یادداشت/

سلامت عمومی اولویت توسعه پایدار

یکی از اهداف مهم و الویت دار دولت ها تامین و ارتقای بهداشت عمومی و سلامت جامعه است تا نسلی پویا وشاداب تربیت شده و برای ایجاد توسعه پایدار و عمران جامعه تلاش نماید.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ جامعه ای از شادابی و نشاط عمومی برخوردار  است که از سطح قابل قبولی از مشارکت اجتماعی و سلامت عمومی در تمامی لایه های اجتماعی برخوردار بوده و امکانات درمانی و پزشکی به طور یکسان و عادلانه در تمام سطوح توزیع شود.

مشارکت آگاهانه و عمومی برای حفظ سلامت عمومی یکی از وظایف غیرقابل انکار متولیان بهداشت و عموم مردم است تا بتوان به سطح کیفی مناسب جهت درمان بیماران اقدام کرد.

باید گفت ارتقا سواد عمومی موجب ارتقا خواسته ها و مطالبات عمومی در حوزه های مختلف علی الخصوص بهداشت ودرمان است تا مردم بتوانند به راحتی نیازهای درمانی خودرا در کمترین زمان ممکن وبا حداقل ترین هزینه تامین نمایند؛ اما امروزه شاهدیم که در بسیاری از مراکز درمانی کشور مراجعان با مشکلات زیادی مواجه بوده و با سرگردانی های زیادی برای اموردرمان خود مواجه هستند.

کمبود تجهیزات و امکانات بهداشتی و پزشکی ، کمبود کادر درمانی و عدم استفاده از پزشکان متخصص و حاذق برای درمان های لاعلاج و عدم استفاده از روش های درمانی به روز و متناسب با علم روز دنیا همگی دست به دست داده تا رکود بهداشتی خاصی دراین حوزه مهم و تاثیرگذار ایجاد نماید.

تقسیم عادلانه کمک ها و تسهیلات بهداشتی در سراسر کشور خصوصا مناطق محروم و دور از دسترسی یکی از راه هایی است که باید دولت ها برای ایجاد عدالت اجتماعی و یکسان سازی خدمات درمانی به درستی در جامعه پیاده کرده و همگان بتوانند از خدمات درمانی عمومی بهره ببرند.

افزایش امید به زندگی طی سال های اخیر در جامعه ایرانی و ارتقا این امار به 80سال نشان می دهد که شاخص های بهداشتی و درمانی اندکی رشد داشته اما هنوز کافی نبوده و برای رسیدن به امنیت سلامت راه زیادی در پیش داریم.

برای رسیدن به توسعه پایدار باید تمامی دستگاه ها و مدیران بالادستی ومیانی به میدان آمده و با بسیج کردن تمام امکانات موجود راهی برای بهبود شرایط بهداشت و درمان و کمبود های دارویی در سطح کشور و خصوصا استان های محروم بیابند.

استفاده از روش های نوین علمی وپژوهشی وبهره گیری از علم ودانش محققان داخلی و خارجی در راستای تامین نیازهای درمانی کشور یکی ازمیان برهایی است که می تواند مارا به شرایط مناسب و قابل قبولی در حوزه بهداشت و درمان برساند.

نویسنده: فروغ مسلم زاده 

انتهای پیام/

 

 

 

 

زمان انتشار: شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۴:۵۵

شناسه خبر: 68012

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب