بوده است. ما می خواستیم فرضیه را بررسی کنیم که بقای تروما تحت تأثیر تفاوت در انواع خون قرار دارد. "

بیماران مبتلا به نوع خون O دارای مقادیر پایین فاکتور فون ویلبراند، یک عامل لخته شدن خون، نسبت به افرادی با سایر انواع خون هستند. سطح پایین فاکتور فون ویلبراند ممکن است با سطوح بالاتر خونریزی مرتبط باشد. نویسندگان پیشنهاد می کنند که سطح پایین تر از این عامل یک توضیح احتمالی برای مرگ و میر بالاتر در بیماران مبتلا به تروما با نوع خون O است.

 واترو تاکایاما  می گوید: "نتایج ما همچنین سوالاتی در مورد نحوه انتقال اورژانسی گلبول های قرمز O به یک نوع شدید بیمار تروما می تواند هوموستازیس را تحت تاثیر قرار دهد، فرآیندی که باعث توقف خونریزی می شود، و اگر این متفاوت از سایر انواع خون باشد، تحقیقات بیشتری برای بررسی نتایج مطالعه و ایجاد بهترین استراتژی درمان برای بیماران مبتلا به ترومای شدید ضروری است.

نویسندگان اطلاعات  سوابق پزشکی 901 بیمار مبتلا به ترومای شدید که از سالهای 2013 تا 2016 در یکی از دو مرکز مراقبت اورژانس اضطراری در ژاپن استفاده شده بودند، استفاده کردند.

نویسندگان هشدار میدهند که تمام بیمارانی که داده هایشان در این مطالعه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند، ژاپنی بودند و بنابراین  تحقیق بیشتر برای درک اینکه آیا یافته های در رابطه با دیگر گروههای قومی وجود دارد،ضرورت دارد. علاوه بر این، هیچ تاثیری بر میزان تأثیرات مختلف خون A، AB یا B در میزان مرگ و میر ناشی از تروما نداشت. در عوض، نویسندگان نوع O را به نوع خون غیر O مقایسه می کنند که ممکن است اثر انواع مختلف خون بر روی بقای بیمار را کاهش دهد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://medicalxpress.com/news/2018-05-blood-patients-higher-death-severe.html

زمان انتشار: یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 62807

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب