محققان دانشگاه مانیتوبا گزارش کردند؛

کارایی آسپرین در جلوگیری از انتقال HIV امیدوار کننده است

یک مطالعه توسط محققان دانشگاهی مانیتوبا نشان دهنده امیدهایی برای جلوگیری از انتقال HIV با یک داروی ارزان قیمت، آسپیرین با دوز کم است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از مدیکال پرس، یک مطالعه توسط محققان دانشگاهی مانیتوبا نشان دهنده امیدهایی برای جلوگیری از انتقال HIV با یک داروی ارزان قیمت، آسپیرین با دوز کم است.

نرخ آلودگی به ویروس HIV به ویژه در میان زنان جوان آفریقایی غیر قابل قبول باقی مانده است،تیم تحقیقاتی که شامل محققان دانشگاه مانیتوبا، واترلو و نایروبی و آژانس بهداشت عمومی کانادا بود، اثرات استیل اسلسیلیک اسید (ASA یا آسپیرین) و سایر داروهای ضد التهابی را بر روی سلولهای هدف HIV در یک گروه زنان کنیایی که در معرض خطر ابتلا به HIV بودند، بررسی کردند.

مطالعه آزمایشی که در مجله انجمن بین المللی ایدز منتشر شده است، بر اساس اطلاعات موجود در مورد نقش التهاب در انتقال HIV است.

انتقال ویروس به یک سلول هدف حساس در میزبان انسان نیاز دارد. سلول های ایمنی فعال نسبت به دیگر سلولها به عفونت HIV حساس تر هستند.

مشخص شده است که التهاب سلول های هدف، HIV فعال شده به دستگاه تناسلی زن را به ارمغان می آورد.

محققان دریافتند که آسپرین یکی از مؤثرترین داروهای ضد التهابی است. توسط کمک مالی از موسسه تحقیقات بهداشت کانادا که از چالش بزرگ پشتیبانی می شود. آسپرین تعداد سلولهای هدف HIV در دستگاه تناسلی زن را 35 درصد کاهش می دهد.

میزان کاهش تعداد سلولهای هدف HIV در زنان که آسپرین مصرف می کنند، نزدیک به سطح موجود در زنان کنیایی است که سالهاست در معرض خطر بالای HIV  بوده و آلوده نشده اند.

این مطالعه بر مبنای یافته های تیمی است که التهاب را در یک مدل حیوانی با استفاده از حلقه داخل عضلانی کاهش می دهد، که در ماه مه در مجله منتشر شده است.

"تحقیقات بیشتری برای تأیید نتایج ما با آسپیرین مورد نیاز است و آزمایش می کند که آیا این میزان کاهش سلول هدف واقعا از عفونت HIV جلوگیری خواهد کرد"

  Fowke  می گوید:"اگر چنین باشد، این می تواند یک استراتژی برای پیشگیری از ایدز باشد که نه تنها ارزان است، بلکه به راحتی در سطح جهانی نیز قابل دسترسی است. افراد مبتلا به فقر در معرض خطر ابتلا به ایدز هستند. ما نیاز به رویکرد پیشگیرانه ای داریم که در دسترس و قابل دسترسی است."

فوکه می گوید، هدف این است که یک ابزار جدید در زرادخانه پیشگیری از  ایدز ارائه شود که می تواند همراه با روش های دیگر برای کاهش انتقال HIV در افراد با خطر بالا مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت کنندگان در این مطالعه روزانه یک دوز پایین آسپیرین دریافت کردند که معمولا برای جلوگیری از بیماری قلبی عروقی طولانی مدت  استفاده می شود. شرکت کنندگان  مایل بودند که آسپیرین منجر به سقط جنین همراه با سایر داروهای ضد HIV نشود که می تواند به این معنی باشد که بیشتر احتمال دارد به صورت منظم استفاده شود.

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://medicalxpress.com/news/2018-08-aspirin-day-hiv.html 

زمان انتشار: سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 68240

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب