قصه پرغصه دریافت شهریه از دانش‌آموزان؛

دردسرهای والدین برای ثبت نام فرزندان در مدارس

بعد از پایان سال تحصیلی تب و تاب ثبت نام دانش آموزان و نام نویسی در مدارس مدنظر و دلخواه برای برخی خانواده ها به یک دغدغه مبدل می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان شمالی ثبت نام دانش آموزان در مدارس دلخواه، در برخی از مناطق به یک دردسر برای والدین و خانواده ها تبدیل شده است و بسیاری از خانواده از مشکلات هنگام ثبت نام و دریافت وجه اضافی از سوی برخی مدارس گلایه مند هستند.

با توجه به اهمیت تحصیل در زندگی امروزه و جایگاه ویژه آن در طی چندین سال اخیر برای تقویت و پیشرفت دانش آموزان شاهد تاسیس مدارس مختلفی از جمله مدارس تیزهوشان، مدارس نمونه دولتی، مدارس غیر دولتی و.بوده ایم که بسیاری از والدین ترغیب به ثبت نام دانش آموزان خود در اینگونه مدارس شده اند.
آسودگی خاطر ثبت نام برای خانواده ها از مسائل اساسی است که بايد مورد توجه مسئولان آموزش و پرورش قرار گيرد و از طرفی خانواده ها نيز با ثبت نام به موقع در مدارس، کمک کار آموزش و پرورش در ارائه خدمات مناسب به دانش آموزان باشند تا آغاز هر سال تحصیلی همراه با آسودگی خاطر برای اوليای دانش آموزان و اوليای مدارس باشد.

 

برای ثبت نام فرزندم در مدرسه سردرگم هستم

جعفرزاده شهروند دیگری با بیان اینکه برای ثبت نام فرزندم در مدرسه سردر گم هستم، می‌گوید: با توجه به اینکه مایل هستم فرزندم را در مدرسه دولتی ثبت‌نام کنم اما به دلیل بالا بودن شهریه های این مدارس قادر به ثبت نام نیستیم و ناچاریم فرزندمان را در مدرسه دولتی ثبت‌نام کنیم.


وی با بیان اینکه من مایل هستم فرزندم را در مدرسه نزدیک محل سکونت مان ثبت نام کنم، می افزاید: مایل هستم هر چه زودتر برای ثبت نام اقدام کنم تا با تکمیل ظرفیت مدرسه مورد نظر مواجه نشویم.


یکی دیگر از والدین عنوان می‌کند: مدرسه‌ای که در محل زندگی ما وجود دارد، به لحاظ امکانات و فضای فیزیکی نسبت به برخی از مدارس در دیگر نقاط شهر در سطح پایین‌تری است.
وی می‌افزاید: اظهارنظرهای متفاوت در خصوص کیفیت و سطح آموزشی مدارس ابتدایی مرا در این امر دچار سردرگمی کرده است.
محمدی می افزاید: همین امر سبب شده که هنوز نتوانم تصمیمی در خصوص ثبت‌نام فرزندم در مدرسه‌ای مناسب بگیرم.


وی عنوان می کند: مدارس غیردولتی می بایست اقدام به نصب پوستر شهریه مصوب شهریه ثابت و فوق برنامه در محل ثبت نام کنند که در معرض دید والدین باشد.

 

تمام هزینه‌هایی که خانواده‌ها به مدارس می‌دهند شهریه نیست

کارشناس اداره مشارکت های مردمی اموزش و پرورش خراسان شمالی با اشاره به اینکه هم‌اکنون هر هزینه‌ای که خانواده‌ها به مدارس غیردولتی می‌دهند، تحت عنوان شهریه تلقی می‌شود، تصریح می کند: پول مربوط به فعالیت‌های فوق برنامه به عنوان مثال روپوش یا سرویس مدرسه، شهریه محسوب نمی‌شود. شهریه براساس شاخص که در الگوی شهریه تعیین شده، مشخص می‌شود و هر هزینه دیگری که مردم به مدرسه بابت فعالیت‌های اضافه می‌دهند، شهریه نیست و برخی از هزینه های دریافتی مدارس غیردولتی بابت مسائل آموزشی و کلاس های فوق برنامه‌های  درسی است با توافق و هماهنگی والدین انجام می شود.
با توجه به اینکه مدارس غیر دولتی نسبت به محل سکونت دانش آموزان در مسافت دور تری قرار دارد بنابراین اغلب انتخاب سرویس برای دانش آموزان نیز باید در نظر گرفته می شود.
هزینه سرویس مدارس جدای از شهریه بوده و اولیا این هزینه را ماهیانه به حساب موسس واریز می کنند.

 

افزایش شهریه مدارس غیر دولتی بین ۵ تا ۱۵ درصد

وی می افزاید: شهریه های مدارس غیر دولتی امسال بین ۵ تا ۱۵ درصد افزایش داشته است و تعداد محدودی از مدارس بدلیل کیفیت کار مطلوب ۱۰ درصد نیز افزایش تشویقی دارند.
کارشناس مدارس غیردولتی و امور مشارکت های آموزش و پرورش استان با اشاره به نرخ شهریه مدارس غیر دولتی در شهرستان بیان کرد: نرخ مدارس غیر دولتی در استان بر اساس شاخص های مختلف از تفاوت های کوچکی برخوردار است.
وی با بیان اینکه در سطح استان ۱۰۵ مدرسه غیردولتی فعال و ۸۶ مدرسه هیات امنای وجود دارد، می افزاید:بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ دانش آموز در مدارس غیردولتی و هیات امنایی در استان تحصیل می کنند.

 

اخذ هرگونه هزینه اضافه در هنگام ثبت نام دانش آموزان تخلف است

رئیس رسیدگی به شکایات آموزش و پرورش خراسان شمالی می گوید: هرگونه دریافت وجه در هنگام ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی تخلف و ممنوع است.
محمد حسن ایمانی با بیان اینکه مدارس دولتی هنگام ثبت نام دانش آموزان فقط مجاز هستند پول بیمه و کتاب را از دانش آموزان دریافت کنند، عنوان می کند: مدارس هیات امنایی و مدارس غیر دولتی نیز هزینه های مصوب شده دارند که نباید بیشتر از این هزینه از والدین دریافت شود و همگام ثبت نام دریافت آن از دانش آموزان الزامی نیست.
رئیس اداره رسیدگی به شکایات آموزش و پرورش خراسان شمالی می گوید: هیچ مدرسه و مدیری اجازه ندارد خارج از قوانین اعلام شده هزینه ای از خانواده های دانش آموزان دریافت کند، در واقع تنها هزینه کتاب و بیمه دانش آموزان از خانواده ها اخذ می شود لذا  در غیر اینصورت با نظارت و ارزیابی مسئولان ذیربط در وقوع تخلف با مدارس متخلف برخورد قانونی انجام می شود.
وی افزود: هیچ اجباری برای جمع آوری هزینه های مشارکتی نیست و مدیران اجازه دریافت هیچ هزینه ای خارج از حق بیمه و کتاب را ندارند.

 

آغاز ثبت نام و سنجش سلامت دانش آموزان پایه اول ابتدایی

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان شمالی با اشاره به آغاز ثبت نام و سنجش سلامت دانش آموزان پایه اول ابتدایی در سال تحصیلی98-97،می گوید:تمام کودکان متولد نیمه اول 1391 و قبل از آن به شرط آن که سن آنها از حداکثر سن مقرر در آیین نامه اجرایی(9سال در شهر و 11 سال در روستا) تجاوز نکرده باشد و همچنین فقط متولدین روز اول مهرماه سال 1391 در سال تحصیلی 98-97 در پایه اول ابتدایی پذیرفته می شوند.                   
عصمت بدخشان می افزاید: با توجه به لزوم ارتباط خانواده ها با مدرسه و کاهش اضطراب دانش آموزان، ثبت نام تنها در محدوده ی جغرافیایی محل سکونت انجام خواهد شد.
وی تصریح می کند: سنجش سلامت پایه اول دبستان از مورخه 06/04/1397 در 11 پایگاه ثابت و 1 پایگاه سیار عشایری انجام خواهد شد و دانش آموزان اول ابتدایی قبل از ثبت نام با معرفی مدیر مدرسه باید در پایگاههای سنجش سلامت از لحاظ هوش، قد، وزن و سلامتی چشم، گوش و ... ارزیابی شوند.
وی ادامه می دهد: ثبت نام قطعی دانش آموزان منوط به دریافت نتیجه سنجش سلامت جسمانی آنها است و تا زمان ارائه نتیجه نهایی ثبت نام قطعی نخواهد شد.
بدخشان در ادامه اعلام می کند: در سال تحصیل 98-97 در استان خراسان شمالی 17867 کودک 6 سال تمام وارد مدرسه خواهند شد.در سال تحصیلی 98-97 تعداد 18867 کودک 5 ساله وارد مراکز پیش دبستانی خواهند شد.
بدخشان در پایان خاطر نشان می کند: سنجش کودکان 5 ساله بعد از پایان سنجش کودکان 6 ساله در 12 پایگاه سنجش سراسر استان انجام خواهد گرفت.
تمامی کودکان متولد02/07/1391 لغایت 01/07/1392 در مراکز پیش دبستان2و تمامی کودکان متولد 02/07/1392 لغایت 01/07/1393 در پیش دبستان 1 ثبت نام خواهند شد. ثبت نام کودکان در پیش دبستان الزامی است.

 

خبرنگار؛ محسن محمدی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷:۴۴

شناسه خبر: 67541

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب