یادداشت

ارز دولتی را به گردشگران ندهید

کمبود ارز در کشور مشکلاتی را برای بیماران و حوزه بهداشت ودرمان ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان، وزیر بهداشت و درمان د رتازه ترین سخنان خود از کمبود دارو و بلند شدن صدای اعتراض مردم نسبت به کاهش شدید و کمبود دارو در کشور خبرداد. این سخنان در حالی است که بانک مرکزی از کمبود ارز برای واردات دارو و اقلام ضروری و نیاز کشور سخن می گوید اما در این میان دیده می شود که 500یورو ارز مسافرتی به گردشگران داده می شود تا بتوانند در ایامی که در خارج کشور بسر می برند تا حدودی مایحتاج و هزینه های تفریح خودرا با ارز دولتی تامین نمایند.

غافل ازاین که بسیاری از هموطنان و کودکان با کمبود شدید داروهای خاص و موردنیازشان دست به گریبانند و بشدت نیازمند مصرف دارو برای درمان درد خود هستند .

حوزه بهداشت ودرمان یکی از کلیدی ترین حوزه هایی است که بایدمورد توجه هیات دولت و دولتمردان ارشد کشور باشد تا خدایی ناکرده این بخش که با جان مردم سروکار دارد در این شرایط بحرانی با مشکل و بحران مواجه نشوداما گویی کمترین توجهی به این حوزه نمی شود و این روزها بسیاری از بیماران کلافه و نگران از کمبود و نایاب شدن و حتی گرانی بی ضابطه بسیاری از داروهای خاص از جمله انسولین و... سخن می گویند.

بیماران سرطانی برای تهیه داروهای شیمی درمانی با مشکل مواجه اند و مراکز بهداشت ودرمان د راستان ها از تحریم و کمبود می گویند و مدیران مرکز نشین از نبود ارز و اعتراض شدید مردم می گویند دراین بین تنها مردم هستند که مورد بی مهری وفشارهای فراوان قرار گرفته و دست شان هم به جایی بند نیست .

مسئولان بانک مرکزی باید برای ارامش خاطر بیماران و تامین داروهای موردنیازشان از دادن ارز مسافراتی به مسافران خارج از کشور خودداری کرده و با برنامه ریزی های اصولی سهمیه ارزی به واردات داروهای خاص اختصاص دهند .

از طرفی شرکت های دارویی در شرایط خاص اقتصادی به سودجویی و بهره گیری از شرایط مناسب حاکم بر کشور در سالهای 92 و93 هم اقدام به سودجویی در این حوزه نمودند انتظارمی رود در شرایط امروز وزارت بهداشت و وسازمان بازرسی نظارت بیشتری بر شرکت های دارویی و واردکنندگان دارو داشته باشند تا به بهانه ورود دارو با ارز دولتی کالاهای لوکس و غیرضروری را وارد نکنند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸:۰۰

شناسه خبر: 67983

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب