توسط محققان شرکت دانش بنیان رویشگر؛

دستگاه خشک کن فوق کم مصرف میوه و سبزیجات بومی سازی و تجاری سازی شد

؛ دستگاه خشک کن فوق کم مصرف میوه و سبزیجات، توسط محققان شرکت دانش بنیان احیاگران قلب صنعت آسیا (رویشگر) ، مستقر در شهرک علمی- تحقیقاتی اصفهان بومی سازی و تجاری سازی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان؛ دستگاه خشک کن فوق کم مصرف میوه و سبزیجات، توسط محققان شرکت دانش بنیان احیاگران قلب صنعت آسیا (رویشگر) ، مستقر در شهرک علمی- تحقیقاتی اصفهان بومی سازی و تجاری سازی شد.

محسن کریمیان مدیر عامل این شرکت در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشت: اصولا بهترین دستگاههای خشک کن میوه و سبزیجات آنهایی هستند که خشک کردن میوه و سبزیجات در آنها با حرارت غیر مستقیم انجام می شود، چرا که حرارت مستقیم تاثیر نامطلوبی بر خواص محصول خشک شده دارد.

کریمیان افزود: برای خشک کردن میوه و سبزیجات با این دستگاه، دمای مورد نیاز توسط دمنده وارد سیستم شده و با مدت زمان بسیار کوتاهتری در مقابل سیستم های سنتی محصولات خشک حاصل می شود.

وی تصریح کرد: ایده ساخت این دستگاه از پکیج خانگی گرفته شد، پکیج خانگی باعث گرم شدن آب و انتقال آن به شوفاژ می شود، مزیتش این است که وقتی آب گرم شد شعله خاموش می شود، خشک کن فوق کم مصرف هم طوری طراحی شده که وقتی دستگاه به دمای دلخواه رسید بطور اتوماتیک خاموش شده و تا زمانی که دما تغییرنکند شعله روشن نخواهد شد.

 

مصرف انرژی این دستگاه در مقایسه با نمونه های مشابه چگونه است؟

مدیر عامل این شرکت رویشگر در پاسخ به این سوال، با اشاره به این که هم در ایران و هم در خارج از کشورها انواع مختلفی از این نوع دستگاهها ساخته می شود، تصریح کرد: دستگاهی که توسط محققان شرکت دانش بنیان رویشگر طراحی و ساخته شده است، بطور متوسط از هر یک ساعت 15 دقیقه  مشغل روش است، این باعث کاهش فوق العاده مصرف انرژی از حداقل 50 تا 70 درصد شده است.

وی ادامه داد: دستگاه رویشگر فوق کم مصرف شرکت رویشکر دارای سیستم گرمایشی با مشعل گازی است و از لحاظ مصرف انرژی نسبت به دستگاه های خشک کن موجود در بازار برتری دارد.

 

تنوع منحصر بفرد در تولید خشکن های فوق کم مصرف با ابعاد مختلف

کریمیان تصریح کرد: اصولا خشک کن های دارای حرارت غیر مستقیم به دلیل داشتن تکنولوژی های خاص دارای قیمتهای بسیار بالایی هستند و اصلا هیچ کشوری تا به امروز این خشک کن های با حرارت غیر مستقیم را در این ابعادی که محققان شرکت رویشگر موفق به ساخت آن شده اند نساخته است، دستگاهی که با حرارت غیر مستقیم در خانه، کارگاه و کارخانه قابل نصب و استفاده است.

وی افزود: تکنولوژی تقریبا مشابه با خشک کن های فوق کم مصرف شرکت رویشگر که با نام کانتی نیوس در بازار شناخته می شود دارای قیمت های بسیار بالایی هستند بطوری که دارای قیمتهایی از حداقل 150 میلیون تومان تا 900 میلیون تومان هم می رسد و فقط در فاز کارخانه ای قابلیت کاربرد دارد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان رویشگر خاطرنشان کرد: علاوه بر مصرف فوق العاد پایین این دستگاه محصول خشک شده توسط آن شکل ظاهری خود را حفظ کرده و کیفیت بسیار بالایی هم دارد، لازم به ذکر است که هیچ ماده شیمیایی هم برای فرآیند خشک کردن استفاده نمی شود.

 

با این توصیف آیا دستگاه خشک کن فوق کم مصرف با استقبال مواجه شده است؟

این محقق موفق کشورمان در پاسخ به این سوال، با بیان این که می توان گفت فناوریها و تولیدات شرکت دانش بنیان رویشگراز جمله محصولات با اقبال حمایت از کالای ایرانی بوده است، اذعان کرد: بطوری که تا به حال حدود 200 مورد از این خط تولید میوه و سبزیجات در ایران نصب و راه اندازی شده است، و ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که  با راه اندازی این تعداد خط تولید حدود 600 نفر اشتغال زایی ایجاد کرده است.

کریمیان افزود: علاوه بر این که دستگاه خشک کن فوق کم مصرف در داخل کشور از کالاهای مورد حمایت بود، صادرات به کشورهایی مانند کانادا، کره جنوبی، آذربایجان، عراق، کرجستان و چند کشور دیگر هم داشته ایم.

 

 اهمیت دستگاههای خشک کن فوق کم مصرف با توجه به وضعیت ضایعات کشاورزی در ایران و جهان چگونه است؟

مدیرعامل شرکت دانش بنیان رویشگر با طرح این سوال، اظهار داشت: بطور کلی اگر بخواهیم اهمیت دستیابی به این دستگاه را تشریح کنیم، با توجه به اینفوگرافیک، وضعیت ضایعات کشاورزی در ایران و جهان، می بینیم که کشور ایران جزو ده کشور برتر در تولید محصولات باغی قرار دارد و در عین حال درصد مکانیزاسیون در باغات کمتر از 5 درصد است، همچنین میزان ضایعات در بخش کشاورزی حدود 30 درصد می باشد.

وی ادامه داد: همچنین ایران رتبه نخست در دورریز محصولات کشاورزی را دارد، که ارزش این ضایعات نیز بین 5 تا 8 میلیارد دلار برآورد شده است.

کریمیان گفت: تولید سالانه میوه در کشور17 میلیون تن و تولید سالانه پسماند کشاورزی 150 میلیون تن است. طبق آمارها سرانه مصرف به ازای هر نفر 134 کیلوگرم، سرانه تولید میوه 20 کیلو گرم بوده و همچنین روند ضایعات محصولات کشاورزی از کشت تا برداشت 42.2 درصد گزارش شده است.

وی افزود: طبق این اینفوگرافیک، سرانه تولید میوه در جهان 97 کیلو گرم با سرانه مصرف به ازای هر نفر 75 کیلوگرم است. در جهان میزان ضایعات محصولات کشاورزی 1.3 میلیارد تن می باشد، این آمارها در مقیاس جهانی حاکی از این است که ارزش اقتصادی آب از دست رفته ناشی از ضایعات کشاورزی 3 میلیارد دلار در سال است.

وی در پایان گفت: شرکت دانش بنیان  رویشگر مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان فعالیت خود را بصورت رسمی از سال ۱۳۹۱ آغاز نموده است، و نانوفارم رویشگر نیز یکی از محصولاتی ارزشمند این شرکت است که در سیزدهمین جشنواره شیخ بهایی توسط وزیر علوم رونمایی شد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۴:۲۳

شناسه خبر: 65713

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
حامد نوری
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵:۲۴

سلام من از این شرکت خشک کن خریدم و خشک کنشون نسبت به دستگاه های دیگه که داشتم واقعا عالیه این خبر را که دیدم خیلی خوشحال شدم از اینکه با خیلی تحقیق به این شرکت رسیدم و انتخابمم درست بود

اشتراک گذاری مطالب