برای اولین بار درخاورمیانه؛

سامانه هوشمند کنترل تردد بومی سازی و راه اندازی شد

محققان شرکت سیستم های هوشمند سپانو، مستقر در پارک علم و فن آوری اصفهان، برای اولین بار درخاورمیانه، سامانه هوشمند کنترل تردد را بومی سازی کردند، این سامانه هوشمند با استفاده از سامانه های دژراه در خیابان جلفای اصفهان نصب و راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، محققان شرکت سیستم های هوشمند سپانو، مستقر در پارک علم و فن آوری اصفهان، برای اولین بار درخاورمیانه، سامانه هوشمند کنترل تردد را بومی سازی کردند، این سامانه هوشمند با استفاده از سامانه های دژراه در خیابان جلفای اصفهان نصب و راه اندازی شد.

 

محمد ثالثی مجری این پروژه و مدیرعامل شرکت سیستم های هوشمند سپانو در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشت: کنترل تردد در معابر شهری بویژه معبرهای با بافت تاریخی و توریستی، در زمان های اوج تردد و یا هنگام بروز حوادث مانند آتش سوزی، اورژانس و غیره یکی از مهمترین دغدغه های مدیران ترافیک و شهرداری می باشد.

وی با مورد توجه قرار دادن محل نصب و راه اندازی این سامانه، اظهار داشت: خیابان جلفای اصفهان مکانی توریستی با قدمت چند صد ساله است، سالهاست که در این خیابان تردد ساکنین با مشکل مواجه شده بود، و برای رفع این مشکل معابر را با ستونهای سنگی مسدود کرده بودند، ستونهای سنگی در زمان بروزحوادث غیرقابل تغییر و غیر قابل تحرک، موانعی برای خودروهای آتش نشانی و آمبولانس های اورژانس و مواردی از این قبیل ایجاد کرده  و تقریبا عملیات امداد و نجات غیر ممکن بود، در حالت عادی نیز توقف خودروهای متفرقه در این مسیر تاریخی جلوه نازیبایی ایجاد کرده بود.

ثالثی افزود: با اجرای این سامانه ستونهای سنگی انتهای مسیر حذف و بجای آن ستونهای تمام استیل بسیار مقاوم و متحرک که با سامانه کنترلی هوشمند هدایت می شود، جایگزین شد.

وی با تاکید بر اینکه این سامانه با استفاده از ستون های هیدرولیک هوشمند انتها و ابتدای معابر را مسدود و یک منطقه تردد در سامانه نرم افزاری تعریف و شماره گذاری می شود، تصریح کرد: طراحی و پیاده سازی سامانه کاملا  بومی و نمونه مهندسی معکوس از نمونه های ایتالیایی می باشد، علاوه بر این سامانه هوشمند مدیریت این سیستم در دنیا بی نظیر و ابتکاری با توجه به شرایط فرهنگی و اقلیمی است.

ثالثی مجری این پروژه ادامه داد: در رابطه با مسائل فرهنگی بویژه در بافت تاریخی جلفای اصفهان که حضور ساکنین، کسبه و اماکن توریسی در یک نقطه خاص وجود دارد، کنترل سطوح دسترسی به سامانه های نرم افزاری به نحوی که برای عابرین پیاده ایجاد مزاحمت نشود مستلزم طراحی و پیاده سازی سامانه های نرم افزاری و سخت افزاری خاص بود که نمونه ی مشابهی در دنیا برای این منظور وجود نداشت، اما متخصصان این شرکت با تکیه بر توان داخلی کلیه امکانات نرم افزاری قرار گرفته در این سامانه را طبق سفارش و با صرف دهها ساعت جلسه مشترک و هماهنگی با کارشناسان شهرداری منطقه (به مدیریت مهندس هاشم زاده، معاون ترافیک شهرداری اصفهان و مهندس یزدیان مدیر هماهنگی مناطق سازمان ترافیک ) لحاظ کرد.

این محقق گفت: سامانه هوشمند و هیدرولیک کنترل ترافیک منطبق بر استاندارهای بین المللی و بر پایه تکنولوژیهای مکانیک و هیدرولیک، مکانیک و الکترونیک، متالورژی و هوش مصنوعی طراحی و ساخته شد.

وی با یادآوری این نکته که اجرای موفقیت آمیز فاز اول این سامانه درمهرماه96 انجام گرفته و در ادامه آن و به منظور نیل به تک تک اهداف تعیین شده، فازم دوم با دستور مهندس فرهنگ شهردار منطقه اجرا شد، اظهار داشت: در فاز دوم سامانه نرم افزاری تحت پلتفرم گوشی های تلفن همراه با امنیت بسیار بالایی در اختیار ساکنین  (خاص ساکنین) و کسبه قرار می گیرد و امکان سوء  استفاده برای سایرین وجود ندارد و بدین ترتیب مشکل این مسیر تاریخی برای پارک غیر مجاز خودروهای متفرقه کاملا مرتفع شد.

مدیر عامل شرکت سپانو خاطرنشان کرد: در حال حاضر ابتدا و انتهای خیابان جلفا توسط این سامانه مسدود شده است، در فاز اول یک طرف این خیابان مسدود شده بود و از نظر فیزیکی شرایط یکسانی با سامانه ارتقا یافته دارد،  سامانه اول از لحاظ عملکردی انفرادی و خود مختار بود، اما در سامانه جدید دو سیستم مجزار در تصمیم گیری ها با یکدیگر تعامل دارند و ورود و خروج  خودروها و وسایل نقلیه دیگر را در یک سامانه با معماری نرم افزاری توزیع شد اعمال می کنند.  

ثالثی توضیح داد: با راه اندازی این سامانه خودروهای ویژه مانند خودروهای آتش نشانی و اورژانس از کاربران داری مجوز ویژه بوده و امکان تردد از هر دو مسیر و هر دوجهت را دارا هستند اما خودروهای تنها کسبه  مجوز ورود از یک طرف خیابان و خروج از طرف دیگر را دارند، بدین ترتیب خیابان برای کاربران خاص دو طرفه و برای دیگر کاربران یک طرفه شده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت سپانو، گفت: شرکتهای مطرح که این نوع سامانه ها را طراحی و تولید می کنند عمدتا در امریکا و ایتالیا قرار دارند که براساس بررسی های انجام شده و تا آنجا که اطلاع داریم سیستم یک پارچه هوشمند ارائه نمی کنند، سامانه تولید داخل حداقل 50 درصد ارزانتر از نمونه خارجی است، علاوه بر این سامانه های خارجی چنانچه امکان واردات آن هم وجود داشته باشد سیستمهای هوشمند نرم افزاری این سیستم را ندارند.

وی ادامه داد: مشابه این سامانه در شهرهای کشور های پیشرفته برای کنترل تردد بسیار متداول هستند و دانش و تکنولوژی به دست آمده ارزشمند بوده و انتظار می رود محصول به عنوان ابزار استراتژیک برای مدیریت ترافیک شهری  مورد توجه  ویژه ای قرار گیرد.

ثالثی در پایان گفت: شرکت سیستم های هوشمند سپانو مستقر در پارک علم و فن آوری اصفهان و زیر مجموعه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان است، این شرکت جزو معدود شرکت های دارای رتبه دانش بینان در زمینه سامانه های هوشمند از معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری است. این شرکت دارای محصولاتی در زمینه سامانه های ناوبری بومی با رعایت اصول پدافند غیر عامل و اصول اقتصاد مقاومتی است که مراحل تولید اولیه و تولید نیم صنعتی آنها به پایان رسیده است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 65702

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
محسن
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۲:۰۰

چه جالب، از کجا میتونیم اطلاعات فنی اش را بگیریم ؟

اشتراک گذاری مطالب