دانشمندان دانشگاه پزشکی تگزاس؛

ریه های زیست مهندسی از سلولهای خوک تولید و پیوند شد/ ایمپلنتهای انسانی ریه در یک قدمی تولید

دانشمندان دانشگاه پزشکی تگزاس (UTMB)، ریه های مهندسی زیستی، که از سلولهای خوک و در محیط آزمایشگاهی رشد داده بودند را با موفقیت به خوک ها پیوند زدند، محققان معتقدند این پروسه می تواند در طول ۵ تا ۱۰ سال برای ایمپلنت های انسانی مورد استفاده قرار گیرد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان،به نقل از نیو اطلس،  دانشمندان دانشگاه پزشکی تگزاس (UTMB)، ریه های مهندسی زیستی، که از سلولهای خوک و در محیط آزمایشگاهی رشد داده بودند را با موفقیت به خوک ها پیوند زدند، محققان معتقدند این پروسه می تواند در طول 5 تا 10 سال برای ایمپلنت های انسانی مورد استفاده قرار گیرد.

هنگامی که به پیوند عضو می رسیم، لیست انتظار و لیست اهدا کنندگان کاملا منطبق نیست و حتی اگر بیمار به اندازه کافی خوش شانس باشد تا جراحی دریافت کند، احتمال دارد که بدن وی ارگان خارجی را رد کند. اما اگر پزشکان بتوانند اندامهای جدید را براساس تقاضا از یک سلول خود بیمار بسازند، چه می شود؟

دانشمندان دانشگاه پزشکی تگزاس (UTMB) در یک قدمی این موفقیت بزرگ بوده، و در حال حاضر ریه های مهندسی زیستی که در آزمایشگاه رشده داده بودند را به خوک ها پیوند  دادند، نتایج حاکی از این است که این پیوند موفق و بدون هیچ عوارضی است.

محققان می گویند: در آینده نیازی نیست که بیماران برای اهدای یک عضو در صفت انتظار بمانند، بلکه عضو مورد نظر به سادگی از سلولهای خود بیمار رشد کرده و یا حتی بصورت سه بعدی چاپ می شود.

 در سال های اخیر، دانشمندان  با این طریق پیشرفت های بزرگی در عضله سازی، رگ های خونی، کلیه، مغز استخوان و پوست داشته اند.

در حال حاضر، محققان UTMB ریه کامل  برای پیوند به خوک ها، از سلول های خود خوک رشد داده اند. برای شروع، آنها از یک حیوان دیگر ریه گرفتند و آن را در یک روشی  طراحی کردند تا از خون و سلولهای زنده جدا شوند. چیزی که باقی می ماند یک "داربست" پروتئین ها به شکل ریه است.

بعد، محققان از هر خوک مورد آزمایش سلول ریه ها را جمع آوری کردند. داربست در یک مخزن پر از مواد مغذی قرار داده شد و سلولهای ریه حیوان نیز اضافه شدند. این سلول ها طی 30 روز آینده در سراسر داربست گسترش می یابد تا ریه  جدیدی برای آماده شدن برای پیوند ایجاد کند.

محققان گروه های مختلف خوک ها را در فواصل مختلف 10 ساعت، دو هفته، یک ماه و دو ماه بعد از جراحی  تحت نظر قرار دادند. تمام خوک ها برای تمام مدت سالم بودند و محققان متوجه شدند که ریه ها موفق به رشد شبکه عروق خونی مورد نیاز در دو هفته شده اند.

 

جوآن نیکولز و جواکین کورتایلا می گویند: "ما هیچ نشانه ای از ادم ریوی مشاهده نکردیم، که معمولا نشانه ای از عروقی است که به اندازه کافی بالغ نشده است."

"ریه های مهندسی زیستی به رشد خود پس از پیوند بدون تزریق عوامل رشد ادامه داد، بدن نیز تمام بلوک های ساختمانی که برای ریه های جدید مورد نیاز است، فراهم کرد."

 

ایمپلنتهای انسانی ریه در یک قدمی ماست

در حالی که این مطالعه بر روی اینکه چگونه ریه های مهندسی زیستی می تواند در میزبان زنده بماند و رشد کند متمرکز بود، تیم این که آیا ارگان اکسیژن را برای حیوان فراهم کند و یا نه آزمایش نکرد. محققان می گویند که مطالعات آینده این متریک را به آزمایش اضافه می کند. اگر اینها همه کار کند، این پروسه می تواند در طول 5 تا 10 سال برای ایمپلنت های انسانی مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://newatlas.com/bioengineered-lungs-transplanted-pigs/55738/

زمان انتشار: جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۹:۱۹

شناسه خبر: 68108

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب