معاون محیط زیست کشور:

انتقال آب دریایی خزر به فلات مرکزی مشکلات زیست محیطی جدی دارد/ ۴۲ درصد از جزایر جنوبی کشور زیر آب می‌رود/طرح تامین نیاز آبی کشور از دریایی عمان در دست مطالعه است

معاون محیط زیست کشور گفت: انتقال آب دریایی خزر به استان سمنان و فلات مرکزی مشکلات زیست محیطی جدی ایجاد می‌کند، بر اساس تصمیمات انجام گرفته طرح تامین نیازهای آبی کشور از دریایی عمان در دست مطالعه است.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری  از شهرستان ساری،پروین فرشجی صبح امروز در همایش راهبردی مصرف بهینه آب در کشاورزی در سالن پیامبر اعظم دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار کرد: شناخت از وضعیت موجود به تطبیق برسانیم ، بازنگری از مدیریتی که در گذشته از منابع آب داشته وضعیت موجود را شناسایی و اهداف خودمان برای چشم انداز ترسیم کنیم و بازنگری در برنامه‌های توسعه‌ای داشته باشیم.

وی با اعلام اینکه برنامه توسعه ششم با تاخیر یک ساله شروع شده نیاز به همت بیشتری دارد، گفت: عزم ملی برای تحقق اهداف برنامه ششم باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون محیط زیست طبیعی و دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اعلام اینکه دانش‌های سنتی در برنامه ریزی و مدیریت ما بکار گرفته شود، افزود: دانشی که نزد کشاورزان، ماهیگران و جوامع بومی هست مورد استفاده قرار گیرد و  مباحث آبخانداری، مدیریت قنات، الگوی کشت در گذشته مورد توجه قرار گیرد.

وی با اعلام اینکه 33 درصد از نیاز آبی کشور از دریاها تامین می‌شود، افزود: در دریای خزر مشاوران زیادی داشتیم که به این نتیجه رسیدم که انتقال بین حوزه‌ای دریایی خزر مشکلات زیست محیطی زیادی داشته و هزینه زیادی در بر دارد و شیرین سازی آب در مبدا هم مقرون به صرفه نیست، ممکن است گاهی به این نتیجه برسیم بخشی از نیازهای آبی استان‌های حاشیه دریا را با آب شیرین کن تامین کنیم ولی برای بین حوزه‌ای مقرون به صرفه نیست.

فرشچی با اعلام اینکه طرح تامین نیازهای آبی کشور از دریای عمان در دست بررسی است، گفت: برای اجرای این طرح نیاز است که حساسیت‌های زیست محیطی به صورت جدی در نظر گرفته شود.

وی با اعلام اینکه در کشور روی باچرخانی فاضلاب‌ها اقدامات مناسبی انجام نشده است، گفت: بازچرخانی فاضلاب‌ها بسیار مهم است با بازچرخانی درصد زیادی از نیازهای آبی کشور تامین می‌شود.

معاون محیط زیست کشور در ارتباط با تغییرات اقلیم گفت: حدود 42 درصد از جزایر جنوبی کشور در 50 سال آینده زیر آب می‌رود،میزان بارندگی بیشتر نمی‌شود و نیاز آبی ما افزایش پیدا کرده ، پیش بینی و سناریوها باید از همین الان برنامه ریزی شود، در حوزه فرهنگ سازی باید اقدامات موثرتری انجام شود.

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷:۲۴

شناسه خبر: 66377

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
فقیه نصیری
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹:۱۶

واقعا اگه یه نفر آدم باسواد تو سازمان حفاظت محیط زیست باشه خانم فرشچی هستند

فقیه نصیری
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶:۴۰

واقعا اگه یه نفر باسواد تو سازمان حفاظت محیط زیست باشه خانم فرشچی هستش

اشتراک گذاری مطالب