بررسی یک موضوع چالش برانگیز پزشکی؛

تب بالای استفاده از دمنوش ها/ نوشیدنی های لاغری از دروغ تا واقعیت

این روزها چاقی به یکی از معضلات بسیاری از افراد جامعه تبدیل شده است، برخی از افراد ترجیح می‌دهند به‌جای ورزش کردن، اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی مناسب راه صد ساله را یک شبه طی کرده و با جست‌وجویی در شبکه‌های مجازی اقدام به تهیه دمنوش‌های لاغری کنند، غافل از اینکه عده‌ای با همین تبلیغات درصدد سودجویی هستند.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از خراسان شمالی چه بخواهیم و چه نخواهیم این روزها تب استفاده از داروهای گیاهی و دمنوش ها در جامعه بالاگرفته و به دنبال آن عطاری ها که غالب آنها از کمترین اطلاعاتی هم برخوردار نیستند، وقتی که بازار خود را گرم دیدند رشد قارچ گونه ای در سطح شهر پیدا کردند و با تبلیغات وسوسه انگیز و گاها دروغین مشتری های ثابت و پر و پا قرصی برای خود فراهم کرده اند. اکنون دمنوش های گیاهی و میوه ای مورد استقبال بسیاری از خانواده ها قرار گرفته، تعدادی برای تنوع بخشیدن به نوشیدنی روزانه آن را جایگزین چای کرده‌اند و بعضی هم به خاطر آن که به اطرافیان ثابت کنند آدم شیک و باکلاسی هستند، جعبه آن را روی میز کارشان می‌گذارند یا برای پذیرایی استفاده می‌کنند.گویی در سال های اخیر فرهنگ استفاده از دمنوش های گیاهی در میان ایرانیان رشد کرده و حالا دیگر می توان انواع مختلفی از این دمنوش ها را نه تنها در عطاری ها که در خانه و کافی شاپ ها به عنوان یک گزینه محبوب پیدا کرد.

لاغری و کاھش وزن این روزھا در بین برخی افراد رونق گرفته است و آن ھا در تلاش ھستند برای رسیدن به وزن ایده آل از ھر ترفندی بھره ببرند.
متأسفانه در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که برخی از افراد اقدام به تبلیغ گسترده یک نوع دمنوش برای لاغری می‌کنند،زمانی که یک گیاه دارویی به صورت خودسرانه مصرف شود ممکن است با مزاج فرد سازگاری نداشته باشد و برای فرد عوارضی را ایجاد کند.

امروزه با تبلیغات وسیعی که درباره دمنوش های گیاهی برای لاغری در رسانه ها و اینترنت وجود دارد،روبه رو شده ایم که بسیاری از افراد با انگیزه کاهش وزن و درمان چاقی خود یکی از این محصولات را سفارش داده و با انگیزه لاغر شدن آن را مصرف کرده و نتیجه مطلوب را دریافت نکرده اید.
راحله میری،یکی از بانوانی است که از این دمنوش ها استفاده کرده و در این خصوص می گوید: برای پیشگیری از امراضی که افراد چاق به آن ھا مبتلا می شوند،تصمیم گرفتم ھرچه سریع تر برای کاھش وزن اقدام کنم بدون آن که با پزشک متخصص مشورت کنم.

میری اظهار کرد: با وجود این که بارھا شنیده بودم باید از پزشک متخصص برای این کار کمک بگیرم اما بدون توجه به این موضوع خودسرانه از داروھای گیاھی استفاده کردم و بعد از چند ماه تا حدودی وزنم کاھش یافت.
وی تصریح می کند: بعد از مصرف خودسرانه داروھای گیاھی برای کاھش وزن،سیستم گوارشی ام دچار مشکلات غیرقابل جبرانی شد و با وجود گذشت 2 سال از این اقدام،درگیر بیماری و مشکلات گوارشی ھستم.

صرف هزینه هنگفت اما نتیجه معکوس
ملیحه دستان نیز فرد دیگری است  که از برخی رژیم ھای لاغری که در فضای مجازی تبلیغ می شود استفاده کرده و با ابراز نارضایتی از نتیجه آن می گوید: با ھزینه 400 ھزار تومان یک بسته دمنوش برای لاغری خریدم اما ھیچ تاثیری در کاھش وزنم نداشت. 
می افزاید: چنانچه اطلاع رسانی درستی برای آگاھی مردم از این گونه تبلیغات انجام شود، افرادی که تمایل به کاھش وزن دارند، گول این ترفندھا را نخواھند خورد.


*کاھش شدید وزن،مضرات زیادی برای بدن دارد
کارشناس تغذیه مرکز بھداشت استان خراسان شمالی در این رابطه می گوید: یکی از مسائلی که در موفقیت یا عدم موفقیت کاھش وزن افراد موثر است، تصویر ذھنی شخص از رژیم لاغری است که می خواھد در پیش بگیرد. 
نسرین علیزاده با اشاره به این که کاھش شدید وزن،مضرات زیادی برای بدن دارد، بیان می کند: چنانچه کاھش وزن به سرعت انجام شود، دوباره شخص به وزن قبلی خود باز می گردد و بازگشت وزن باعث دلسردی و یأس افراد می شود و علاوه بر آن می تواند بروز برخی مشکلات جسمی را در پی داشته باشد. 
وی بیان می کند: چنانچه برای کاھش سریع وزن از رژیم ھای بسیار سخت و کم کالری استفاده شود، بدن به ھیچ وجه قادر به تأمین مواد غذایی نخواھد بود و فرد بعد از مدتی به سوءتغذیه مبتلا خواھد شد.
کارشناس تغذیه مرکز بھداشت استان خراسان شمالی با اشاره به عوارض کاھش وزن سریع بیان می کند: یکی از بارزترین عوارض کاھش وزن سریع خستگی شدید،کاھش توانایی در ھنگام انجام فعالیت ھای ورزشی، سستی،بی حالی و بی میلی است.


وی اظھارمی کند: زمان کاھش وزن،انرژی دریافتی بدن کم می شود و قدرت ایمنی بدن کاھش می یابد.
علیزاده با اشاره به این که افرادی که از روش ھای غلط برای لاغری پیروی می کنند به کم خونی،اختلال در دندان ھا،ریزش مو،شکنندگی ناخن ھا و نرمی استخوان مبتلا می شوند،بیان می کند: افرادی که می خواھند کاھش وزن خوبی داشته باشند باید با کارشناسان تغذیه و متخصصان مربوطه مشورت کنند.
علیزاده با اشاره به این که کاھش 2 کیلوگرم وزن در ماه مناسب است،می گوید: کاھش وزنی ماندگار خواھد شد که از رژیم غذایی مناسبی بھره برده باشید در غیر این صورت اگر بدون برنامه به انجام این کار اقدام کنید به طور حتم در آینده با مشکلاتی روبه رو خواھید شد.


 برخی از راه ھای غیر معقول در پی لاغری ھستند.
برای پیگیری بیشتر این موضوع به سراغ رئیس اداره طبیعی سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی رفتیم که وی در این باره می گوید: در باشگاه ھای پرورش اندام محصولاتی که برای کاھش یا افزایش وزن به فروش می رسد قانونی نیست و این محصولات باید حتماً تحت نظر پزشک مصرف و فروش آن ھا از طریق داروخانه ھا انجام شود.
دکتر یاسمن مجبوری با اشاره به این که برخی از شھروندان برای لاغری به سراغ داروھای گیاھی می روند، می افزاید: فروش داروھای گیاھی برای چاقی و لاغری در عطاری ھای سطح شھر غیرمجاز است.

وی ادامه می دھد: مصرف خودسرانه داروھای لاغری به بدن آسیب ھای غیرقابل جبرانی را وارد خواھد کرد.
 وی با اشاره به این که برخی از افراد سودجو با تبلیغات اغوا کننده و غیر مجاز برای لاغری سعی در جذب مشتری دارند،اظھار می کند: متاسفانه استقبال بانوان از داروھای گیاھی برای لاغری بیشتر از گذشته شده است.
مجبوری با اشاره به این که یکی از مشکلات استان ما نبود پی اچ پی تغذیه است،ادامه می دھد: کارشناس تغذیه داریم،اما تعداد آنان کم است تا مردم بتوانند برای درمان چاقی یا لاغری به آنان مراجعه کنند به ھمین دلیل از راه ھای غیر معقول در پی لاغری ھستند.


رئیس اداره طبیعی سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی ھمچنین با اشاره به این که بیشتر افرادی که به دنبال رژیم لاغری ھستند شب ھا از خوردن غذا امتناع می ورزند،ادامه می دھد: این اقدام آنان بسیار نامناسب است و با نخوردن غذا بدترین کار را انجام می دھند که لطمه ھای زیادی را به بدن خود وارد می کنند.

انتهای پیام/ محسن محمدی 

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 63501

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب