عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان:

نیاز کشور به ساخت ماهواره سنجش از دور احساس می‌شود

دکتر جوادنیا اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی و توانایی و استعداد بالای دانشمندان ایرانی نیاز مبرم داریم که حداقل یک ماهواره سنجش از دور بومی با رزولوشن متوسط داشته باشیم. مانند کشورهای هند، کره، ژاپن، چین و پاکستان که خواستند و رسیدند.


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، سنجش از دور (Remote Sensing) علم و تکنیک جمع آوری اطلاعات از اشیای روی سطح زمین، بدون حضور فیزیکی در محل است. در واقع به وسیله‌ی سنجش از دور می‌توان از منابع زمینی، دریایی و جو بدون محدودیت و بر خلاف روش‌های زمینی که دارای محدودیت مکانی و زمانی هستند، اطلاعات مورد نیاز را استخراج کرد. در همین راستا گفت‌و‌گویی با دکتر اسلام جوادنیا، عضو هیئت علمی گروه نقشه‌برداری دانشگاه زنجان، داشتیم و بررسی این موضوع پرداخته شد. 

دکتر اسلام جوادنیا، عضو هیئت علمی گروه نقشه‌برداری دانشگاه زنجان، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری علم و فناوری اظهار داشت: سنجش از دور در پایش و مدیریت حوزه های مختلفی مانند منابع زمینی، خاک، جنگل‌داری، یخ‌های موجود در قطب‌ها، محیط زیست و غیره کاربردهای فراوانی دارد.
وی با بیان اینکه بعد از تاسیس سازمان فضایی گام‌های موثری در راستای تقویت توان فنی و فضایی و استفاده از علم سنجش از دور برداشته شد، گفت: در حال حاضر از کشورهای پیشرفته در این زمینه عقب‌تر هستیم و باید همت و تلاش بیشتری داشته باشیم.
دکتر جوادنیا با اشاره به اینکه در تکنولوژی پرتاب ماهواره اقدامات مثبتی صورت گرفته است، تصریح کرد: اما در پردازش تصاویر سنجش از دور باید بیشتر تلاش کرد تا بتوانیم ماهواره‌های سنجش از دور را به صورت کاملا بومی و مستقل ساخته و استقاده کنیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان با بیان اینکه اگر بخواهیم از تصاویر ماهواره‌ای سایر کشورهای دنیا استفاده کنیم، یک سری از این تصاویر رایگان نیستند و باید از این کشورها خریداری شوند، تشریح کرد: به همین دلیل و با توجه به توانایی و استعداد بالای دانشمندان ایرانی نیاز مبرم داریم که حداقل یک ماهواره سنجش از دور بومی با رزولوشن متوسط داشته باشیم، مانند کشورهای هند، کره، ژاپن، چین و پاکستان که خواستند و رسیدند.
دکتر جوادنیا افزود: ایران یک کشور در حال توسعه است و اگر بخواهیم همین مسیر را ادامه بدهیم به ناچار نیاز به داده‌های ماهواره‌ای داریم در غیر این صورت از بسیاری از کشورها عقب خواهیم ماند.
وی لازمه مدیریت صحیح منابع طبیعی ایران را دسترسی به زیرساخت داده‌های مکانی دانست و بیان داشت: در تصاویر ماهواره ای دیگر نیازی به صرف نیرو و زمان زیادی نیست و هر سال این داده ها به هنگام سازی می شوند.
عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان با اشاره به خاطره‌ای از دکتر حسابی، پدر علم نقشه‌برداری ایران، یرامون توسعه پایدار شهری اظهار داشت: داده های مکانی از سنجش از دور تهیه می شود و موقعیت آن توسط GIS (سیستم اطلاعات جغرافیایی) بدست می آید که این دو در کنار هم می توانند زمینه توسعه پایدار را فراهم آورند.

*مقابله با کم‌آبی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای

دکتر جوادنیا اظهار داشت: چند سال گذشته، با توجه به مطالعاتی که داشتم و داده‌های سازمان ناسا مشخص می‌کرد که کشور ما دچار خشکسالی خواهد شد و در حال حاضر نیز گویا عمق این فاجعه برای مسؤلین مربوطه مشخص نشده است.
وی با اشاره به اینکه ماهواره سنجش از دور MODIS ماهواره‌ای است که تصاویر آن به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، تصریح کرد: این ماهواره تقریبا کل وسعت ایران را شامل می شود و شاخص هایی از وضعیت خشکسالی ایران را مشخص می کند. با مراجعه به تصاویر این ماهواره می‌توان متوجه شد کدام بخش‌های کشور دچار کم آبی و خشکسالی شده است.
عضو هیئت علمی گروه نقشه‌برداری با عنوان این مطلب که کشورهای توسعه یافته در استفاده از تصاویر ماهواره‌ای فراتر رفته‌اند، گفت: سنسورهایی را بر روی پهبادها قرار می‌دهند که بر روی منطقه کشاورزی رفته و در طیف‌های مختلف تصویربرداری می‌کند و به کشاورز اطلاع می‌دهد که کدام قسمت از مزرعه دچار کم‌آبی شده است.
وی تاکید کرد: تمامی سازمان‌ها باید به صورت متحد و یکپارچه مسئله کم‌آبی را برطرف کنند.

*پرتاب ماهواره امید تجربه موفقی بود

دکتر جوادنیا با بیان اینکه ایران با تجربه موفق ماهواره امید در قدم اول به تکنولوژی پرتاب ماهواره دست پیدا کرد، تشریح کرد: ماهواره‌ی ایرانی در گام دوم توانست سیگنال ارسال کند و اما در مرحله سوم در عین حال که در مدار قرار می‌گیرد و سیگنال ارسال می‌کند، این ماهواره باید بتواند اخذ تصاویر ماهواره‌ای داشته باشد که در حال حاضر در سومین مرحله نیاز به کار و تلاش بیشتری داریم.
به گفته‌ی دکتر جوادنیا پژوهش‌های موثری در دانشگاه‌های صنعتی شریف، امیرکبیر و خواجه نصیر در حال انجام است اما صورت مسئله را به جای دانشگاه، صنعت باید تعریف کند.
وی افزود: بسیاری از پروژه‌ها و مقالات دانشگاهی صرفا در کتابخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و صنعت کشور از آن‌ها بهره‌مند نمی‌شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان با بیان اینکه شاید دانشگاه تا حدودی خود باعث جدایی از صنعت شده است، بیان کرد: پتانسیل و ظرفیت‌های دانشگاه به درستی به بخش‌های مختلف معرفی نمی‌شود.
دکتر جوادنیا با اشاره به اینکه برخی تصاویر ماهواره‌ای که برای مدیریت منابع استفاده می‌شوند به صورت رایگان در اختیار کاربران سراسر جهان قرار می‌گیرند، اظهار کرد: اگر به سبب تحریم‌های علیه ایران، این تصاویر نیز تحریم و مسدود شوند، دیگر نمی‌توانیم پروژه‌های تحقیقاتی در ایران انجام دهیم و قطعا سرعت پیشرفت ایران در این زمینه کند خواهد شد.
دکتر اسلام جوادنیا با بیان اینکه باید با تکیه بر توان داخلی، چاره‌اندیشی کرد و مستقل بود، خاطرنشان کرد: جوانان ایرانی در علوم نوین و سنجش از دور استعداد بالایی دارند اما مشکل بزرگ اینجاست که حمایت نمی‌شوند و این ثروت بزرگ در کشورهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. باید به فکر باشیم و با همین جوانان روی پای خود بایستیم.
 
 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 63880

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب