محسن محمدی؛

خبرنگاری حرفه ای سخت اما شیرین

این شغل پردردسر، پراسترس و پرتنش و نیز شغلی که گاهی با وجود سختی‌های کشنده‌اش شور و شیرینی را نیز به همراه دارد، اما تا زمانی که افراد در این جایگاه قرار نگیرند و با سختی‌های آن دست و پنجه نرم نکنند کسی این شغل پرمشغله، سخت و کم درآمد را لمس نمی‌کند.

خبرنگاری بعد از کار در معدن سخت‌ترین کار دنیاست، شغلی که هنوز جایگاه واقعی آن درست تعریف نشده و فقط سختی‌هایش برای این قشر مانده است.

امروزه، یکی از ابزارها و مولفه‌های اصلی پیشرفت و توسعه به ویژه در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و...، رسانه‌ها و به طبع آثار و تلاش خبرنگاران به عنوان تهیه کنندگان و تولید کنندگان محتوای رسانه‌ای جامعه است.

خبرنگار به عنوان رابط صدیق بین مردم، واقعیت‌ها و رویدادها، در حقیقت انعکاس رخدادهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور و جامعه است و خبرنگار و رسانه در حقیقت امانتدار مردم در دستیابی به اطلاعات هستند که باید این امانت را به خوبی ادا کنند و لذا مبتنی بر این اصل حق مردم در جامعه اسلامی بر رسانه‌ها این است که از اخبار مفید، لازم و منطبق با مصالح جامعه برخوردار باشند و از سویی خبرنگار به عنوان چشم بیدار و هوشیار جامعه در دستیابی به حقایق و واقعیت‌ها رسالتی بس خطیر بر عهده دارد و کانون این اهمیت، صداقت و قابل اعتماد بودن خبرنگار و رسانه است.

خبرنگاران رسالت خطیری بر عهده دارند، زیرا ارتباط دائم آن‏ها با همه اقشار و ‌طبقات جامعه و نیز زیر نظر داشتن فعالیت‏‌های مختلف و حساس بودن و مطالبه‌گری از جانب مردم به منظور انعکاس درست و دقیق موضوعات اقتضا می‏‌کند که دقت، صراحت و صداقت به عنوان مشخصه‏‌های یک خبرنگار موفق را به همراه داشته باشد و از سوء استفاده و یا بی‌‏توجهی نسبت به این حرفه پر اهمیت اجتناب ورزد و از سویی به فضای عمومی وحدت در جامعه کمک نمایند.

 

مردم انتظار دارند کسی که خبرنگار می‌شود، از مردم بگوید و از آنان و همان طور که گفته می‌شود آنان پل ارتباطی مردم و مسئولان هستند، باشند و نواقص و مشکلات را مطرح و برای رفع آن مجدانه بکوشند و در یک جمله نمی‌شود خبرنگار بود و دغدغه مردم و پیشرفت جامعه را نداشت.

خبرنگار به عنوان امین نظام و مردم، می‌تواند وضعیت شاخص‌های مختلف از قبیل بیکاری، اشتغال، سلامت، بیماری، حوزه فرهنگی، عمومی و اجتماعی را جمع‌بندی و منتقل کند تا مسئولان امر بدانند در چه وضعیتی هستند و چه اهدافی را می‌توانند دنبال کنند و زمینه برای بهره‌مندی اطلاعات دلسوزانه خبرنگاران و رسانه‌ها نیز برای مدیران و کارگزاران نظام فراهم شود.

یادمان نرود اگر فرهیختگان، هنرمندان، نویسندگان، روشنفکران متدین و با تقوا، روزنامه نگاران و خبرنگاران کشورمان با معضلاتی روبع‌رو باشند و مشکلاتشان در حد و اندازه‌های آنان برطرف نشود به طور قطع و یقین، شاهد ضعف در پیشرفت و اثرات نامطلوبی نیز در دیگر حوزه‌ها خواهیم بود.

فعالان عرصه رسانه، هر روز برای ثبت لحظه به لحظه اخبار و رویدادهای محله، شهر، استان و فراتر از مرزهای این سرزمین پهناور در کشورهای خارجی حضوری پررنگ و فعال دارند و گاهی هم با نثار جانشان وقایع مهم تاریخی را به ثبت می رساند.

واقعیت این است که خبرنگار مطالبه‌گر خواسته‌ها و نیازهای جامعه محسوب می‌شود. بدون حضور رسانه‌ها و خبرنگارانشان، هیچ کدام از اقشار جامعه نمی‌توانند آن چنان که باید صدای خود را به گوش دیگران و از جمله مسئولان برسانند. این در حالی است که خبرنگاران آن قدر که در زمینه پرداختن به امور جامعه و مطالبه‌گری به عنوان واسطه مردم و مسئولان کوشا هستند، در مورد خود مطالبه‌گری نمی‌کنند.

در یک منظر اسباب کار خبرنگار اگر قلمی و کاغذی است اما همین ابزار کوچک و شاید ارزان ، موجب تحولی می گردد، راهی ساخته می شود، مدرسه ای آباد میگردد ،حادثه ای بخیر بگذرد ،بیماری سلامتی بدست بیاورد ، بی خانمانی خانه دار گردد گرسنه ا ی سیر و تشنه ای سیراب گردد و در نمایی بزرگتر جنگی پایان یابد .

کسی که شغل مقدس خبرنگاری را انتخاب می کند باید فردی سراپا عشق و استعداد باشد ودرکار خویش برای کاوشگری فراوان علاقه وافر داشته باشد و از بی باکی و استقامتی در خود برخوردار باشد تا بتواند رنج ها و سختی ها را تحمل نماید. مترادف کار خبرنگاری، استقلال، آزادی، عمران، آبادانی، اصلاح و پیشرفت و تغییر و دگرگونی اجتماعی، امانت داری و ترویج فکر و فرهنگ و انتقال اندیشه، تولید و سازندگی و ... است.

شاید همین همراهی خبرنگاری با چنین واژه های ارزشمندی باعث می شود تا بسیاری از خبرنگاران مشکلات شغل خود را فراموش کرده و چنان با اشتیاق به این کار سخت بپردازند که گویا همه چیز همانگونه است که می خواهند و همین ظاهر رضایتمند خبرنگاران بسیاری از نوجوانان را علاقه مند می کند تا برای آینده خود روی این شغل فکر کنند.

 

بی شک این شغل سراسر خاطره شیرین نیست، بلکه انعکاس خبرهای تلخ و ناگوار و بیان واقعیت هایی که حتی شنیدن آن دل ها را به درد می آورد از زبان یک خبرنگار می تواند جزو خاطرات تلخی باشد که برای همیشه در ذهن و فکرش حک می شود.
با وجود تمام این سختی ها و تلاش های شبانه روزی، خبرنگاران برای رفع مشکلات مردم، خود در دریایی از مشکلات غرق شده و هیچ راه و نجات غریقی نیست که آنان را از این دریای مواج و پر تلاطم بیرون بکشد.

قصه پرغصه مشکلات این قشر هر ساله در روز خبرنگار تکرار شده و بدون هیچ نتیجه ای تا سال بعد در گوشه ای از دفتر خاطرات خبرنگاران و مسئولان ثبت می شود.

سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در هفدهم مرداد ماه سال ١٣٧٧ به همراه هشت دیپلمات از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست عوامل جهالت و نفاق، از سوی شورای فرهنگ عمومی و دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری شده است.

خبرنگار: محسن محمدی 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۷:۵۰

شناسه خبر: 68195

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب