«والزارتان» زنگ خطری برای وزارت بهداشت/ نام شرکت های تولیدکننده دارو مشکوک به سرطان اعلام شد

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان، طی بخشنامه ای دستور جمع آوری داروی والزارتان (valsartan) را به دلیل ایجاد سرطان در بیماران مصرف کننده این دارو را از تمامی داروخانه های سراسر کشور صادر نمود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان، طی بخشنامه ای دستور جمع آوری داروی والزارتان (valsartan) را به دلیل ایجاد سرطان در بیماران مصرف کننده این دارو را از تمامی داروخانه های سراسر کشور صادر نمود.

داروی والزارتان (valsartan) چیست ؟

داروی دیووان (Diovan) که با نام عمومی والزارتان (valsartan) نیز شناخته می‌شود، مانع از تنگ شدن عروق خونی شده و در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهد و موجب بهبود گردش خون می‌گردد . این دارو برای درمان فشار خون بالا، در بزرگسالان و کودکان بالای ۶ سال استفاده می‌شود . والزارتان همچنین در شرایط ایست قلبی و برای کاهش خطر مرگ بعد از یک حمله قلبی، مصرف می‌گردد.

عامل سرطان زایی در والزارتان چیست ؟

طبق اعلام آژانس دارویی اروپا (EMA) و همچنین شرکت چینی ژیجیانگ هوا‌های فارماکوتیکالز که به عنوان عمده ترین تأمین کننده API این دارو در جهان شناخته می شود مصرف والزارتان روکش دار به دلیل وجود ناخاصی که در ماده مؤثر آن وجود دارد باعث بیماری سرطان در بیماران مصرف کننده این دارو می گردد. عامل این ناخالصی ماده شیمیایی NDMA شناخته شده که در ماده مؤثر این داروها به کار رفته است،  NDMAمی‌تواند باعث رشد تومورها در کبد ، کلیه و مجاری تنفسی منجر شود.

شرکت دارویی نوارتیس اعلام کرده است که قرص‌ های دارای پوشش لایه نازک Valsartan/HCT و Sandoz Valsartan به دلیل بهره‌گیری از مواد اولیه یکی از شرکت ‌های تامین‌کننده و برخوردار نبودن از استانداردهای کیفی بالا قرار است این دارو از 22 کشور جهان همچون آلمان، نروژ، فنلاند، سوئد، مجارستان، هلند، اتریش، ایرلند، بلغارستان، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، بلژیک ، فرانسه، لهستان، کرواسی ، لیتوانی، یونان، کانادا، بوسنی و هرزگوین، بحرین و مالتا که به آن صادر گردیده جمع‌آوری شود.

واکنش رئیس فراکسیون غذا و داروی مجلس به سرطان زا بودن داروی والزارتان

همایون هاشمی رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس، در واکنش به جمع آوری داروی والزارتان در ۲۲ کشور دنیا، در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفت :

 بی‌تردید بررسی وضعیت داروها در دنیا دارای پروسه ویژه‌ای است، به این معنا که اگر برخی اقلام برند های خاص دارویی که در اکثر کشورها توزیع و مصرف می‌شوند در تعدادی از کشورها عوارض خاصی را نشان دهد، قطعا کشورهای ثالث هم باید در مورد مصرف آن مراقبت کنند. هم‌اکنون در مورد وضعیت داروی والزارتان نیز لازم است که سازمان‌های بازرسی و کنترل‌کننده به ویژه سازمان غذا و دارو برای آزمایش دقیق بر مبنای بررسی‌های علمی و کارشناسانه بر روی این دارو با قید فوریت وارد عمل شوند و با ارائه گزارش در سطح عمومی اطمینان و آرامش را نسبت به سلامت این دارو به مصرف‌کنندگان برگردانند. وقتی بیش از بیست کشور این دارو را ریکال کرده‌ و آن را از سطح داروخانه‌ ها جمع‌آوری کرده‌اند، قطعا باید مشکل جدی وجود داشته باشد که باید به عنوان یک دغدغه‌ مهم مورد توجه سازمان غذا و دارو قرار بگیرد.

شرکت های داخلی که مصرف داروی والزارتان تولید آن ها مشکوک به سرطان زایی است

در داخل کشورمان تولید دارو والزارتان به صورت صد در صدی وجود ندارد به همین دلیل 17 شرکت تولید داروی داخلی از ماده مؤثر وارداتی برای تولید این قرص استفاده می کنند که طبق بخشنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، 7 شرکت «حکیم»، «جالینوس»، «ابوریحان» ، «آوه سینا»، «پورسینا»، « کارخانجات دارو پخش» و «عبیدی» که در زمینه تولید این دارو فعالیت می کنند، داروهای تولیدی آن ها با اطلاع رسانی های انجام شده از سطح داروخانه های کشور در حال جمع آوری می باشند و سایر برندهای تولیدی این دارو در کشور مشکلی ندارند.

بیماران مصرف داروی خود را قطع نکنند

دکتر یوسف مرادی متخصص بیماری قلبی در مورد مصرف داروی والزارتان (valsartan) به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت: طبق بخشنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنها شرکت های داخلی اعلام شده، داروی تولید شده آن ها مشکوک می باشند و سایر شرکت های داخلی تولید کننده والزارتان مشکلی ندارند  به همین دلیل بیمارانی که دچار مشکل قلبی و یا دچار فشار خون هستند نباید نسبت به عدم مصرف این دارو اقدام نمایند زیرا ممکن است که این افراد دچار مشکل شدیدی شوند. وی در توصیه به بیماران مصرف کننده والزارتان گفت: بهترین کاری که بیمارانی که از این دارو استفاده می کنند این است که در اولین فرصت به پزشک متخصص خود مراجعه کنند زیرا در کشور داروهای مشابه داروی والزارتان وجود دارد که بیماران می توانند بدون هیچ نگرانی این داروها را جایگزین والزارتان نمایند.

کلام آخر ...

طبق اعلام سازمان های نظارت دارویی بین المللی و تأیید آن توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان ماده موثر دارو والزارتان که از خارج از کشور وارد می شود دچار مشکل اساسی می باشد که می تواند جان بیماران مصرف کننده این دارو را به خطر بیاندازد حال مشخص نیست که وزارت بهداشت چگونه مجوز ورود این دارو را به کشور داده است و اصلا اگر سازمان های دارویی اروپا این نقص را شناسایی و اعلام نمی کرد آیا وزارت بهداشت متوجه مشکل سرطانی بودن این دارو می شدند و یا نه؟ واین سئوال برای مردم پیش می آید که آیا والزارتان آخرین دارویی وارداتی کشور است که جان بیماران را به خطر می اندازد و یا سایر داروهای مشابه وارداتی نیز دارای مشکل می باشند؟ والزارتان می تواند به عنوان هشداری برای وزارت بهداشت باشد که نشان می دهد باید نظارت و آزمایش های بیشتری در زمینه واردات داروها انجام شود زیرا ممکن است این مشکلات دوباره در کشور تکرار شود.

انتهای خبر /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۳:۰۷

شناسه خبر: 67911

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
نیك روش
۰ مخالف          ۱ موافق
جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰:۳۰

سلام خانم توپچی پور.امیدوارم كه سلامت باشید.ناخالصی موجود در داروی والسارتان دی متیل نیتروز آمین بوده كه سرطان زایی این ماده در انسان ثابت نشده است. و فقط در موش ها ثابت شده است و جالبه كه بدانیم ما این ماده رو روزانه در تمام مواد سرخ كردنیمون مصرف می كنیم.قطع داروی والسارتان كه برای نارسایی قلب و درمان فشار خون تجویز می شه ضررهای جبران ناپذیری داره.به دلیل ریكال شدن داروهای مشكل دار در حال حاضر هر داروی والسارتانی كه در داروخانه ها به فروش می رسه از لحاظ این ناخالصی ایمن هستش.

مهناز توپچی پور
۱ مخالف          ۱ موافق
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۳:۵۷

من دو ساله والسارتان می خورم خودم هم یک سال ونیم هستش که سرطان سینه گرفتم حالا سوال من این هستش که همگان دارد از داروی والسارتان باشه ،هنوز هم قطع نکردم

اشتراک گذاری مطالب