توسط مخترع بسيجي اردبيلي تحقق يافت؛

پايان نامه اي كه مشكل مهم صنعت را حل كرد/ پمپ پیستون دوبل احتراقی با قابليت پمپاژ و کمپرس کردن سیالات مختلف ساخته شد

مخترع بسيجي اردبيلي با انجام پايان نامه اي براساس نياز مهم صنعت توانست پمپ پیستون دوبل احتراقی با قابليت پمپاژ و کمپرس کردن سیالات مختلف و بدون نياز به جريان برق شهري بسازد.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ پمپ پیستون دوبل احتراقی فشار قوی از گروه پمپ جابه جایی مثبت بوده، که با رفت و برگشت پیستون درون سیلندر عمل پمپاژ را انجام می دهد. به طور کلی از این پمپ ها در مواردی که به فشار خروجی متوسط (از ۱۰ تا ۱۰۰ بار) نیاز می باشد، استفاده می گردد.

پمپ پیستون دوبل احتراقی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع خودرو سازی، دستگاه های آب شیرین کن، صنایع فولاد، سیستمهای بازیافت، جنتکس صنایع کشتی سازی صنایع غذایی و صنایع کاغذ سازی كاربرد دارد.

مخترع بسيجي اردبيلي با حمايت هاي مادي و معنوي سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري استان اردبيل  توانسته است نتيجه پايان نامه كاربردي خود را به اختراع مبدل كند كه  امكان استفاده در مناطق محروم، جلوگيري از يخ زدن مايعات در هنگام جابه جايي در مناطق سردسير و امكان پمپ مايعات مختلف با يك دستگاه  از مزاياي مهم اين اختراع مي باشد.

جاويد پرسياوش اظهار كرد: پمپ كاربردي پيستون دوبل احتراقي بدون نياز به جريان برق شهري با سوخت هاي LPG ، CNG و بنزين  كار مي كند. اين پمپ ها پالسي هستند و به صورت جابه جايي مثبت ساخته شده است پمپ جا به جايي مثبت مثل قلب يا پالسي كار مي كند و جهت ايجاد فشار به مدار بسته نياز ندارد.

وي در رابطه با نحوه عملكرد دستگاه  تصريح كرد: اين دستگاه متشكل از دو پيستون بوده که به صورت سربه سر قرار مي گيرد و در قسمت میانی محفظه احتراق واقع شده و مخلوط سوخت و هوا به وسيله جرقه شمع حاصل از كيت ولتاژ بالا و آن هم بوسيله 4  قلمه باتري كار مي كند.

توليد حرارت براي جلوگيري از انجماد سوخت در نواحي سردسير

پرسياوش گفت: مهمترين مزيت اين سيستم توليد حرارت مي باشد و در شركت نفت در نواحي سردسير سوخت در مخزن يخ زده و امكان پمپ وجود ندارد و اين مشكل مهم در نقل و انتقال نفت و مشتقات آن  مي باشد. اين پمپ پیستون دوبل به وسيله احتراق که در داخل محفظه احتراق خود رخ می­دهد دمایی حدود 230 درجه سانتي گراد حول خود توليد كرده و حرارت توليد شده توسط یک مبدل به نفت یا مشتقات یخ زده آن وارد شده  و باعث تبدیل جامد به مايع شده که در نتیجه آن مايع به راحتي پمپاژ مي شود وچون اين پمپ سيم پيچي، پروانه و چرخ دنده ندارد و به صورت پيستوني كار مي كند مي توانيم مايعات مختلف را با آن پمپ کنیم.

قابليت پمپاژ مايعات مختلف با يك نوع پمپ

مخترع بسيجي افزود: يك مشكل مهمي كه در صنعت وجود دارد اين است كه براي پمپ انواع مختلف مايعات نياز به دستگاههاي متفاوت مي باشد، در حاليكه اين پمپ هر نوع مايعي را بدون هيچ مشكلي پمپ مي كند. علاوه بر اين به جرات مي توان گفت كه اين پمپ تنها پمپي در سطح ايران و جهان است كه هم كمپرسور وهم پمپ است و مي تواند سيال مایع را پمپ و بجاي كمپرسور، هوا را فشرده كند.

قابليت استفاده از پمپ در مناطق محروم از برق شهری

پرسياوش تصريح كرد: در مناطق محروم و شرايط جنگي كه جریان برق شهری به علت مشكلات متعدد موجود نمی باشد، مي توان از اين سيستم كه هر نوع مايع را پمپ مي كند، استفاده كرد.  در اين دستگاه 025/0 ميلي ليتر سوخت بنزيني در هر پالس مصرف و هر پالس داراي  ارتفاع حداكثر پمپاژ 40 متربا دبي 2/1 ليتر بر پالس  مي باشد و اين سيستم در يك دقيقه 10 پالس و  12 ليتر آب به ارتفاع 40 متر پمپ مي كند. همچنین اين پمپ را می­توان بدون نياز به سوخت و تنها با كمپرسور و يا هواي فشرده مي توان راه اندازي كرد.

 

حل مشكل مهم ناحيه دو فازي نيروگاهها با پمپ پیستون دوبل احتراقی

مخترع بسيجي گفت: يكي از بزرگترين مشكلاتي كه در نيروگاهها وجود دارد ناحيه دو فازي است.در نيرگاه وقتي يك سيال مايع در اواپراتور حرارت ديده و بخار مي شود، اين بخار انرژي جنبشي بسيار بالايي دارد كه جهت توليد برق از آن استفاده مي شود و اين انرژي به پره هاي توربين برخورد می­کند و سپس بوسيله الكتروموتور برق توليد مي شود. با اصابت گاز سوپرهیت به توربین بخشی از انرژی آن باعث چرخش پره­های توربین و تولید برق می­شود و انرژی گاز مورد نظر تقلیل یافته و اغلب باعث تبدیل گاز سوپرهیت به گاز دوفازی(مایع و گاز) می­شود و وارد کندانسور می­شود. اغلب کندانسور ها در خروجی خود مخلوط دوفازی دارند که این مخلوط به دلیل ماهیت آن نه به وسیله پمپ جابه جا می­شود و نه به وسیله کمپرسور.

وي افزود: اين پمپ مي تواند مخلوط دوفازی را را نیز جابه جا كند و محدودیتی برای انتقال مایعات و گازها ندارد و می­ تواند با ایجاد تراکم در محفظه احتراق خود محدوده ارتفاع پمپاژ و دبی خود را چند برابر کند.

پرسياوش در رابطه با كاربردهاي ديگر اين پمپ اظهار كرد: مي توان در مناطق محروم آبيار ي قطره اي را با اين سيستم انجام داد و در مناطق محروم و در ارتفاعات كه نياز است آب با تانكر به ارتفاعات منتقل شود مي توان از اين سيستم براحتي استفاده كرد.

پرسياوش خاطر نشان كرد: بازار هدف اين اختراع مهم مي تواند پالايشگاهها و شركت نفت باشد و در حال حاضر براي اين پمپ پروژه اي به شركت نفت داده شده است و حتي مي توان در نيروگاههاي سيكل تركيبي هم استفاده كرد.

 

 انتهاي پيام / مريم عيدي

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 63175

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب