در نهایت متخصصان تشخیص دادند؛

آب ریزش مداوم بینی همیشه آلرژی نیست می تواند نشت مایعات مغزی نخاعی باشد

سالها کندرا جکسون یک زن ۵۲ ساله، با یک آبریزش عمیق بینی مواجهه بود- هر لحظه عصبانیت و عطسه کردن، دمیدن و از خواب پریدن را تجربه کرد و انواع داروهای آلرژی برایش تجویز شد. اما در نهایت متخصصان تشخیص دادند که این آبریش مایع مغزی نخاعی است که ممکن است به علت ضربه مغزی احتمالی باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از ساینس آلرت، سالها کندرا جکسون یک زن 52 ساله،  با یک آبریزش عمیق  بینی مواجهه بود- هر لحظه عصبانیت و عطسه کردن، دمیدن و از خواب  پریدن  را تجربه کرد و انواع داروهای آلرژی برایش تجویز شد. اما در نهایت متخصصان تشخیص دادند که این آبریش مایع مغزی نخاعی است که ممکن است به علت  ضربه مغزی احتمالی باشد.  
جکسون گفته او در ابتدا  احساس  سرما  داشته، و پس از آنکه نشانه هایش همچنان ادامه داشت، پزشکان پیشنهاد کردند که احتمالا آلرژی فصلی است، و او را در میان بیش از 50 میلیون آمریکایی که هر سال با آنها مبارزه می کنند، قرار دادند.

اما علائم هرگز روشن نشد و سالها بعد جکسن نگران شد که ممکن است چیزی بدتر باشد.

جکسون در این هفته به CNN گفت: "وقتی ادامه یافت، من به پزشکان مراجعه کردم و آنها هر نوع دارو که  تصور کنید،  تجویز کردند و بینی من همچنان آبریزش داشت."

او به KETV وابسته به ABC گفته که بینی او "مانند یک آبشار به طور مداوم، و سپس آن را به پشت گلویش  وارد شده است." وی  گفته همه جا رفتم، "من همیشه جعبه Puffsهمراه داشتم، همیشه در جیب من پر شده  بود."
تا همین اواخر جکسون پاسخی نگرفت. در اوایل سال جاری، زن 52 ساله ای از اوما ها به متخصصان بیمارستان پزشکی نبراسکا مراجعه کرد.

بر طبق نظر پزشکی جان هاپکینز، او با نشت مایعات مغزی نخاعی (CSF) تشخیص داده شد، وضعیتی که در آن مایع آبی اطراف مغز از طریق یک سوراخ یا پاره شدن در جمجمه خارج می شود و سپس به گوش یا بینی منتقل می شود.

طبق گفتهKETV، متخصصان به جکسون گفتند که حدود نیم پنتای مایع در روز از طریق بینی خود را از دست می دهد.

ماه گذشته، آنها یک روش جراحی را انجام دادند، از حفره بینی بینی جکسون عبور کردند تا یک حفره کوچک بین جمجمه و بینی، جایی که مایع مغزی او نشت می کند، ترمیم شود.

یک سخنگوی پزشکی نبراسکا روز سه شنبه به واشنگتن پست گفت که جکسون هفته گذشته توسط پزشکان معاینه شده و "بسیار خوب عمل می کند."

پزشکی نبراسکا در هفته گذشته در فیسبوک گفتند:

نشت CSF  توسط دکتر کاندرا کشف شد..

کارشناسان پزشکی می گویند که نشت CSF می تواند بیماران را در معرض خطر افزایش عفونت و همچنین عوارض مانند مننژیت قرار دهد.

در برخی موارد نشت ها به علت آسیب سر و یا ستون فقرات، یا تومور، و یا پس از یک روش پزشکی مانند اپوکسی یا قاعدگی کمری (یا ضربه ای ستون فقرات) رخ می دهد؛ طبق گفته Cedars-Sinai Medical Cente، دیگر موارد بدون علت شناخته می شوند.

جکسون به KETV گفته که در سال 2013، او در یک تصادف خودروی جدی دخیل بود - او به عقب برگشت داده شده بود، و چهره اش  به داشبورد خورده بود. وی گفته، چند سال پس از تروما، او سردرد و آبریزش بینی ایجاد کرد که در دو سال گذشته بدتر شده است.

متخصصان پزشکی نبراسکا معتقدند که آسیب جکسون ممکن است به علت تصادف ماشینش باشد.

کریستی بارنز، یک متخصص رینوپلاستی در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا، گفت:  "او  در قسمت عقب بوده و ضربه مغزی اتفاق افتاده است، بنابراین احتمال ممکن است."

"
ممکن است کمی ناحیه نازک شده باشد. علائم او واقعا کمی بعد از حادثه شروع شده است، بنابراین برای او، من فکر می کنم احتمالا ترکیبی از تروما و افزایش فشار وجود دارد."

بارنز، که متخصص در مشکلات بینی و سینوس است، گفت که جکسون پس از خواب به آرامی در یک صندلی، از خواب بیدار می شود و تمام جلوی پیراهنش خیس است.

اگرچه بسیاری از CSF ها خود را تصحیح می کنند، گاهی اوقات آنها را از طریق روش های مختلف پزشکی یا جراحی ترمیم می کنند.

به گفته سخنگوی پزشکی نبراسکا، در 23 آوریل، بارنز، دن سوردل، جراح سرطان و جراح مغز و اعصاب در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا ترمیم نشت CSF را انجام داد.

به گفته KETV، بارنز گفت: "ما از طریق بینی می رویم، از طریق بینی." " ما از دوربین های زاویه دار استفاده می کنیم، ابزارهای زاویه ای برای رسیدن به جایی که باید برویم."

طبق گزارش CNN برنس گفته که تیم جراح، بافت بدن جکسون را برداشته و برای اتصال به سوراخ کوچک در صفحه cribriform خودش، استخوان بسیار نازک بین حفره جمجمه و حفره بینی استفاده  کرده است،

وی به CNN گفت: "من بافتی از داخل بینی استفاده کردم تا نشت را ببندم." "من همچنین برخی از چربی های شکمی را استفاده کردم، این باعث یک عامل بزرگ در این مکان می شود ، بنابراین با کمی مقدار چربی، من توانستم نشت را ببندم."

نشت CSF نادر است، با توجه به داده های انجمن نشتی CSF، حدود 5 مورد از 100000 نفر در هر سال تشخیص داده می شوند.

به گفته انجمن آمریکایی رینوپلاستی، نشت ها قابل توجه هستند: "زمانی که زهکشی ناشی از بینی یا به عقب گلو وجود دارد، ممکن است با تغییرات فشار و یا موقعیت رخ دهد و با دیگر علایم به علت داروهایی آبریزش بینی " . ' اگر از بینی خارج شود، معمولا از یک طرف است. اگر آن به گلو ریخته شود، مزه شور دارد. "

سایر علائم نشتی CSF جمجمه، طبق گفته  Cedars-Sinai، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

زهکشی از گوش
مایع به دستگاه سینوس ریخته می شود و از طریق پوست تخلیه می شود
مشکلات شنوایی
مسائل با بوی
جکسون پس از جراحی در ماه گذشته گفته که زندگی برایش بهتر شده است.

  

وی به CNN گفت: "من آبریش بینی ندارم، اما من هنوز سردرد دارم،" من واقعا احساس خوبی دارم، و من توانایی کمی خواب دارم."

جکسون گفت او امیدوار است که داستان او آگاهی را در مورد این وضعیت بالا ببرد، به دیگران هشدار می دهد که "اگر آنها طعم بسیار شور و تخلیه چیزی دارند چیزی که در پشت گلویتان قرار می گیرد، احتمالا چیزی غیر از آلرژی است. بنابراین باید به پزشک مراجعه کنند."

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.sciencealert.com/she-was-told-her-perpetually-runny-nose-was-from-allergies-but-it-was-brain-fluid

زمان انتشار: جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 63503

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
کامران بهرامی
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷:۱۳

سلام. من آبریزش مایع اون هم از ی سمت بینی در روز دارم ولی حدود چند قطره مایع شفاف ولی هیچگونه درد یا علائم دیگری ندارم میخواستم لطف کنید بگید میتونه خارج شدن مایع مغز باشه؟ ضمننا من دوهفته پیش در استخر و دریا شنا کردم و فکر میکردم سینوسهایم آب رفته. اینم بگم من حدود 3 سال پیشم اینطوری شده بودم که خودش خوب شد. چیکار باید بکنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ممنون

اشتراک گذاری مطالب