صف آرای نخبگان علمی در برابر تحریم های اقتصادی/جام خبرگزاری علم و فناوری - صف آرای نخبگان علمی در برابر تحریم های اقتصادی/جامعه علمی کشور آماده مقابله با طوفان تحریم‌ها هست؟!
سرمقاله/ جابر انصاری فرد

صف آرای نخبگان علمی در برابر تحریم های اقتصادی/جامعه علمی کشور آماده مقابله با طوفان تحریم‌ها هست؟!

در روزهای گذشته وضعیت اقتصادی کشور شرایط متلاطم و ناآرامی رو تجربه کرد و صدمات زیادی به اقشار مختلف به‌خصوص قشر متوسط و ضعیف جامعه وارد ساخت. در این میان مسئولین به‌ویژه دولت مردان که انتظار سامان‌دهی این وضعیت را از آنان باید داشت نه‌تنها با سخنان خود این امید را به جامعه پمپاژ نکردند بلکه خبر از شرایط دشوارتری در آینده نه چندان دور دادند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ؛در روزهای گذشته وضعیت اقتصادی کشور شرایط متلاطم و ناآرامی رو تجربه کرد و صدمات زیادی به اقشار مختلف به‌خصوص قشر متوسط و ضعیف جامعه وارد ساخت. در این میان مسئولین به‌ویژه دولت مردان که انتظار سامان‌دهی این وضعیت را از آنان باید داشت نه‌تنها با سخنان خود این امید را به جامعه پمپاژ نکردند بلکه خبر از شرایط دشوارتری در آینده نه چندان دور دادند.

دکتر هاشمی وزیر بهداشت و درمان پزشکی در جمع مدیران وزارت خانه مطبوع خود که تصاویر آن به‌صورت گسترده در جامعه بازنشر شد، از همکاران خود خواست برای طوفان تحریم‌ها آماده شوند و مردم را نیز در جریان بگذارند. فارغ از انتقاداتی که به رسانه‌ای شدن این گفته‌ها و صدمه‌ای که می‌تواند به افکار عمومی بزند این سخنان نشان از آماده‌باش این وزارت خانه برای روزهای سخت‌تر را می‌دهد. سخنانی که همانند آن را از زبان سایر مسئولین دولت نیز کم‌وزیاد در این روزها شنیده‌ایم.

آنچه مسلم است اقتصاد ایران نه با طوفان تحریم‌ها که با زلزله‌های بی‌تدبیری و عدم توجه به توان داخلی  این‌گونه متزلزل شده است که با اندک اخمی از جانب دشمنان خود به لرزه می‌افتد.

انسان اولیه که از آگاهی چندانی بر خوردار نبودند برای محفوظ ماندن از خطرات در غارها و پناه درختان و بین سنگ‌ها از خود محافظت می‌کرد. او به‌تدریج آموخت که سرپناه خود را دائمی‌تر بسازد و بدین ترتیب تمدن‌های مختلف جهان با توجه به شرایط خاص هر منطقه ایجاد شد.

حال در برابر طوفان تحریم‌ها مسئولین می‌توانند همچون انسان های اولیه به فکر دیوار بنا کردند باشند و هم با کمک اساتید کارکشته و جوانان نخبه خود بادگیر و آسیاب بادی بسازند و شعار کلیشه ای تبدیل تهدیدات به فرصه های را رنگ عمل ببخشند.

علیرغم آماده‌باش دولت برای مقابله با تحریم‌ها، به نظر نمی‌رسد معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت علوم برنامه خاصی برای ورود به این جنگ تمام‌عیار اقتصادی داشته باشند. فارغ از اهمیت بهره‌گیری از متخصصین برای مقابله با تحریم‌ها، این دو نهاد مدیریت علمی کشور و مسئول در این زمینه باید بدانند در صورت عدم هوشیاری صدمات جبران‌ناپذیری در انتظار فضای علمی کشور به‌واسطه تحریم‌ها خواهد بود.

عدم امید به آینده شاید یکی از اصلی‌ترین صدمات تحریم‌ها به بدنه نخبگان علمی کشور باشد. مسئله ای که برای نخبه از نان شب با اهمیت تر است.

سیل خروج نخبگان از کشور دومین صدمه ایست که می‌تواند همچون سال  2009 که صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد، ایران به لحاظ مهاجرت نخبگان، در میان ۹۱ کشور درحال‌توسعه یا توسعه‌نیافته جهان، مقام نخست رادار است بار دیگر تکرار شود.

بیکاری و سطح پائین درآمد چهره های علمی و نخبگان نیز دیگر تهدیدی است که می‌تواند جامعه علمی کشور را نه به‌سوی علم بلکه صرفاً به‌سوی فعالیت‌های اقتصادی سوق دهد مسئله‌ای که در سال‌های اخیر و با توجه به افزایش سطح درامد پزشکان نسبت به سایر تحصیل کردگان باعث هجوم جمعیت به سمت رشته‌های تجربی و پزشکی شده است.

نارسایی‌های مالی و اداری و کمبود امکانات تخصصی-علمی نیز دیگر چالیشیست که سال‌ها جامعه علمی کشور با آن مواجه بوده است و می‌تواند در آینده تشدید گردد. علیرغم تأکیدات مقام معظم رهبری و با رفت آمد دولت‌ها با سلایق سیاسی گوناگون، با بررسی بودجه علمی کشور در مقایسه با بودجه‌های عمرانی، فرهنگی و غیره می بینیم بودجه علمی کشور و نهادهای دولتی همیشه از امکانات بسیار کمتری برخوردار بوده است.

مسئله‌ای که اگر در این سال‌ها مسئولین به  اهمیت آن پی می‌بردند بی‌شک امروز اقتصاد کشور این‌گونه نیازمند به خارج از مرزهای خود نمی بود.

سیاست‌های اقتصادی دولت و بخش‌نامه‌های که عمر بسیاری از آن‌ها به چند ماه هم نمی‌رسد؛ همچنان خبر از عدم وجود سیاست واحد پیش‌بینی‌شده و مدیریت نخبگان اقتصادی بر این اقدامات اقتصادی دارد. انتظار میرود وزارت علوم و معاونت علمی با تشکل کارگروه‌های تخصصی و علمی، بسته‌های پیشنهادی اقتصادی تهیه کرده و به یاری دولت و تیم اقتصادی دولت بروند.

بااین‌همه تجربه ساله‌های گذشته نشان داده است بسیاری از نخبگان میهن اسلامیان پا در این آب‌وخاک دارند و باوجود فشارها و کاستی‌ها همچنان به بالندگی ایران عزیزمان و مردمان نجیب آن می‌اندیشند و امید است باردیگر آمار فزاینده رشد علمی کشور را باوجود تمامی تحریم‌ها برای جهانیان نمایان سازند.

انشالله

جابرانصاری فرد

سردبیر خبرگزاری علم و فناوری

زمان انتشار: یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۶:۱۸

شناسه خبر: 67932

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب