مجله علمی- تخصصی الگوپژوهی علم و فناوری منتشر شد

ضرورت توجه به بهره برداری از ظرفیت نخبگان و پژوهشگران برای طراحی الگوهای بومی کارآمد در حوزه علم و فناوری از مهمترین و اصلی ترین دلیل تهیه و تدوین این نشریه علمی و تخصصی است.

ابوالفضل میرزاپور سردبیر مجله علمی- تخصصی الگوپژوهی علم و فناوری در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری گفت: سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری کشور در راستای سیاست های خود و با حمایت مرکز پیشران فناوری های راهبردی و تحقیقات کاربردی توسعه ای (مرکز پیشرفت) اقدام به انتشار این مجله کرده است و ضرورت بهره مندی از ظرفیت نخبگان و پژوهشگران به منظور طراحی الگو های بومی کارآمد در حوزه علم و فناوری از علل اصلی تدوین این نشریه است.

وی با اشاره به موضوعات اصلی این مجله گفت: در بسیاری از حوزه های کارکردی به ویژه حوزه علم و فناوری فقدان الگو های کارآمد و هماهنگ با زیست بوم کشور به ضرورتی اساسی تبدیل شده است که لازم بود جریان نخبگان و محققان و پژوهشگران کشور بر این مساله مهم متمرکز شوند؛ لذا فصلنامه الگوپژوهی علم و فناوری با هدف ایجاد بستری مناسب به منظور انعکاس اندیشه ها و تولیدات فکری نخبگان کشور در موضوع طراحی الگوها راه اندازی شد.

میرزاپور در ادامه از ضرورت تحقق اهداف انقلاب اسلامی در حوزه علم و فناوری سخن به میان آورد و اظهار کرد: هدف از تدوین این مجله، شناسایی الگوهای کارآمد و هماهنگ با شرایط بومی کشور در حوزه علم و فناوری بود تا نخبگان، پژوهشگران و محققان در بستری مناسب شاهد انتشار نتایج فعالیت های تحقیقاتی خود باشند.

سردبیر این مجله محورهای اصلی مورد نظر فصلنامه را اینگونه برشمرد:

  • ارائه الگوهای بومی مدیریت طرح های توسعه فناوری و نوآوری در صنایع مختلف
  • تدوین الگوهای رتبه بندی و اولویت بندی موضوعات فناورانه در صنایع گوناگون
  • ارائه الگوهای سرمایه گذاری حوزه های فناوری و نوآوری در صنایع مختلف
  • تدوین الگوهای بهینه سازی فرآیندهای سرمایه گذاری و اقتصاد دانش بنیان
  • ارائه الگوهای حمایتی از گروه های دانش بنیان، نوآوری و فناوری
  • آسیب شناسی فناورانه سیاست ها و الگوهای کلان ملی در حوزه علم، فناوری و نوآوری

میرزاپور با اشاره به حمایت از محققان گفت: اگر مقالات پژوهشگران حائز رتبه برتر در داوری و ارزیابی علمی و تخصصی نشریه شود حمایت مالی در قالب پژوهانه به آنها تعلق خواهد گرفت و در ضمن هزینه ای برای چاپ اخذ نخواهد شد.

وی در پایان اظهار داشت: این مجله اولین نشریه مکتوب علمی- تخصصی با رویکرد ارائه الگوست که در تمامی حوزه های علم و فناوری فعالیت می کند و طبق برنامه ریزی صورت گرفته ابتدا به صورت علمی- تخصصی و سپس در قالب علمی- ترویجی و علمی- پژوهشی منتشر خواهد شد.

این مجله به صورت فصلنامه منتشر خواهد شد که در هر شماره آن هفت اثر برتر به چاپ خواهد رسید. لازم به ذکر است این فصلنامه در نظر دارد در برنامه آینده خود مقالات چاپ شده را به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی در سایت فصلنامه در اختیار پژوهشگران و محققان قرار دهد.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳:۲۹

شناسه خبر: 66659

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب