انگلستان چگونه به توسعه اقتصادی رسید؟/ لیبرالیسم ا خبرگزاری علم و فناوری - انگلستان چگونه به توسعه اقتصادی رسید؟/ لیبرالیسم اقتصادی یا اقتصاد مقاومتی؟/ مستعمرات انگلیس بازار مصرف کالاهای بریتانیایی
گزارش اختصاصی خبرگزاری علم وفناوری ؛

انگلستان چگونه به توسعه اقتصادی رسید؟/ لیبرالیسم اقتصادی یا اقتصاد مقاومتی؟/ مستعمرات انگلیس بازار مصرف کالاهای بریتانیایی

غرب به عنوان نماد لیبرالیسم و کپتالیسم همواره نسخه هایی با رویکردهای اقتصاد سرمایه داری برای کشور های در حال توسعه تجویز می کند. این در حالی است که با بررسی موشکافانه در پیشینه ی اقتصاد آنها می توان به نکاتی ناقض این نسخه دست یافت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، مرور تاریخ انگلستان نشان می دهد که دلیل اصلی وقوع انقلاب صنعتی و پیشرفت اقتصادی این کشور، اجرای برنامه های تجارت آزاد و برداشتن موانع تبادلات بازرگانی میان کشورها نبوده است.

نظام سرمایه داری به عنوان یک نظام اقتصادی پایه‌های یک سیستم اقتصادی را بر روی مالکیت خصوصی ابزارهای تولیدِ اقتصادی استوار می داند و اختیار آن را بر عهده ی مالکان خصوصی می پندارد. این مساله در لیبرالیسم اقتصادی، برای ایجاد بهره‌مندی در بازارهایی رقابتی استفاده می‌شود. همچنین به آن، آزادی مالکیت شخصی نیز می گویند که معنای آن، تولید و توزیع کالا ها می باشد.

 

انگلستان پیش از رونق اقتصادی

انگلستان در قرن های 11 و 12میلادی، اقتصادی عقب مانده را در کارنامه ی خود به ثبت رسانده است که می توان آن را تنها مبتنی و متکی بر پرورش گوسفند و خوک قلمداد کرد. در سده های 13 و 14 میلادی نیز اقتصاد این کشور بر پایه ی تولید اندک پشم و لباس اداره می شد.

اما این اوضاع نا به سامان به یکباره تغییر کرد. دگرگونی بنیادی در تفکر اقتصاد دانان انگلیسی منجربه اتخاذ تصمیماتی متفاوت شد.

انگلیس با پی بردن به اینکه تولید پوشاک میتواند سود بیشتری را نسبت به صادرات پشم خام نصیبش کند، به ساخت و توسعه کارخانه‏های کوچک و محلی تولید لباس های پشمی اقدام کرد.

 

شروع روند رونق اقتصادی

سال ۱۶۹۹ انگلیس با تصویب قانونی، از صادرات صنایع پشمی مستعمرات خود جلوگیری کرد. بدین ترتیب صنایع پشم‌بافی مستعمرات انگلیس از جمله ایرلند را که کیفیت بالاتری داشت از میان برد و به صنعت تولیدات پشمی آمریکا را نیز اجازه خودنمایی نداد.

صنایع نخی و ابریشمی نوزاد انگلیس، توان رقابت با مورد مشابه هندی، را نداشت. چرا که در اواخر قرن ۱۷ کارآمدترین و پیشرفته‌ترین صنعت نخ در اختیار هندوستان بود.

به همین جهت بریتانیا از طرفی با وضع قوانین و عوارض داخلی، جریان کالا در داخل هند را مختل کرد و همچنین با تصویب قانونی در سال ۱۷۰۱، واردات هرگونه لباس نخی و ابریشمی از ایران؛ چین و هند به داخل کشور خود و مستعمراتش را ممنوع اعلام کرد.

بنابر این تجارت بریتانیا تمام بازارهای هند را تسخیر کرد و صادرات هرگونه ماشین‌های صنعتی و فنون تولید به آن جا را نیز ممنوع کرد.

این عوامل باعث شد تا در قرن ۱۹ام، صنایع قدیمی هند از جمله پارچه‌بافی به کلی تعطیل شود. در پی این نابودی صنعتی، بریتانیا موجب شد تا هند به کشوری صرفا کشاورز مبدل گردد و به بازاری مصرفی برای رونق اقتصاد انگلیس شود. به جای آن صنعت نساجی انگلیس تا اواخر قرن ۱۹ام به‌عنوان صنعت کلیدی دنیا محسوب می شد.

هندوستان تنها مواد اولیه به این کشور صادر می‌کرد و دیگر خبری از مقوله ی پیشرفت اقتصادی در آن کشور نبود.

علاوه بر آن اختراعات و ابداعاتی مانند موتور بخار، ماشین‌های ریسندگی و پنبه بافی و فناوری های جدید ذوب آهن و پالایش آن و تولید استیل، با استفاده از گرمای حاصل از زغال‌سنگ به جای سوخت‌های چوبی در آن زمان حادث شد. در قرن نوزدهم مهندسان اختراعات قرن هجدهم را گسترش دادند؛ موتور بخار با اختراع راه آهن و کشتی بخار برای حمل و نقل به کار برده شد و دیگر اختراعات گسترش یافتند.

 

تجویز نسخه ناقص درمان اقتصادی برای کشورهای در حال توسعه

این ماحصل روند در پیش گرفته شده ی اقتصادیست که توسعه اش را بر پایه ی مبانی اقتصاد لیبرالی معرفی می کند، و دلیل گشایش در امورات تجاری اش را پشتیبانی شدید از بازار آزاد بیان می کند. اما این در حالیست که با رجوع به گذشته ی اقتصاد در انگلستان می توان دریافت که بنیان و زیربنای اقتصاد این کشور مبتنی بر تکیه به ظرفیت، توان و تولیدات داخلی، به همراه تخریب و نابودی اقتصاد کشورهای تحت سلطه ی خود بوده است.

این کشور در دوره‌ی خیزش اقتصادی، با تمرکز بر حمایت از صنایع داخلی، به توسعه و پیشرفت دست یافت و بعد از آن پیروی از مبانی بازار آزاد را پیش گرفت.

حمایت از صنعت و تولیدات داخلی با سیاست تعرفه‌ای و تاکتیک های دیگر، اقتصاد عقب‌مانده بریتانیا را به قدرت اول صنعتی دنیا تبدیل کرد.

لیبرالیسم اقتصادی نسخه ی ناقصی است که به دیگر کشورها از سوی غرب تجویز می شود.

 

زمان انتشار: سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۵:۵۶

شناسه خبر: 68418

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب