برای اولین بار در جهان؛

تکنولوژی ایرانی جهت مدیریت مصرف برق/صرفه جویی ۶۵ درصدی دستاورد بزرگ محققان ایرانی

به همت مخترع قمی محمد اخترشناس سیستم هوشمند یهینه سازی مصرف برق اختراع شد. این سامانه که برای اولین بار در جهان مطرح شده است با کاهش چشمگیر تلفات برق تا ۶۵ درصد ضمن صرفه جویی در مصرف برق، تا چهل درصد هزینه برق مصرقی را کاهش می دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از قم، همزمان با مطرح شدن هدفمندی یارانه ها و واقعی شدن قیمت حامل های انرژی، اندیشه تولید دستگاه بهینه سازی مصرف برق در ذهن بسیاری از متخصصین این رشته بود.

در بین این متخصصین محمد اخترشناس مخترع قمی که سال ها تجربه همکاری با شرکت های ژاپنی و آلمانی در صنعت برق کشورمان را در کارنامه خود دارد، با اختراع سامانه هوشمند بهینه سازی مصرف برق با کاهش چشمگیر مصرف تا 65 درصد موجب تعجب و بهت تمام کارشناسان و نخبگان صنعت برق دنیا شد.

اخترشناس با تاسیس شرکت دانش بنیان ماهان انرژی علاوه بر گواهی ثبت اختراع، تاییدیه سازمانهای ذی ربط و مراجع علمی و فنی کشور را نیز اخذ کرده و اکنون در سراسر کشور ، صاحبان مشاغل، کارخانجات،مصرف کنندگان کلان نیروی برق، ارگان ها و سازمان ها از این دستگاه استفاده می کنند.

شایان ذکر است این اختراع در جشنواره های مختلف جوایزی را برنده شده است از جمله برنده مدال طلای  همایش اختراعات حفظ زیست محیطی،برنده تندیس بلورین و دیپلم افتخار  دومین جشنواره علم تا عمل (نخبگان کشور)،برنده تندیس بلورین و تقدیر نامه از دانشگاه پلی تکنیک امیرکبیر.

 

 

برای آشنایی بیشتر با سیستم هوشمند مدیریت مصرف برق ، خبرگزاری علم و فناوری گفت و گویی را با محمد اخترشناش انجام داده است.

در گفت و گوی خبرگزاری علم و فناوری با اخترشناس ،وی سیستم مدیریت مصرف هوشمند برق را متشکل از پنج قسمت دانست و گفت:این سیستم از پنج قسمت، آنتی شوک فست،سیستم مدیریت دیماند، پنل هوشمند مدیریت خطوط مصرف،پیشرفته ترین تجهیزات جلوگیری از حریق،پنل پرتابل مدیریت مصرف تشکیل شده است.

اخترشناس به سیستم آنتی شوک لحظه ای این سیستم اشاره کرد و گفت: این سیستم توانایی شناسایی توان های ری اکتیو لحظه ای در 400 میلی ثانیه  را دارد و مهم تر از شناسایی توانایی  دفع بسیار سریع آن و کاهش بسیار دقیق ری اکتیو شناور در شبکه را داراست. که در تصویر شماره 2 و 3 این قابلیت دستگاه به وسیله نمودار نشان داده شده است.

فعال مهندسی برق تکنولوژی به کار رفته در قسمتی از دستگاه را نانو تکنولوژی دانست و اذعان داشت: به کارگیری خازن های ترکیبی Fast شده با تکنولوژی نانو به منظور کاهش حرارت و سرعت عمل بسیار بالای خازن و دوام عمر بانک های خازنی شبکه  از دیگر مزیت های این دستگاه است.

وی با اشاره به سوپر رگولاتور هوشمند به کار رفته در ساخت این دستگاه بیان داشت: سوپر رگولاتور هوشمند با سرعت عمل فوق العاده بالا (کمتر از 100 میلی ثانیه) با خروجی های (1- رله ای 2- ایمپالس به منظور راه اندازی تریستور ها 3- رادیوئی جهت فرمان به بانک خازنی اصلی هنگام استارت زدن موتورهای پر مصرف) عملکرد دستگاه را بسیار بالاتر برده است.

اخترشناس نقش این دستگاه در کاهش هزینه برق مصرفی این گونه توضیح داد: به کارگیری antishok fast به صورت لوکال از 10 تا 35 درصد بسته به نوع بار کاهش مصرف ایجاد می کند، که موجب آزادسازی دیماند و کاهش آمپراژ مصرفی و نهایتا کاهش هزینه برق مصرفی می گردد.

وی دیگر پارامترهای فنی این دستگاه را حفاظت کامل تابلوهای تغذیه موتورها و تجهیزات قدرت و کابل ها و حفاظت از تجهیزات وزارت نیرو، کاهش بخشی از جریان اکتیو، دفع کامل هارمونیک های مدار که در تصویر یک نشان داده شده است، دفع کامل ری اکتیو، به کارگیری راکتیو های محاسبه شده با دقت بسیار بالا عنوان نمود.

در صورتی که میزان برق مصرفی از مقدار مشخصی بالاتر برود  هنگام محاسبه هزینه برق مصرفی از روش تصاعد استفاده می شود که  دستگاه مدیریت مصرف برق، بر اساس سیستمی که درادامه توسط مخترع این دستگاه توضیح داده می شود، میزان برق مصرفی برای عدم بالا رفتن و قرار نگرفتن برق مصرفی در محدوده تصاعد به صورت هوشمند مدیریت می شود.

اخترشناش کنترل هوشمند عدم قرار گرفتن در محدود تصاعد را این گونه شرح داد: در این سیستم میزان آمپراژ (خریداری شده توسط مشترک) تعریف می شود و چنانچه مشترک ظرف مدت 15 دقیقه بیشتر از آمپراژ قراردادی مصرف کند واحد کنترل از تجاوز قدرت آلارم را فعال کره و بصورت خودکار ژنراتور را روشن کرده و آماده سرویس می کند.

وی افزود:البته درصورت عدم وجود ژنراتور، بارهای غیر ضروری که از قبل برای دستگاه تعریف شده بر اساس اولویت از مدار خارج می شود.

فعال صنعت برق با شاره به لزوم برنامه ریزی برای کاهش بار در ساعات اوج مصرف که منجر به کاهش 40 درصدی هزینه برق مصرفی می گردد اذعان  اشت: همچنین از شروع ساعت اوج بار کشور (ساعت 17 تا 23) بطور هوشمندسازه های غیر ضروری از مدار خارج شده و و درصورت وجود ژنراتور،برق مصرفی از ژنراتور تامین می شود که این خود می تواند منجر به کاهش بهای مصرفی برق تا 40 درصد بشود.                                                         اختر شناس در ادامه به واحد مدیریت خطوط و سالن ها دستگاه مدیریت مصرف برق اشاره کرد و گفت: تعریف زمان تغذیه سالن ها، نوع تغذیه سالن ها که به صورت ژنراتور یا برق شهری باشد به صورت کاملا هوشمند وجود دارد.          وی تشخیص اتصالی در خطوط برق را از دیگر ویژگی های این اختراع برشمرد و بیان داشت: در صورتی که در خطوط تغذیه اتصالی رخ دهد به صورت هوشمند تشخیص داده می شود و به منظور جلوگیری ازآتش سوزی به صورت هوشمند جریان برق قطع می گردد.                                                                                                                                                                                                                                                

اخترشناس در بیان دیگر ویژگی های دستگاه مدیریت مصرف برق اذعان داشت:این دستگاه قابلیت تشخیص اطلاعات سنسورهای گاز، حرارت، دود و قطع جریان برق تا رفع کامل مشکل را دارد که قابلیت پخش آلارم در محوطه و ارسال پیام هشدار به آتش نشانی منطقه به منظور حفظ ایمنی محیط کار را نیز دارد.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

وی با اشاره به اینکه در خطوط برق گاهی اوقات تعمیراتی انجام می شود بیان داشت: قابلیت دریافت اطلاعات رادیوئی کنترل از راه دور و قطع و وصل خطوط در حال تعمیر بصورت ریموت کنترل نیز وجود دارد.                                                                                                                                                                                                                                                                                     اختر شناس قابلیت توسعه برنامه ریزی و افزایش عملکرد مدیریت در شبکه ، کنترل حجم جریان مصرفی و درصورت لزوم قطع کامل یا تغذیه با ژنراتور واحد های مصرفی را از دیگر ویژگی های دستگاه مدیریت مصرف برق دانست.                                                                                                                                                                                                                                                     شایان ذکر است اختر شناس  در شرکت دانش بنیان ماهان انرژی با بهره گیری از توانمندی مخترعین و مبتکرین کشور در زمینه حفظ محیط زیست، تولید انرژی های پاک، سیو انرژی و ساخت سیستم های تصفیه هوا،سیتم های هواساز ارزان قیمت نیز فعالیت گسترده ای را آغاز کرده است.
 

انتهای پیام /

علیرضا مومنی

 

                    

زمان انتشار: دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 68346

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب