شیوه بهبود رابطه زوجین پس از تولد اولین فرزند

یک روانشناس گفت: مطالعه ۳۰ ساله محققان نشان می دهد تولد اولین فرزند زندگی زن و شوهر را تحت تاثیر قرار می دهد و سطح رضایت زناشویی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

یک روانشناس در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد عنوان کرد: در سراسر جهان، مردم بر این باورند که فرزندپروری و والدگری یکی از با ارزش ترین بخش های زندگی هر فرد است. به همین منظور بسیاری از زوجین پس از ازدوج به دنبال فرزند آوری هستند.

 فهیمه اکبری افزود: نقش پدری و مادری جدا از پیوند عاطفی که میان آنها و فرزندشان ایجاد می کند و به باور اکثریت نقشی لذت بخش است، اما باعث تغییراتی در روابط زن و شوهر می شود و گاهی این تغییرات رابطه آنها را دچار وخامت می کند.

وی بیان داشت: مطالعه 30 ساله محققان نشان می دهد تولد اولین فرزند زندگی زن و شوهر را تحت تاثیر قرار می دهد و سطح رضایت زناشویی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. حدود دو سوم از زوجین در طول 3 سال از تولد فرزندشان نارضایتی بیشتری از یکدیگر دارند.

اکبری در توضیح این مطلب افزود: بر اساس تحقیقات موسسه گاتمن در سیاتل این مسئله جای تعجب ندارد: بی خوابی های شبانه، نوسانات هورمونی مادر، محدودیت زمانی برای تعامل زوجین، اختلاف بر سر روش تربیتی، افزایش هزینه ی زندگی و به دنبال آن افزایش مسئولیت ها، همگی از عوامل کاهش رضایت زناشویی بعد از تولد فرزند هستند.

وی خاطر نشان کرد: اما طبق پژوهش های انجام شده راهکارهایی وجود دارد که می تواند باعث افزایش رابطه بهتر بین زوجین شود. ایجاد ثبات عاطفی در زندگی،  بارداری برنامه ریزی شده، انجام توافق نسبی در مورد روش های تربیتی، افزایش آگاهی پدر و مادر در مورد مراقبت های پس از زایمان، کسب اطلاع در مورد رشد جسمانی و روانی کودک  و توافق بر سر تقسیم وظایف می تواند باعث افزایش سازگاری آنها با چالش های جدید باشد.

اکبری تاکید کرد: اولین ملاک فرزند آوری رابطه عاطفی با ثبات بین زوجین است. بارداری برای بهبود رابطه عاطفی ناسالم و بارداری ناخواسته جدا از مسائل روانی پیچیده ای که برای مادر در طول دوره بارداری ایجاد می کند، اثرات منفی جدی نیز در روابط آنها می گذارد.

وی ادامه داد: مسئله دیگر که زوجین باید بدانند این است که آنها باید بر اساس شرایط زندگی خود تصمیم به بچه دار شدن بگیرند نه توصیه اطرافیان و با آمادگی لازم و با برنامه ریزی دقیق اقدام به این کار کنند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۱:۵۹

شناسه خبر: 68137

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب