ترویج فرهنگ می توانیم در جامعه

مخترع جوان هرمزگانی: قطعاتی بازیافتی را برای دستگاه تست خوردگی آجر بکار گرفتیم

استفاده از توانمندی نیروهای متخصص داخلی یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری است تا بتوانیم فرهنگ می توانیم را در جامعه عملیاتی کنیم، مهندس جوان هرمزگانی بااستفاده از بازیافت قطعات آلومنیومی دستگاه تست خوردگی آجر را ساخت.

مرتضی کمالی مخترع دستگاه تست خوردگی آجرهای سیلیکون کاربایت در گفت وگو با خبرنگار علم وفناوری  در بندرعباس اظهارداشت: دستگاهی که اختراع شده محصول کار تیمی بوده است که در راستای تست آجرهای استفاده شده در کوره با استفاده از قطعات بازیافتی که در کارخانه موجود بود طراحی و ساخته شد.

وی افزود: از ارائه ایده تاثبت اختراع و ساخت آن یک سال و نیم زمان برد و جمعا هزینه آن سه میلیون شد که توسط مدیریت کارخانه پرداخت شد.

این مخترع جوان هرمزگانی بیان کرد: از انجایی که نیاز مادر اختراع است و این دستگاه یک ضرورت برای سنعت آۀومنیوم بود برای اولین بار طرح و ایده ان را ارائه دادم و پس از یکسال تحقیقات ومطالعه و کار تیمی سرانجام موفق به ساخت دستگاه تست خوردگی آجرهای سیلیکون کاربایت شدیم.

کمالی گفت: آجر یک وسیله استراتژیک در صنعت آلومینیوم بوده و گران قیمت هم می باشد و در تماس با مواد مذاب می باشد اگر کیفیت مناسبی نداشته باشد به محض اینکه مواد مذاب به ان رسید سوراخ شده و کوره ودیگ را از مدار خارج می کند و خط تولید را دچار خسارتهای زیادی می نماید.

وی گفت: سلول احیا که قرار است 5سال در خط تولید کا رکند درکمتر از 24ساعت از مدار خارج می شود و اگر کیفیت اجرها مناسب نباشد بلافاصله دیگ از مدار خارج می شود ، بنابراین کیفیت اجر ها در بازار یکی از دغدغه های مدیران شرکت و اینکه چه کیفیتی دارند و چگونه باید این آجرها را از جای باکیفیت تهیه کنند.

کمالی گفت: در گذشته چند نفر دست به تولید این دستگاه تست اجرها در دو سه مرحله زده بودند اما در ادامه با مشکلاتی از نطر بازاریابی و هزینه های زیاد مواجه شده که بناچار در نیمه راه کار را رها کردند اما ما در کارخانه آلومنیوم بنا به نیاز و ضرورت وجود چنین دستگاهی تلاش کردیم که این دستگاه را خودمان بسازیم تا هزینه کمتری داشته و بتوانیم نیازهای داخل یرا برطرف نماییم.

این مخترع جوان بیان کرد: بنابراین به فکر افتادیم در داخل کارخانه برای تست مکانسیم خوردگی و کیفی سازی شرایط مشابه دیگ دستگاهی را تولید کنیم  تا اجرها را از نظر خوردگی تست کرده وبا این دستگاه می توانیم در 24ساعت میزان خوردگی که در 5سال نشان می داد را مشاهده کنیم که نمونه های جدید از چه کیفیتی برخوردارند؟ در واقع این دستگاه 24ساعته جواب می دهد .

وی افزود: به غیر از یک یکسری قطعاتی که مجبور به خرید آن بودیم مابقی قطعات را بصورت بازیافتی از کارخانه تهیه کرده و طراحی ظاهر ان هم با کمترین هزینه انجام شد.

کمالی اسامی تیم همراه را چنین عنوان نمود: بهزاد نصر اصفهانی، محمد کریمپناه ابرقویی، شهداد خلیجی –حسن گودرزی- مهدی فروزش- مسهود سپهری و مرتضی کمالی سرپرست کنترل کیفیت .

این جوان مخترع افزود: با مدرک تحصیلی لیسانس مواد متالوژیک و هشت سال سابقه کار طرح و ایده خود را به مدیران شرکت ارائه داده و از سوی مدیریت هم مورد توجه و استقبال قرار گرفت که با سعی و تلاش و مشقت های فراوان سرانجام موفق شدیم این دستگاه را برای تست اجرهای مورد استفاده در کوره بهره بگیریم.

وی در پایان گفت:امیدوارم وحیه تلاش و خودباوری همچنان در داخل کشور و در محیط های صنعتی همچنان ایجاد و تقویت بشود تا تمام جوانان ما بتوانند با تکیه بر توانمندی و دانش خود از ورود سایر قطعات تولیدی و صنعتی خودداری کرده و در صنعت خودکفا شویم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۴:۴۴

شناسه خبر: 66167

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب