رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان

بدعهدی آمریکا فرصتی استثنایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است

حمدالله منظری توکلی بدعهدی‌های اخیر آمریکا را فرصتی استثنایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از کرمان حمدالله منظری توکلی در جلسه شورای فرهنگی واحد کرمان تحریم‌های اقتصادی را همواره بعنوان یک مانع بر سر راه کشورهای مختلف بویژه کشورهای در حال توسعه دانست و توضیح داد: کشور ایران نیز تاکنون با تحریم‌های غیر انسانی زیادی مواجه شده است که بدون شک این تحریم‌ها با هدف ضربه بر بدنه اقتصادی کشور و ایجاد نارضایتی جامعه وضع شده است.

وی وظیفه مسئولان در تبدیل این تهدیدها به فرصت را در برهه کنونی بسیار خطیر توصیف کرده و تصریح کرد: عواملی از اقتصاد مقاومتی مانند مشارکت مردم در ساده زیستی و تشویق آنان به کارآفرینی، تشویق به استفاده از تولیدات داخلی، کاهش هزینه‌ها، رهایی از اقتصاد متکی به نفت، حمایت از تولید ملی، استفاده از ظرفیت بدون استفاده کشور و بررسی عوامل چگونگی خود اتکایی و خودکفایی و بسیاری موارد دیگر می‌توانند کشور را در مسیر صحیح توسعه هدایت کنند.

دبیر هیأت امنای استان کرمان اقتصاد مقاومتی را یک بسته مقاومتی علیه تحریم‌ها، تلاش برای کنترل و بی اثر کردن آنها و تلاش برای تبدیل این فشارها به فرصت نامید و افزود: اقتصاد مقاومتی در راستای کاهش وابستگی‌ها، تأکید بر مزیت‌های تولید داخل و تلاش بر خوداتکایی حرکت می‌کند.

منظری توکلی ادامه داد: عده‌ای در برابر تحریم‎های اقتصادی اظهار ناتوانی و گلایه می‎کنند و عده‎ای نیز تنها شعار می‌دهند در صورتی که ملت ایران با تجربه هشت سال دفاع مقدس نباید تسلیم تحریم‌های دشمنان شوند.

عضو هیات علمی واحد کرمان خروج آمریکا از معاهده برجام و بازگشت تحریم‌ها را علیرغم ایجاد محدودیت به فال نیک گرفته و اظهار کرد: این مسئله علاوه بر آشکار ساختن خوی استکباری و پیمان شکنی آمریکا وضعیت کشور ما را با سلطه گران و نظام‌های آنها مشخص می‌کند و این اتفاقی میمون و مبارک در سیاست ایران است.

وی لازمه برون نگری را درون زایی اقتصاد دانسته و توضیح داد: کشور ما چنانچه جذب سرمایه خارجی را اولویت بداند هرگز موفق به توسعه ظرفیت‌های درونی نمی‌شود چراکه سرمایه‌گذاری خارجی تنها بعد از فعال کردن تمام پتانسیل‌های داخلی ممکن خواهد شد و این موضوع حلقه مفقوده برنامه‌ریزی اجرایی کشور است.

 

انتهای پیام/م

زمان انتشار: سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 63732

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب