بررسی های جدید نشان داد

تولید داروهای صرع از قارچ های دریای سرخ

مطالعات آزمایشگاهی بر روی قارچ های دریای سرخ حاکی از قابلیت بالای آنها برای تولید داروهای جدید صرع بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان؛ درمان های رایج موجود برای صرع، صرفاً در 70 درصد افراد مبتلا اثربخشی لازم را نشان می دهد.

واژه “صرع” طیفی از اختلالات مغزی با علائمی نظیر احساسات عجیب و غریب تا تشنج و از دست دادن آگاهی و مرگ را شامل می شود. به گفته سازمان جهانی بهداشت، این وضعیت 50 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر خود قرار داده است.

ابداع و توسعه درمان های جدید برای صرع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا که داروهای حاضر برای درمان بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری، به اندازه کافی موثر نیستند.

به تازگی محققان دانشگاه های آبردین اسکاتلند، لوون بلژیک و بنی سویف مصر، و نیز مرکز تحقیقات عالی داروهای نوآورانه بنیاد مدینای اسپانیا در پژوهشی مشترک دریافتند، دو ترکیب شیمیایی گاما لاکتام، که توسط قارچ Aspergillus fumigatus ساکن دریای سرخ زندگی تولید می شود، قادر است طول مدت و تعداد تشنج را در ماهی گورخري (زبرا)، کاهش دهد.

نتایج بررسی های بیشتر نشان داد که این مواد شیمیایی، یعنی آزاسپیروفوران A و پزئوروتین A2، قادرند تشنج را در مدل موشی صرع نیز کاهش دهند.

پژوهشگران پیشنهاد کردند که این مواد شیمیایی می توانند در درمان صرع مقاوم به دارو استفاده شوند، اما اجرای تحقیقات بیشتری در مورد پستانداران و انسان ها ضروری به نظر می رسد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 63786

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب