توسط مخترع قزوینی صورت گرفت؛

ساخت دستگاه کنترل و مانیتورینگ ترانس‌های برق به منظور جلوگیری از سرقت

طرح کنترل و مانیتورینگ ترانس های برق به منظور جلوگیری از سرقت طراحی و ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان قزوین؛ با حمایت سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری سپاه استان قزوین طرح کنترل و مانیتورینگ ترانس های برق به منظور جلوگیری از سرقت طراحی و ساخته شد.

محمدرضا النحیو صاحب و ایده پرداز این طرح در گفتگو با این خبرگزاری گفت:طبق گزارشات رسیده دکل های انتقال برق دارای کاهنده ها و افزاینده هایی در مسیر انتقال نیرو هستند که اغلب توسط سارقین مورد سرقت قرار می گیرند به ویژه در مناطق صعب العبور یا مناطقی که نظارت بر آن ها دشوار باشد.

وی افزود:تا کنون راه حلی کارآمد و دائمی برای این موضوع ارائه نشده است تا بتواند  سرقت این ترانس ها جلوگیری کرده یا مراتب را به سازمان پیش از سرقت اعلام کند از اینرو برای حل این معضل راه حلی پیشنهاد شده است.

این مخترع قزوینی  با اشاره به هدف خود  از طراحی و ساخت این محصول بیان کرد: هدف از انجام این پروژه صرفه جویی در هزینه تعویض ترانس های سرقت شده زمان و نیروی انسانی لازم برای جایگزینی ترانس و از همه مهمتر زمان از دست رفته طی این تعویض هم برای شرکت برق و هم برای مشترکین در این پروژه سعی شده تا در ابتدا از سرقت این ترانس ها جلوگیری شود و در صورت دسترسی به ترانس مراتب به شرکت برق اطلاع داده شود.

وی در خصوص محصول و طرح نهایی که بعد از انجام آزمایشات  حاصل می شود، تصریح کرد:دستگاهی که در نهایت تولید و دیده می شود دستگاهی خواهد بود که  از سرقت ترانس های برق جلوگیری کرده  و علاوه بر آن وظیفه کنترل و مانیتورینگ و عیب یابی سیستم انتقال نیرو و شبکه برق رسانی را انجام می دهد.

انحیو گفت:سرقت تجهیزات شبکه توزیع برق غیر از قطع برق و اخلال در روند فعالیت روزمره مشترکان، می‌تواند خسارت‌های مالی فراوانی برای تعمیر و تعویض قطعات و تجهیزات بر شرکت‌های توزیع برق تحمیل کند.که این هزینه ها گاهی در یک بازه زمانی چنان افزایش می یابند که یک مشکل جدی را در این بخش نشان می دهند.

این مخترع قزوینی افزود: علاوه بر این خطرات جانی برای سارقین نیز بدنیال دارد و همچنین تبدیل شدن یک محصول صنعتی شده به یک ماده ضایعاتی خود گواه این موضوع است که یک فرآیند ضرر زا برای یک سیستم به وجود آمده است این در حالی است که این هزینه مالی می‌تواند در جهت توسعه و ارتقای شبکه برق کشور مورد استفاده قرار گیرد.

وی تاکید کرد :به دلیل بالا بودن قیمت مس و در دسترس بودن این فلز در شبکه توزیع برق، سرقت سیم و ترانسفورماتورها از جرایم شایع بویژه در مناطق محروم است، به طوری که اقدامات امنیتی و انتظامی موفقیت چشمگیری در جلوگیری از این‌گونه سرقت‌ها نداشته است.

عضو شبکه مخترعان قزوین عنوان کرد: ایجاد راهکارهای موثرتر برای مقابله با این پدیده ضروری است از این رو با نگاهی اجمالی به این قضیه درصدد یافتن راهی برای مبارزه با این مشکل برآمده و با بررسی مشکلات و راه حل های ذکر شده در این باره با جمع بندی تمامی این موارد به یک ایده عملی نسبتاً کامل برای جلوگیری از سرقت این ترانس ها رسیده  تا بتوان در راه کمک به کشور قدمی برداشته شود.

انحیو در رابطه با کاربردهای دستگاه بیان کرد:آگاهی از ورود به محدوده خطر در اطراف ترانس،آگاهی از جابه جایی ترانس از محل قرارگیری روی دکلها و عمود ها،آگاهی از باز شدن در ترانس جهت خروج مواد از داخل آن و آگاهی از قطعی موجود در شبکه انتقال از کاربردهای این دستگاه است.

وی اضافه کرد:تشخیص فرد سارق در محدوده تعریف شده اطراف ترانس، بررسی اتصال به بدنه ترانس،ایجاد شک لحظه ای رو بدنه،امکان فرمان دادن به مدار امنیتی ،ارسال اطلاعات به اداره برق و یا هر مکان دیگر و  نمایش اطلاعات از دیگر کاربردها و قابلیتهای این محصول است.

النحیو گفت: مشکل سرقت ترانس های برق یکی از بزرگترین مشکلات شبکه انتقال برق است و تا کنون روش های موثری برای این این امر ارائه نشده است ارائه روش های جدید و بروز و در نظر گرفتن تمام موارد سرقت از جمله کامل بودن این طرح است و از همه مهم تر امکان کنترل و مانیتوریک از بازرسی های هزینه زا در شبکه جلوگیری می کند و امکان عیب یابی را در چند ثانیه امکان پذیر می کند.

وی به مراحل اجرای کار نیز اشاره و بیان کرد: با حمایتهای سازمان بسیج علمی و پژوهشی استان قزوین قطعات و لوازم مورد نیاز برای راه اندازی دستگاه خریداری شده و با نصب قطعات بر روی برد اصلی کار نهایی دستگاه به اتمام خواهد رسید.

مخترع قزوینی ابراز کرد: با کارشناسان صنعت برق و همچنین مهندسان و مسئولان اداره برق هماهنگی لازم صورت گرفته و با بررسی های به عمل آمده و شناسایی نیازها و خواسته ها و انتظارات آنها تغییرات نهایی در دستگاه انجام شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد:بعد از طی مراحل نمونه سازی اولیه،به دنبال تجاری کردن دستگاه نیز بوده و نیاز اداره برق در این زمینه برطرف خواهد شد.

انتهای پیام/ 

 

 

زمان انتشار: شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۶:۲۱

شناسه خبر: 67602

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
مرد نگهبان
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۳:۵۴

سالهاست که روی پیشگیری از سرقت تجهیزات برق کار میکنیم ولی تنها نتیجه ای که گرفتیم اینه که غیر از ایجاد موانع فیزیکی، هیچ راهی برای پیشگیری از سرقت وجود نداره و برای مثال این سیستم که این دوست عزیز ابداع کردند، سالهاست وجود داره ولی به هیچ وجه امکان پیشگیری از سرقت را نداره. یک نگاهی به وب سایت ما بندازید تا متوجه بشید منظورمون چیه http://www.secupro.ir/shelters.html

اشتراک گذاری مطالب