۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری در معرض نابودی/آتش به جان ذخیرگاه با ارزش گلستان افتاد

پارک ملی گلستان ارزشمندترین منطقه ایران از لحاظ کمیت و تنوع زیست جانوری و گیاهی است، بیشتر گستره پارک در استان گلستان، بیش از ۴۰ درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان قرار دارد اما متاسفانه آتش به جان این ذخیره گاه با ارزش افتاد که بیش از ۳۰۰ هکتار از اراضی جنگلی سوخت.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از خراسان شمالی آتش سوزی در بخش هایی از شرق پارک ملی گلستان که محل آغاز آن حد فاصل تونل و سه راهی دشت در محدوده خراسان شمالی بود، از بعداز ظهر دوشنبه آغاز شد و به دلیل گرمی هوا و وزش باد گسترش یافت.
با وقوع این آتش سوزی نیروهای امدادی اعم از حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و نیروهای آتش نشانی از خراسان شمالی و شرق استان گلستان به محل آتش سوزی اعزام شده و درحال مهار و خاموش کردن آتش هستند.
پارک ملی گلستان که دارای چهار پاسگاه سرمحیط بانی و 9 پاسگاه محیط بانی می باشد، منطقه حفاظت شده‌ ای در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است.


این منطقه قدیمی‌ ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم‌ نظیر برای حیات ‌وحش است که 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری، از جمله نیمی از گونه ‌های پستانداران ایران را در حدود 900 کیلومتر مربع گستره خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره ‌گاه زیست ‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده ‌است.
به گفته مسئولان مربوط بیشترین سطح آتش سوزی پارک ملی گلستان که ده ها هکتار تخمین زده می شود، مربوط به علفزار ها، بوته زارها و درختچه های پراکنده است.

 

* 300 هکتار پارک ملی گلستان در آتش سوخت
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: بیش از 300 هکتار اراضی مرتعی و جنگلی پارک ملی گلستان از روز دوشنبه تاکنون در آتش سوخته است.
سید اصغر مطهری اظهار داشت: با حضور نیروهای یگان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی استانهای گلستان و خراسان شمالی، آتش در برخی از نقاط مهار شده و هم اکنون بسیاری از نیروها برای اطفای حریق به صورت کامل در منطقه حضور دارند.
وی با اشاره به گستره زیاد و شدت آتش سوزی در منطقه گفت: هرچند شدت آتش سوزی کمتر شده اما تابش خورشید و در صورت ادامه وزش باد، آتش سوزی تشدید خواهد شد.


مطهری با بیان به اینکه بیش از 90 درصد آتش سوزی ها عامل انسانی است افزود: متاسفانه مسافران و گردشگرانی که برای تفریح به منطقه می روند بدون اطمینان حاصل از خاموش کردن آتش منطقه را ترک کرده و یا اینکه رهگذران با انداختن ته سیگار و غیره موجبات این امر را فراهم می کنند.
فرمانده یگان حفاطت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: آتش سوزی در برخی از مناطق پارک ملی گلستان تاحدودی مهار شده است که متاسفانه بخش های بسیاری دچار حریق شده اند.


سرهنگ موسی الرضا حیاتی اظهار کرد: به محض اطلاع آتش سوزی 6 گروه پنج نفره از نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی خراسان شمالی به منطقه اعزام شدند و هم اکنون در آنجا مستقر هستند تا حریق به طور کامل خاموش شود.
گلستان در سال 1354 نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از 50 ذخیره‌ گاه زیست ‌محیطی کره زمین به ثبت رسیده ‌است. 

 

گفتگو از محسن محمدی 

زمان انتشار: جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 66815

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب