عضو انجمن علمی آموزش محیط زیست و توسعه پایدار ایران مطرح کرد؛

ظرفیت های مهم پسماندهای بخش کشاورزی و دامپروری جهت اشتغال زایی در کشور

عضو انجمن علمی آموزش محیط زیست و توسعه پایدار ایران با اشاره به نقش ساماندهی پسماندهای کشاورزی در افزایش نرخ اشتغال، بر لزوم توسعه صنایع تبدیلی در این بخش تاکید کرد.

دکتر ابراهیم آذرپور در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری در گیلان با اشاره به تولید حجم بالای پسماند در بخش کشاورزی که هر ساله کشورمان را با مشکلات عدیده ای روبرو می سازد، تصریح کرد: پسماند جزئی از محصول نهایی بوده که پتانسیل بازگشت به چرخه تولید و فرآوری را داراست ولی مقادیر قابل توجهي از آن به عنوان مواد زائد بی مصرف دور ریخته می شود.

عضو انجمن علمی آموزش محیط زیست و توسعه پایدار ایران با بیان اینکه پسماندهاي کشاورزی حاصل فعالیت هاي تولیدي در این بخش از قبیل فضولات، لاشه حیوانات، محصولات کشاورزي فاسد یا غیرقابل مصرف و ... هستند، افزود: مدیریت مردم نهاد پسماندهاي کشاورزی عامل ایجاد تحول در جامعه روستایی کشور خواهد شد.

آذرپور با اشاره به اهمیت وجود تفکر مدیریتی خلاق، پویا و دانش بنیان در حوزه پسماند، افزود: پسماندهای بخش کشاورزی و دامپروری گیلان ظرفیت خوبی جهت اشتغال زایی و کسب درآمد در استان فرآهم آورده است و توسعه صنایع تبدیلی در این خصوص به عنوان یک نیاز اساسی ضرورت دارد.

وی با بیان اینکه قرن حاضر عصر متکی به اقتصاد زیستی و فناوری های پاک و نوآورانه است، افزود: در چشم انداز آینده جهان اتکا به سوخت هاي فسيلي و منابع غیر قابل تجدید شونده همچون نفت و گاز معنایی ندارد و کشور ما نباید به دلیل وجود ذخایر کنونی از پیشرفت در حوزه های نوظهور و فناورانه باز ایستد.

آذرپور با اشاره به اینکه برخی از پسماند هاي کشاورزی همچون کاه و کلش بر جای مانده از برداشت گیاهان برنج، گندم و کینوآ منابع جایگزین مناسبی به جای درختان عرصه های جنگلی در صنعت فرآوری چوب و كاغذ هستند، افزود: کاربرد این گونه پسماندها نه تنها از تخريب بي رويه حجم عظیمی از جنگل های کشور جلوگیری می کند، بلکه موجب ایجاد پایداری، حفظ زیست بوم ها و كاهش آلودگي های زيست محيطي می شود.

وی با بیان آسیب های متعدد ناشی از مصرف بی رویه کودهای شیمیایی در فرآیند تولید محصولات کشاورزی بر سلامت انسان و محیط زیست، اظهار کرد: بخش قابل توجهی از پسماندهای حوزه کشاورزی قابلیت تبدیل شدن به کودهای آلی از جمله کمپوست، ورمی کمپوست، مالچ ضایعات و سایر فرآورده های پر ارزش را دارند.

آذرپور با اشاره به وجود مواد ارزشمند قابل جداسازی و استخراج در بسیاری از پسماندهای کشاورزی گفت: با توجه به وجود مراکز متعدد علمی و پژوهشی و نیز ظرفیت عظیم نیروی انسانی متخصص در سطح کشور، می توان با ترغیب دانشجویان و اساتید به اجرای تحقیقات کاربردی انتظار تولید محصولات دانش بنیان را، به عنوان ارزش افزوده در این بخش، انتظار داشت.

وی با تاکید بر لزوم توجه مسئولین به توسعه روستا محور در استان گیلان، پسماند را عاملی موثر در این زمینه معرفی کرد و افزود: کمبود امکانات رفاهی و اشتغال منجر به افزایش نرخ مهاجرت از مناطق روستایی به شهرها شده است، لذا ایجاد بستری برای ارتقای سطح اقتصادی مناطق روستایی و اشتغال زایی اثرات مثبتی بر توسعه پایدار کشاورزی و کاهش اشتغال کاذب در استان خواهد داشت که مدیران اجرایی نباید از آن غافل باشند.

آذرپور در پایان خاطرنشان کرد: مدیریت مطلوب پسماند کشاورزی و هدایت آن به سوی چرخه تولید و ارزش آفرینی اقدامی موثر و عملی در مسیر تحقق اقتصاد دانش بنیان و مردم نهاد مقاومتی خواهد بود.

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 66434

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب