توسط مخترع قزوینی؛

آبگرمکن خورشیدی متحرک هیبریدی طراحی و ساخته شد

با حمایت سازمان بسیج علمی قزوین مجید و لی شیرین مخترع قزوینی موفق به طراحی و ساخت آبگرمکن خورشیدی متحرک هیبریدی با استفاده از مخزن و لوله های پلی اتیلن شد.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان قزوین؛ با حمایت سازمان بسیج علمی،پژوهشی و فناوری استان قزوین مجید و لی شیرین مخترع قزوینی موفق به طراحی و ساخت آبگرمکن خورشیدی متحرک هیبریدی با استفاده از مخزن و لوله های پلی اتیلن  شد.

 

مجید ولی شیرین گفت:ایران برای نو گرایی در زمینه انرژی و استفاده از سیستمهای انرژی پایدار در موقعیت بسیار خوبی در بین کشورهای جهان و در کمربند تابش انرژی خورشیدی دنیا قرار دارد.كشور ايران در بين مدارهاي 25 تا 40 درجه عرض شمالي قرار گرفته است و در منطقه‌اي واقع شده كه به لحاظ  دريافت انرژي خورشيدي در بين نقاط جهان در رده‌ بالا قرار دارد.

 

وی افزود: ميزان تابش خورشيدي در ايران بين1800 تا 2200 كيلووات ساعت بر مترمربع در سال تخمين زده شده است كه البته بالاتر از ميزان متوسط جهاني است. در ايران به طور متوسط ساليانه بيش از 280 روزآفتابي گزارش شده که بسيار قابل توجه است.

 

این مخترع قزوینی در خصوصمزایای  استفاده از انرژی خورشیدی اظهار داشت: صرفه جویی ارزی و ریالی بخاطر کاهش مصرف سوختهای فسیلی،کاهش آلودگی های محیط زیست در راس همه آنها آلودگی هوا،کاهش هزینه های حمل ونقل مواد نفتی به مناطق دور، ایجاد اشتغال در زمینه ساخت سیستمهای خورشیدی از مزایای اقتصادی   استفاده از انرژی خورشیدی است.

 

 

وی در خصوص مزایای  آبگرمکن خورشیدی هیبریدی نسبت به سایر آبگرمکن های خورشیدی گفت:متحرک بودن آن از نقطه ای به نقطه دیگر،استفاده از انرژی بیوماس برای گرم کردن آب و همزمان طبخ غذا،سبک بودن آن با توجه به حمل مخزن از مزایای این آبگرکن ها ست.

ولی شیرین ابراز کرد: یکی از اقتصادی ترین شیوه های استفاده از انرژی خورشید تامین آبگرم منازل است که آبگرم کافی و مناسب برای استحمام ، شستشوی لباس و ظروف  را  فراهم می کند.

این مخترع قزوینی بیان کرد:سالانه هزاران آبگرمکن خورشیدی در سراسر دنیا تولید و نصب میشود. در ایران نیز شرکت های مختلفی کار تولید و نصب آبگرمکن های خورشیدی را بر عهده دارند که این سیستم ها به دلیل استفاده از تکنیک های روز دنیا از استانداردهای جهانی برخوردارند.

 

 وی اضافه کرد:آبگرمکن های خورشیدی جایگزین مناسبی برای آبگرمکن های نفتی ، گازی و برقی بوده یا بصورت سیستم پیش گرمکن برای موتورخانه های مرکزی مورد استفاده قرار گیرند. حدود 20 تا 30 درصد انرژي مصرفي هر خانوار صرف تامين آب گرم بهداشتي مي‌شود.

این مخترع افزود: از اين رو انتخاب آبگرمكن مناسب تاثير مهمي در كاهش مصرف سوخت خواهد داشت. آبگرمکن های خورشیدی به نحوی طراحی میشوند که در دماهای زیر صفر و نیز دماهای بسیار بالا آسیب نبینند.

وی مطرح کرد:این نوع آبگرمکن ها در کلیه اماکن عمومی فاقد لوله کشی گاز طبیعی مانند پادگان های نظامی ، مراکز بهداشتی و بهزیستی، زندان ها ، مراکز آموزشی و خوابگاههای دانشجویی و دانش آموزی،کارواش ها، هتل ها ، رستوران ها، استخرها حتی خشک شویی ها نصب می شوند.

عضو شبکه مخترعان استان قزوین گفت:اکثر آبگرمکن های خورشیدی به سادگی بر روی بام منازل قابل نصب هستند و با لوله کشی و اتصال تانک ذخیره به سیستم آبگرم داخلی قابل استفاده می شوند.

وی تاکید کرد: محل مناسب روی بام منازل باید بدون سایه باشد. شرکت های تولید کننده ، خدمات نصب آبگرمکن های خورشیدی  را انجام می دهند.

ولی شیرین بیان کرد:تکنسین های این شرکت ها بهترین و مناسب ترین محل برای نصب کلکتورها و دیگر سازه های مورد نیاز را تعیین می کنند. بهترین محل باید در حداقل 80% محدوده زمانی 9 صبح تا 3 بعداز ظهر تابستان و زمستان بدون سایه باشد. سایه می تواند به دلیل ساختمانها و یا درختان اطراف باشد.

این مخترع قزوینی در رابطه با برآورد اندازه آبگرمکن های خورشیدی اظهار داشت:به طور کلی این نوع آبگرمکن ها برای مصرف خانگی یک خانواده طراحی و اجراء می شوند.

وی افزود:اندازه آبگرمکن بر حسب آب مصرفی و تعداد افراد خانوار تعیین می شود. مساحت کلکتور مورد نیاز باید برابر 2 متر مربع برای یک خانوار 4 نفره در نظر گرفته و بازاء افزایش هریک نفر به افراد خانواده به تناسب به آن اضافه می شود.

این مخترع در خصوص طراحی وساخت  آبگرمکن خورشیدی متحرک هیبریدی گفت:این آبگرمکن که به صورت هیبریدی و متحرک ابداع شده است،  نشآت گرفته از ایده شخصی می باشد که طراحی و ساخته شده  و انرژی تامین کننده آن تلفیقی از انرژی خورشیدی (گرمایی) ، بیوماس و برق فسیلی می باشد.

وی افزود:در صورت صلاحدید یکی از گزینه های مکمل ، می تواند برق خورشیدی به عنوان بهینه سازی سیستم برای تامین برق مورد نیاز پمپ سیرکوله آب در لوله های سیاه پلی اتیلن به آن آداپته گردد.

مجید ولی شیرین هدف خود را  از طراحی و ساخت  آبگرمکن خورشیدی متحرک هیبریدی مطرح کرد:هدف از  طراحی و ساخت این آبگرمکن  کمک به محیط زیست ، صرفه جویی در مصرف انرژی ،  ایجاد اشتغال در ساخت صنایع  خورشیدی است.

وی اضافه کرد:موارد دیگری از قبیل پرتابل و قابل حمل بودن  سیستم از جایی به جای دیگر یا عشایر که دائم در حال کوچ هستند و خلاصه مناطق دور افتاده و صعب العبور و محروم از امکانات اولیه مصرف انرزِی  از دیگر مزایای این سیستم می باشد.

عضو شبکه مخترعان بسیجی در تشریح آبگرمکن خورشیدی متحرک هیبریدی گفت:این دستگاه از قسمت های مهم تشکیل شده است که یکی مخزن است. این آبگرمکن دارای مخزن سه لایه از جنس پلی اتیلن با ظرفیت 1000 Litr. می باشد که  سطح پائین آن به صورت مستطیل و بالای آن به صورت ذوزنقه طراحی و  ساخته شده است.

وی عنوان کرد:این آبگرمکن دارای یک کلکتور از جنس لوله های پلی اتیلنPE- 100 به رنگ سیاه می باشد که به صورت حلقه و گرد اصطلاحاً به شکل  حلزونی رول شده که یک سر آن به شیر ورودی آب مخزن و یک سر آن به شیر خروجی آب مخزن متصل است.

 
   

ولی شیرین گفت: این آبگرمکن دارای مبدل حلزونی است که از جنس لوله استنلس استیل و به صورت حلزونی رول شده است. یک انتهای آن به بالای مخزن و یک انتهای آن به پائین مخزن در پشت سیستم متصل است. داخل آن هیزم گذاشته میشود و در صورت نیاز سوزانده می شود و به گرم شدن سریع آب داخل مخزن کمک می کند.

 
   


وی در پایان افزود:استفاده کمتر از تنه درختان برای گرم کردن آب در مناطق محروم در نتیجه آسیب کمتر به محیط زیست، اقتصادی بودن ساخت آن نسبت به سایر آبگرمکن های خورشیدی و هیبرید بودن آن با توجه به استفاده از بیوماس وجه تمایز آن با سایر آبگرمکن های خورشیدی از دیگر مزایای این نوع آبگرمکن هاست.

 

 

 

 انتهای پیام

 

 

 

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳:۱۸

شناسه خبر: 67858

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب