یادداشت//

اقتصاد بی برنامه در بن بست

اقتصاد ایران در روزهای بی تدبیری دچار بحرانی خود ساخته و خودنخواسته شده است که درمان آن یک انقلابی گری در اقتصاد این کشور است اما رئیس دولت آن از فضای روانی سخن می گوید.

خبرگزاری علم و فناوری// مارکس اقتصادی صدسال پیش می گفت: «اقتصاد، زیربنای حیات جامعه است» و انسان امروزی هر چه پیشتر می رود به این گفته مارکس صحه می گذارد. علم ملال انگیز اقتصاد آنجا که به تخصص می کشد مباحث کلان و خرد را با جزئیات مورد مناقشه قرار می دهد اما همانند سایر علوم دارای ساختار و الگوهای مورد تایید علمی است که نسخه ای برای درمان بیماری های اقتصادی جامعه بوده و موفقیت آن در گرو مدیریت بر پایه اصول علمی و تخصصی است.

علمی ملال انگیز این روزها در ایران با نامهربانی های رجال سیاسی روبروست. آنجا که می داند بی کفایتی در مدیریت اقتصاد کشور به همه جوانب ربط داده می شود بجز اقتصاد تخصصی. گاهی ترامپ مقصر است و لَختی اصحاب رسانه. بالاخره هر چه باشد به نظر می رسد دولت مستقر به جای استفاده از دانش و الگوی تجربه شده در کشورهای همسان، به فرافکنی سیاسی و سیاه نمایی اقدام کرده است و این حربه نیاز پاسخگویی در مردم را خاموش نخواهد کرد و ممکن است تبعات جبران ناپذیری در عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بر جای گذارد.

بحران روزهای اخیر از آنجا شروع شد که دولت طبق معمول سال های قبل در روزهای آخر سال برای جبران کسری بودجه خود با دخالت در بازار ارز قیمت آن را دستکاری کرد ولی هیچگاه تصورش را نمی کرد که رئیس جمهور آمریکا در موعد پیش رو برجام را تمدید نکند و در اقتصاد ایران اختلال بوجود آید اما اینگونه شد. 

انتظارات در اقتصاد یکی از آیتم های مهم در شاخص های مختلف مانند عرضه و تقاضا و قیمت و ... است. بر همین اساس بود که دونالد ترامپ اجرای برجام و تعلیق تحریم ها در مدت متناوب چهارماهه برنامه ریزی کرد تا هیچ وقت امید و تثبت انتظارات مثبت و بهبود اقتصادی در ایران صورت نگیرد. همین انتظارات بود که قیمت بالای ارز در ابتدای سال را در اوج و رکود (تورم رکودی) نگه داشت تا خاکستر زیر آتش پس از تمدید نکردن برجام به التهاب اقتصادی در ایران دامن زند.

عدم تحقق شعارهای تیم رئیس جمهور

دولت حسن روحانی در مناظرات انتخاباتی دوره دوازدهم از برنامه ریزی دولت تحت امر وی برای بهبود وضعیت معیشتی مردم به گونه ای خبر داده بود که: «آنچنان رونق اقتصادی ایجاد بکنیم و آنچنان از لحاظ درآمد سرشار بتوانند در اختیار داشته باشد که اصلا به این 45 هزارتومان نیاز نداشته باشند» (البته حال و هوای این روزهای بازار نشان می دهد که واقعا 45هزار تومان دیگر ارزشی ندارد که مردم به آن نیاز داشته باشند). اما تیم اقتصادی دولت دوازدهم خوب بسته نشد و مسعود کرباسیان بر صدر آن تکیه زد که دکترای مدیریت و برنامه ریزی دارد نه اقتصاد و پیش از این معاون علی طیب نیاز وزیر اقتصاد سابق، معاون وزیر صنعت، معاون وزیر نفت، معاون وزیر بازرگانی و معاون وزیر اقتصاد بوده‌است. همچنین مسئول کمیته بررسی عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی است. برادر وی، مهدی کرباسیان، ریاست هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) را عهده‌دار است.

سوابق اجرایی وی نشان می دهد که هیچ گاه تا به امروز در صدر یک تیم اقتصادی نبوده و تنها در سمت معاونت به امر برنامه ریزی برای وزرا مشغول بوده است. از طرفی سوابق علمی کرباسیان نیز کمترین ارتباط ممکن میان اقتصاد و برنامه ریزی را دارد و بیشتر در حیطه جامعه شناسی و جهانی شدن و ... می باشد. هم اوست که در روزهای ناخوش اقتصادی در مصاحبه با خبرنگاران تلویزیونی وضعیت اقتصاد را خوب ارزیابی کرد و تعجب همگان را برانگیخت.

بدین ترتیب تیم اقتصادی دولت علیرغم پیش بینی جهانیان پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا برنامه ریزی خاصی برای دوران پسابرجامِ بدون برجام نداشت و آبکش اقتصاد ایران آبی برای حفظ تشنگی در خود نگه نداشت تا با دوبرابر شدن قیمت ارز و افزایش سرسام آور قیمت ها، عملا سفره مردم عادی نصف شود و این بحران اقتصادی اگرچه در هر جامعه ای می تواند رخ دهد اما با شعارهای رئیس جمهور در تناقض بود و حس بی اعتمادی را در مردم تقویت کرد.

اکنون دیگر بحران ارزی به بطن بازار رسیده و فروشنده و خریدار از وضعیت نابسامان اقتصاد ناراضی هستند و انبار باروت که مستعد یک جرقه است بجای مدیریت عملیاتی از داخل و کارشناسی شده در جهت حل بحران، به گردن رسانه ها و جنگ روانی دشمن انداخته شد غافل از آنکه حباب دلار تا 9هزار تومان رفت و سکه سه میلیون شد و این حباب از کف صابون نیست که خود بخود بشکند و رئیس جمهور از توچال شاهد حباب های در چال اقتصاد باشد.

سخنگوی دولت از مردم می خواهد ارز و طلای موجود خود را به بازار بیاورند تا عرضه بر تقاضا پیشی گیرد اما این راهکار علمی و عملی نیست بخصوص آنجا که التهاب شدید و انتظار مردم نسبت به آینده مبهم است و عقلائی به نظر می رسد که هیچ کس ریسک نکند و بجاست که دولت راهکاری کارشناسی شده و عملیاتی برای مدیریت بحران در نظر بگیرد. 

از طرف دیگر امروز نوبخت بازهم بار روانی را حاکم بر بازار می داند و می گوید هنوز تحریم های 90 روزه و 110 روزه شروع نشده است در حالی که ریشه در باغ دولت آباد است.

هک شدن سایت وزارت صنعت، معدن تجارت و ثبت نام پنج هزار خودرو توسط یک نفر و پیش خرید پنجاه هزار سکه توسط یک فرد 31ساله و چندین مورد اخلال در بازار ارز و طلا و مسکن و ... نشان از رانت خواری آقازاده های نورچشمی با ژن خوب دارد وگرنه ملت پایدار ایران بارها نشان داده است در مقابل تحریم های خارجی استوار می ماند به شرط آنکه خیانت های داخلی نمکی بر روی زخم این ملت نباشد. 

 

 

زمان انتشار: شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۷:۵۳

شناسه خبر: 66608

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب