رئيس جهاد دانشگاهي استان اردبيل:

معرفي استان اردبیل به عنوان پایلوت گیاهان دارویی/ قره قات برند استان اردبيل مي شود

رئيس جهاد دانشگاهي از معرفي استان اردبيل جز چهار استان برتر کشور به عنوان پايلوت گياهان دارويي كشور خبر داد و گفت: پونه ساي سبلان و قره قات گياهان انحصاري استان هستند و توجه به توسعه اين گياهان تحول اقتصادي را به دنبال دارد.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ مهران اوچي در گفتگو با خبرنگار ما اظهار كرد: برای اولین بار در استان بررسی چندین گیاه جهت سازگاری و اهلی سازی گیاهان بومی اندمیک و گیاهان دارای برند تجاری سازی انجام گرفت که این تحقیقات 3 تا 3/5 سال به طول انجامید.

وي افزود: براساس نتایج این تحقیقات 8 گیاه متناسب با الگوی کشت منطقه مغان تعریف شد که گیاهان به لیمو، بادرنجبویه و گل راعی از جمله این گیاهان می باشند و علاوه بر منطقه مغان بررسی گیاهان و معرفی الگوی کشت در در مشگین شهر، خلخال و اردبیل هم جز اهداف بعدي بود که تاكنون به دلایلی تحقق نیافته است.

ضرورت كشت گياهان كم آب و داراي ارزش افزوده بالا

رئيس جهاد دانشگاهي استان گفت: زراعت غالب در استان اردبیل سیب زمینی، گندم و در مغان دانه های روغنی می باشد و توجه به این نکته ضروری است که گیاهانی برای زراعت در اولویت قرار گیرند که نیاز به مصرف نهاده ها مثل آب و مراقبت کمتر نسبت به سایر زراعت ها و ارزش افزوده بیشتر داشته باشند که کشت گیاهان دارویی دارای این مزایای مهم است.

وي تصريح كرد: در این راستا طرحی با عنوان بررسی امکان کشت و تولید گیاهان دارویی جهت تغییر سیمای اقتصادی استان اردبیل انجام گرفت که این طرح کاملاً علمی بوده و نتایج آن در قالب 3 کار تحقیقاتی و 4 پایان نامه دانشجویی می باشد و علاوه بر بررسی های علمی، بررسی های عملی هم در مزرعه با کشت گیاهان هدف انجام گرفته و از کشاورزان علاقمند جهت بازدید از مزرعه هم دعوت به عمل آمد که با دیدن نتایج کار راغب به کشت گیاهان دارویی شده و حتی نشا هم سفارش دادند.

راه اندازي دو آزمايشگاه كشت بافت و اسانس و عصاره گيري

اوچي بيان كرد: صنعت گیاهان دارویی همچون پازلی است که در مرحله اول باید تولید را اصلاح کرد و در گام بعدی وارد مرحله فراوری شد که جهت فراوری و توسعه این بخش دو آزمایشگاه کشت بافت گیاهان دارویی و آزمایشگاه اسانس و عصاره گیری جهت استخراج متابولیتهای ثانویه راه اندازی شده است.

وي اذعان داشت: جهت تکمیل مجموعه جهاد دانشگاهی استان در سال 89 به گرفتن مجوز بهداشت جهت ایجاد مرکز رشد واحدهای فناور جهاد دانشگاهی اقدام کردیم و در سال 93 مرکز رشد گیاهان دارویی با 15 شرکت و 26 ایده و 16 محصول شروع به کار کرد كه مراحل اخذ مجوز بهداشتی از مرحله آنالیز تا آزمایشات بالینی و دریافت کد IRC را انجام می دهند، بطوريكه 3 محصول در مراحل پایانی اخذ مجوز هستند و یک محصول هم در سال گذشته کد بین المللی IRCT را اخذ كرده است.

اوچي افزود: مراکز رشد مستقر در دانشگاه محقق اردبیلی و دانشگاه ازاد مجوز از وزارت علوم دارند، ولی جهاد دانشگاهی از وزرات بهداشت مجوز گرفته است و ازمایشگاهها در اختیار شرکتها هستند.

وي یکی از محورهاي فعالیت مرکز رشد  جهاد دانشگاهي را بسترسازی برای حضور شرکتها در نمایشگاههای مختلف عنوان كرد و گفت: حضور شركت ها در نمايشگاهها زمينه آشنايي انها با تولیدکنندگان داخلی و خارجی را فراهم مي كند و  در حال حاضر 10 درخواست ديگر برای استقرار واحدهای جدید وجود دارد.

پايلوت صنعتي گياهان دارويي در سد پاياب خداآفرين ايجاد شود

رئيس جهاد دانشگاهي استان اردبيل با بيان اينكه در برنامه 5 ساله ششم توسعه پایلوت نیمه صنعتی- صنعتی  در بخش گیاهان دارویی نوشته شده است، تصريح كرد: ایجاد کارخانه زمانبر است و فاز اول مراحل اجرایی نوشتن طرح توجیهی است که این مرحله سپری شده است و در حال پیگیری از دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی هستیم و پیشنهاد ما این است که این کارخانه در جایی ایجاد شود که مشکل تولید نداشته باشیم و بین مکان تولید و فراوری فاصله زیادی نباشد.

وي افزود:  دور بودن مکان كشت و فراوري باعث صرف هزینه های بالا می شود و پیشنهاد ما جهت راه اندازی کارخانه سد پایاب خداآفرین است که عملیات کشت گیاهان دارویی به صورت مکانیزه انجام شود و پایلوت صنعتی راه اندازی شود.

اوچي گفت: راه اندازی کشت و صنعت گیاهان دارویی فراتر از کارخانه است و کشت در زمین های سد پایاب خداآفرین موافقت اولیه را دکتر طیبی نیا از وزير کشور گرفته است و از مسوولین استان انتظار حمایت داریم تا این کشت و صنعت راه اندازی شود و با تاییدیه وزیر 100 هکتار از زمین های سد پایاب به این نهاد انقلابی جهت عمل به وظیفه خود تخصيص داده مي شود.

وي افزود: علاوه بر گياهان دارويي طيف وسیعی از گیاهان باغی را داریم و یکسری از گیاهان روغنی مثل سویا، ذرت کشت می شود، ولی متاسفانه در استان اردبيل کارخانه روغن کشی وجود ندارد.

معرفي استان اردبيل به عنوان پايلوت گياهان دارويي در كشور

رئيس جهاد دانشگاهي استان اردبيل اظهار كرد: استان اردبیل جز چهار استان برتر کشور به عنوان پایلوت گیاهان دارویی معرفی شده است و این امر افتخار بزرگی است و باید از پتانسیلهای استان به بهترین نحو استفاده شود و این ماموریت به جهاد دانشگاهی محول شده است.

وي افزود: استان اردبیل یک موقعیت ویژه از نظر اقتصادی  دارد و با دارا بودن طولانی ترین مرز ایران و اذربایجان امکان صادرات به منطقه قفقاز وجود دارد که از اين ظرفيتها بايد به بهترين نحو استفاده شود.

به گفته اوچي در کنار جهاد دانشگاهی استان پژوهشکده گیاهان دارویی در تهران و پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی هم همکاری می کنند و نمونه کار در خراسان شمالی و استان همدان و لرستان وجود دارد و محصولات مرکز رشد جهاد دانشگاهی با برند ارمغان طبیعت تولید می شوند و قصد داریم محصولات مرکز جهاد دانشگاهی استان را با برندی مربوط به استان تولید کنیم.

قره قات برند استان اردبيل مي شود

اوچي با بيان اينكه گیاهانی مثل قره قات و پونه سای سبلان انحصار استان هستند و با توجه به اینکه بدون رقیب مي باشند، تولید و فراوری انها بسیار مهم بوده و به راحتی می تواند وارد بازارهای جهانی شوند و با برنامه ريزي درست می توان اقتصاد استان را متحول کرد.

وي در رابطه با اهميت كشت بافت تصريح كرد: کشت بافت یکی از روشهای جدید تکثیر گیاهان دارویی است که برای تکثیر گیاهانی مثل سوسن چلچراغ و  ثعلب که در حال انقراض هستند بسیار موثر است ، اما استفاده از این روش برای قره قات بسیار دشوار است، زیرا قره قات هم مثل فندق و سایر گیاهان چوبی و درختچه ها بسیار سخت به ریزازدیادی پاسخ می دهد و تاکنون در کشور ما انجام نشده است و تکثیر این گیاه از برنامه های اصلی جهاد دانشگاهي می باشد و می خواهیم قره قات را به روش های دیگر غیر از کشت بافت تکثیر کنیم و قره قات را به عنوان برند استان اردبيل معرفي كنيم.

اوچي افزود: قره قات دو نوع است قره قاط کلیبری و قره قات اردبیلی که نوع اردبیلی دارای برند جهانی است و قیمت مناسبی هم دارد اما متاسفانه در حال انقراض است و به صورت نارس توسط دلالان برداشت می شود.

رئيس جهاد دانشگاهي استان اردبيل خاطر نشان كرد: در فراوری گیاهانی دارای قابلیت تجاری سازی هستند که اسانس و عصاره بالا داشته باشند و گیاهان بومی و اندمیک جز این گیاهان مهم هستند و میزان درصد اسانس یا ماده موثره در گیاهان دارویی نهایتاً یک تا 3 درصد است،  اما گونه هایی از گیاهان دارویی را شناسایی کرده ایم که حتی 3/7 درصد تا 4 درصد اسانس هم دارند.

 

انتهاي پيام / مريم عيدي

زمان انتشار: شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۴:۰۰

شناسه خبر: 68219

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب