دکتر ابراهیمی خبر داد :

راه اندازی بزرگترین مرکز رشد تخصصی گیاه پزشکی با مشارکت بخش خصوصی

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور از راه اندازی بزرگترین مرکز رشد تخصصی گیاه پزشکی با مشارکت بخش خصوصی خبر داد .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان گلستان ؛ قطار بیست و سومین کنگره گیاه پزشکی کشور به استان گلستان رسیده و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان میزبان این رویداد علمی بزرگ می باشد که هم اکنون با حضور محققین ، پژوهشگران ، اساتید این بخش در حال برگزاری است .

در این همایش که تا 8 شهریور ماه ادامه دارد ، تعداد ۱۰۰۴ مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شد که پس از داوری تعداد ۱۵۰ مقاله جهت ارائه به صورت شفاهی و ۷۲۰ مقاله به صورت پوستر پذیرفته شدند.

همچنین برگزاری سمپوزیوم تخصصی، کارگاه اموزشی، میزگرد علمی برای مطرح شدن موضوعات مهم گیاهپزشکی استان گلستان به صورت فوق برنامه برای علاقه مندان به این حوزه در نظر گرفته شده است .

 به سمت ایجاد فناوری براساس تقاضامحوری می رویم

در همین رابطه رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور در حاشیه این مراسم به خبرنگار ما گفت : از میزبانی خوب استان گلستان و دانشگاه گرگان تشکر می کنم که فضای علمی خوبی را جهت تبادل اندیشه های علمی و استفاده از تجربیات پژوهشگران بوجود آوردند .

دکتر ابراهیم ابراهیمی افزود : تحقیق و پژوهش در زمینه علف های هرز و مدیریت ان باعث کاهش خسارت آفات و بیماری ها ، کاهش تلفات تولیدات گیاهی از طریق مدیریت تلفیقی بیمارگرهای گیاهی می شود .

ابراهیم تصریح کرد : مدیریت کاهش تلفات تولیدات گیاهی از طریق توسعه مدیریت تلفیقی علف‌های هرز از مأموریت‌های اصلی این موسسه می باشد.

رییس موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور با اشاره به برنامه های آینده این موسسه تاکید کرد : تحقیق در زمینه مقاومت به آفت کش‌ها، مدیریت آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز نوظهور، مطالعه تاثیر اقلیمی بر پراکنش و گسترش آفات و ظهور آفات جدید را در برنامه داریم .

ابراهیمی بیان کرد: قرار شده با مشارکت بخش خصوصی، بزرگترین مرکز رشد تخصصی گیاه پزشکی راه اندازی شود .

وی اضافه کرد : بنا داریم جهت گیری موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور را در به سمت ایجاد فناوری براساس تقاضامحوری و مشارکت با بخش غیردولتی و شرکت‌های فناور بنیان در چارچوب پیمان مشارکت، تحقیق، توسعه ببریم .

مشکلات کشاورزی و زیست محیطی حل نشده است

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان نیز به خبرگزاری علم و فناوری گفت : کنگره گیاهپزشکی ایران قدمتی دیرینه دارد که هر دو سال یک بار در یکی از استانها برگزار می شود که دوسال پیش در کرج ما درخواست میزبانی این رویداد مهم علمی را دادیم و پذیرفته شد .

دکتر علی نجفی نژاد اظهار کرد : عدم توجه به نظرات کارشناسان در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی و توجه به سیاست‌های سریع الوصول باعث بروز مشکلات زیادی در حوزه کشاورزی و زیست میحطی شده است.

نجفی نژاد با اعتراف به وجود فاصله و ارتباط ضعیف بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با جامعه و صنعت تصریح کرد : پراکنده بودن راه حل‌ها و ناهماهنگی در حل مشکلات نیز باعث سردرگمی مدیران شده است .

وی با اشاره به اینکه عزم ما برای استفاده از انرژی و پتانسیل علمی دانشجویان و محققین معطوف شده ، تاکید کرد : تلاش های خوبی در این بخش صورت گرفته که می توان به تاسیس کلینیک مادر تخصصی این دانشگاه و انعقاد تفاهم نامه با انجمن صنفی کشاورزی استان گلستان که 11 هزار عضو دارد ، اشاره کرد .

دبیر ستاد هفته پژوهش استان خاطرنشان کرد : بالابردن سطح آگاهی کشاورزان و ارتقاء سطح کشاورزی استان از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است و مبلغ دو میلیارد ریال از محل منابع پژوهشی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برای انجام تحقیقات مختص با تفاهم نامه مذکور اختصاص یافت.

انتهای پیام /

زمان انتشار: چهارشنبه ۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸:۱۵

شناسه خبر: 68526

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب