خبرگزاری علم و فناوری بررسی می کند؛

خطرهای استفاده از مدیران دوتابیعتی برای کشور

در شرایطی که پرونده مدیران «دوتابعیتی» با ارسال لیست اسامی این افراد به دادستانی کل کشور همچنان باز است، این نگرانی در روزهای گذشته به‌وجود آمده که برخی از این مدیران مترصد این هستند که به محض پایان دوره مدیریت، از کشور خارج شوند تا عملا «دسترسی» به آنها برای بازخواست درباره رفتار و عملکردشان وجود نداشته باشد، طی روزهای گذشته نمایندگان مجلس با ارسال نامه ای به رئیس قوه قضائیه، نگرانی خود را از خروج مدیران دو تابعیتی از کشور در روزهای آینده اعلام کرده اند،

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – بعد از خروج آمریکا از برجام، متأسفانه اقتصاد کشور در سراشیبی افتاده است. دلار به مرز 10000 هزار تومان و قیمت سکه نیز در حال پنج میلیون تومانی شدن است، قیمت کالاهای اساسی مردم نیز با افزایش 30 تا 40 درصدی رو به رو شده است. این موضوع در حالی است که بعد از خروج آمریکا از برجام در حوزه بین الملل تا کنون اتفاق خاصی برای ایران نیفتاده است و تنها چند شرکت خودرو سازی از کشور خارج شده اند و چند کشور خریدار نفت ایران نیز اعلام کرده اند که در آینده از کشورمان نفت خریداری نمی کنند و قیمت نفت بین الملل نیز کاهش نیافته است. پس قطعا دلیل این گرانی ها را صددرصد نمی توان خروج آمریکا از برجام دانست. یکی از دلایلی که باعث به وجود آمدن این مشکلات در کشور شده است سوء مدیریت مدیران کشور و همچنین ضعف شدید تیم اقتصادی دولت و نفوذ افراد دوتابیعتی مشکوک به بدنه نهادهای تصمیم گیر مسائل کشور می باشد.

نفوذ موریانه‌وار برای فروریختن پایه‌های نظام از درون

مقام معظم رهبری طی سالیان گذشته توجه ویژه‌‌ای به موضوع «نفوذ دشمن» داشته اند و این کلیدواژه‌، از پرتکرارترین کلیدواژه‌ها در بیانات ایشان در این مدت بوده است. ایشان در یکی از دیدارهایی که با ائمه جمعه سراسر کشور داشت در مورد نفوذ افراد نااهل به ارکان تصمیم گیری کشور گفت:

یک مسئله مسئله‌ی نفوذ است؛ نفوذ. ما این مسئله‌ی نفوذ را در قضیّه‌ی برجام و پس از برجام مطرح کردیم؛ این خیلی مسئله‌ی عجیب و خیلی مسئله‌ی مهمّی است. کسانی که در مسائل گوناگون دسترسی به اطّلاعات دارند، خوب میدانند که چه دامی برای کشور گسترده‌اند یا میخواهند بگسترانند برای نفوذ کردن در حصن و حصار اراده و فکر و تصمیم ملّت ایران، با انحاء مختلفِ تدابیر و سیاستها و توطئه‌ها؛ این الان در جریان است؛ مردم در باب انتخابات باید خیلی متوجّه این باشند. اگر فرض کنیم عنصر نفوذی به شکلی وارد مجلس شورای اسلامی بشود یا وارد مجلس خبرگان بشود یا در ارکان دیگر نظام نفوذ بکند، مثل موریانه از داخل میجَود و پایه‌ها را سست میکند و فرو میریزد؛ قضیّه این‌جوری است.

تعداد مدیران دو تابیعتی در مراکز حساس کشور

بنابر اعلام وزارت اطلاعات کشورمان 210 نفر از مدیران کشورمان دو تابعتی می باشند که 47 نفر از این مدیران دوتابیعتی در مراکز دولتی و حکومتی، 37 نفر از این افراد در پست‌های دولتی، 28 نفر در مراکز حساس و دولتی، 13 نفر در مراکز علمی، دانشگاهی و آموزشی و 12 نفر نیز در مراکز نظامی حضور دارند.

 البته این پایان کار نیست چرا که در جریان مذاکرات هسته ای در دولت اوباما در یه فقره به 2500 نفر از مسئولین و فرزندان آن ها تابیعت و گرین کارت آمریکا داده شده است. ذوالنور نماینده مجلس در شورای اسلامی درباره این موضوع گفت:

"وقتی آقای اوباما در جریان بحث برجام تصمیم گرفت به آقایان حال بدهد، به ٢٥٠٠ نفر از ایرانیان تابعیت اعطا کرد و برخی آقایان و مسئولان با یکدیگر مسابقه گذاشتند که فرزندانشان جزو این ٢٥٠٠ نفر باشند. امروز اگر این افراد از آمریکا اخراج شوند، مشخص می‌شود که چه کسانی زد و بند دارند و منافع ملی را به آب‌نبات امریکا می‌فروشند."

حال این سئوال پیش می آید که کشورهای دشمن دیرینه ایران همچون آمریکا، انگلیس و ... که طی 40 سال گذشته با نقشه های مختلف همچون جنگ، تحریم، خلق و حمایت از گروه های تروریستی همچون داعش، ترور شخصیت های برجسته کشوری و ... به دنبال سرنگونی جکومت جمهوری اسلامی ایران است چگونه به این افراد و فرزندانشان تابیعت داده اند؟ آیا به غیر از این است که این افراد در حال پیاده سازی نقشه های جبهه ی آمریکایی – اسرائیلی که ناراضی کردن مردم از مسائل اقتصادی کشور و دلسرد کردن آن ها از نظام جمهوری اسلامی با نفوذ در بین مدیران و مسئولین کشور هستند؟

هشدار نمایندگان مجلس به قوه قضائیه در مورد فرار مدیران دو تابیعتی از کشور

بعد از اتفاقات پیش آمده در کشور و برکناری تعدادی از مدیران کشور همچون رئیس بانک مرکزی، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه ای برای آیت‌الله آملی لاریجانی ریاست قوه قضائیه از احتمال فرار مدیران دوتابعیتی ابراز نگرانی کردند. متن و تصویر این نامه به شرح زیر است:

همانگونه که مستحضر می‌باشید شرایط اقتصادی کشور نه مطلوب مردم و نه در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. هر چند این شرایط می‌تواند معلول دلایل گوناگون باشد، لکن حسب اظهار کارشناسان صاحبنظران و خبرنگاران اقتصادی و شواهد و قرائن متقن مهمترین دلیل آن سوءمدیریت در نظام اقتصادی کشور است و آنچه مسلم است از نتایج قطعی این مدیریت ناصواب تضییع حقوق و اتلاف سرمایه‌های ملی و خصوصی مردم است و حداقل شرط پذیرش مسئولیت در حکومت اسلامی پاسخگویی و پذیرش مسئولیت عملکرد دوران مدیریت کارگزاران نظام است و بنابر اصول متعدد قانون اساسی و قوانین موضوعه و قواعد فقهی مسببین این شرایط دارای ضمان و بعضا مسئولیت کیفری می‌باشند که استعفا و برکناری از مناصب فعلی نافی پاسخگویی و مانع رسیدگی احتمالی قضائی نیست. از آنجا که بعضی از مسئولین این حوزه دارای تابعیت کشورهای دیگر یا خانواده‌های آنان در کشورهای خارجی سکونت دارند ضروری به نظر می‌رسد که قوه محترم قضائیه به منظور جلوگیری از تکرار تجارب تلخ گذشته و امکان پاسخگویی این نوع مدیران در دوران پس از مسئولیت وفق وظایف قانونی خود مبنی بر پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی و تحقق بخشیدن به عدالت اجتماعی و پیشگیری از جرائم احتمالی به استناد اصل 156 قانون اساسی تدابیر و اقدامات لازم مبنی بر امکان دسترسی به این نوع مدیران و حفظ اسناد و مدارک مربوط صورت پذیرد.

چرا استفاده از مدیران دوتابعیتی‌ها برای کشور خطرناک است؟

بر اساس قوانین کشورمان داشتن تابیعت مضاعف برای شهروندان ایرانی جرم نیست و این افراد بدون کوچکترین مشکلی می توانند در کشور مانند سایر افراد زندگی کنند، اما نکته ای که باید به آن توجه داشت خطر استفاده از این افراد در پست های حساس و مهم است. یکی از دلایلی که استفاده از این افراد را برای کشور خطرناک می سازد «سوگند زیر پرچم» این افراد زمان اخذ تابیعت این کشورها می باشد. به عنوان مثال فردی که در قالب‌هایی همچون «سیتی‌زن»، «گرین کارت» و «اقامت»، تابعیت کشور آمریکا را اخذ می‌کند، به این کشور تعهد می دهد که وفاداری خود به هر پادشاه یا دولتمرد و دولت و حکومت و مملکتی که تاکنون شهروند آن بوده را طرد کند و در برابر تمامی دشمنان داخلی و خارجی به دفاع و حمایت از قانون اساسی و قوانین ایالات متحده بپردازد و به آن ایمان و وفاداری واقعی بورزد و هنگامی که قانوناً لازم باشد برای دفاع از ایالات متحده تفنگ به دست بگیرد!

بنابراین این سوال پیش می آید که مدیر و یا فردی که متعهد شده برای دفاع از یک کشور غربی (که علی‌القاعده متخاصم و یا مخالف با انقلاب اسلامی است) سلاح به دست بگیرد و یا برای وفادار ماندن به ملکه یا پادشاه یک نظام غربی قسم خورده، آیا صلاحیت تصدی کرسی‌های مدیریتی و حتی مسئولیتی را در کشور دارد؟!

کلام آخر ...

قطعاً اگر در روزهای آینده قوه قضائیه و وزارت اطلاعات با قدرت به جریان نفوذ که سال هاست مقام معظم رهبری در مورد آن به مسئولین کشور هشدار داده اند ورود نکند ممکن است در روزهای آینده شاهد خروج مدیرانی همچون خاوری ها با میلیون ها دلار از پول مردم از کشور باشیم و یا اینکه این افراد ممکن با تصمیماتی که به ویژه در حوزه اقتصادی اتخاذ می کنند به کشور آسیب های جبران ناپذیری بزنند.

انتهای خبر/

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۵:۳۶

شناسه خبر: 68052

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب