یک روانشناس تشریح کرد

دو باور نادرست در مراجعه به روانشناس

یک کارشناس روانشناسی اعلام کرد: جامعه ما باورهای غلط بسیاری در مورد روانشناسی دارد. اما دو مورد از این باورهای غلط را بیشتر مشاهده می کنیم.

 فهیمه اکبری در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ افزود: یک باور نادرستی که وجود دارد انتظاری است که جامعه از کار روانشناسی دارد، آنها از روانشناس انتظار معجزه دارند. به هر حال هر انسانی در زندگی دچار سختی و مشکلات است به بیان دیگر مشکلات و سختی ها جزء لاینفک زندگی انسان هستند. انسان ها برای اینکه این درد و رنج خود را کم کنند به توصیه اطرافیان و یا تصمیم خود به روانشناس مراجعه می کنند و انتظار دارند در همان جلسه اول یا نهایتا طی چند جلسه همه مشکلات حل شود و دیگر هیچ گونه ناراحتی را در زندگی خود تجربه نکند. این انتظار، انتظار نادرستی است اما متاسفانه در بین عموم جامعه بسیار فراگیر است.

 

وی گفت: بسیاری از مراجعان توقع دارند با مراجعه به روانشناس تمام مشکلاتشان خود به خود حل شود در حالی که این کاری نیست که یک روانشناس بتواند انجام دهد و در طول دوره تاریخ روانشناسی هم چنین چیزی اتفاق نیفتاده است. در واقع روانشناس نمی تواند مشکلات مردم را کم کند، کاری که می‌تواند بکند این است که نحوه مدیریت مشکلات را به آن ها بیاموزد. ما تنها نحوه کنترل را به آنها آموزش می دهیم نه اینکه زندگی را برای آن ها آسان کنیم. روانشناس به افراد می آموزد چطور با مشکلات کنار بیایند و بدانند در موقعیت رنج، درد و سختی چطور با این مشکلات سازگاری نشان بدهند. لذا عملاً روانشناسی نمی‌تواند مشکلی را از بین ببرد.

اکبری افزود: در واقع روانشناس، خوب رانندگی کردن را در مسیر زندگی به افراد آموزش می دهد. او پیچ های جاده را از بین نمی‌برد بلکه به افراد می آموزد زمان رسیدن به پیچ چه کار باید بکند، در پستی و بلندی چه کار باید بکند. این خوب رانندگی کردن را مردم باید یاد بگیرند.

این روانشناس افزود: تصور نادرست دیگری که وجود دارد این است که افراد گمان می کنند روانشناس باید مشکل را حل کند و خودشان هیچ اقدامی برای حل مشکل نمی کنند. درست است که در اتاق روانشناس آرامش اتفاق و ریلکسیشن اتفاق می افتد اما این ها فقط برای آرام سازی جهت رفع مشکل و حل مشکل است.

وی تاکید کرد: روانشناسی هم دقیقاً مثل زمانی است که شما به پزشک مراجعه می کنید و پزشک برای شما دارو تجویز میکند. شما باید نسخه را تهیه کرده و دارو را بر اساس دستور پزشک و در فواصل زمانی معین مصرف کنید تا اثربخشی درمان را ببینید. کار روانشناس هم دقیقاً مثل تجویز دارو برای بیمار است. یعنی تکنیک هایی که ما می‌گوییم باید توسط فرد در شرایط و موقعیت های مختلف انجام شود تا فرد اثر بخشی آن را ببیند.

اکبری اضافه کرد: اما متاسفانه این باور هنوز در جامعه ما جا نیفتاده و افراد انتظار دارند روانشناس مشکلشان را حل کند بی آنکه به دستورات و تکنیک های وی عمل کنند. روانشناس می تواند در مسیر تاریک زندگی برای افراد یک چراغ قوه برای حرکتشان ایجاد کند این خود افراد هستند که باید مسیر را طی کنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 66720

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب