فرماندار گنبد کاووس :

ایران به جمع ۷ کشور دارای فناوری تولید اسید هیومیک پیوست

فرماندار گنبد کاووس از راه اندازی تنها واحد صنعتی تولید هیومیک اسید کشور در این شهرستان خبر داد و گفت : با این افتتاح ، ایران به جمع ۷ کشور برتر دارنده فناوری تولید هیومیک اسید پیوست .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان گلستان ؛ عبدالقدیر کریمی عصر امروز شنبه 11 شهریور ماه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری اظهار کرد : گنبدکاووس دارای 169 هزار هکتار اراضی زراعی، 3 هزارو 500 هکتار اراضی باغی است و سالانه 700 هزار تن انواع محصولات به ارزش یکهزارو 600 میلیارد تومان تولید می کند.

کریمی افزود : وجود این مقدار زمین زراعی و دریافت محصول و قرار گرفتن در شاهراه ارتباطی به آسیای میانه باعث شد تا به فکر بهره برداری بهینه از اراضی کشاورزی منطقه و سودرسانی بیشتر به کشاورزان بیفتیم .

وی از ساخت و راه اندازی کارخانه اسید هیومیک در این شهرستان توسط بخش خصوصی خبر داد و تصریح کرد : این کارخانه که روز گذشته با حضور وزیر جهاد کشاورزی افتتاح شد ، تنها واحد تولید اسید هیومیک در کشور است و می تواند سالانه ۸۰ هزار تن کود هیومیک تولید کند .

معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبد کاووس با بیان اینکه استفاده از آن در هر محصولی، باعث افزایش تولید 50 درصدی خواهد بود و اصلاح خاک را در پی خواهد داشت، اضافه کرد: با افتتاح این واحد تولیدی در شهرستان گنبد کاووس ،  ایران به جمع ۷ کشور تولید کننده اسید هیومیک در دنیا پیوست.

کریمی یادآور شد : حدود 25 میلیارد تومان ارزش اعتبار این پروژه است و مجموعه فرج اللهی، مجموعا با مرغ تخم گذار و مادر، حدود 400 میلیارد تومان در گنبدکاووس سرمایه گذاری کرده است.

وی یادآور شد: در استان گلستان یکهزارو 800 میلیارد تومان توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است که از این میزان، هزار میلیارد تومان آن در گنبدکاووس انجام شده است.

فرماندار گنبد کاووس تاکید کرد :  فاز اول این واحد تولیدی با اعتبار 11 میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی ساخته شده و برای ۷۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است .

اسید هیومیک چیست ؟

هیومیک اسید یکی از اجزا اصلی مواد هیومیک است و دارای رنگ قهوه ای تیره می باشد. این ترکیب دارای گوگرد، ازت، فسفر با درصدهای مختلف و برخی از فلزات مانند کلسیم؛ منیزیم، مس، روی می باشد. کود اسید هیومیک؛ مخلوطی از چند ترکیب می باشد.

 به طور کلی خواص شیمیایی شبیه  به هم دارند و وظایف مختلفی را بر خاک و بر رشد گیاهان دارد. اسید هیومیک نقش مهمی در افزایش و بهبود توانایی گیاهان دارد. کود هیومیک اسید موجب افزایش توانایی جذب مواد مغذی از خاک توسط گیاهان می شود.

افزودن مواد آلی به خاک هایی با کمبود مواد آلی ، افزایش قدرت ریشه گیاهان و درختان ، کمک به بهبود جذب مواد مغذی توسط گیاهان، افزایش تولید کلروفیل و سبزدانه در برگ درختان ، بهبود جوانه زنی بذر ، تحریک فعالیت مفید میکروبی درون خاک ، بهبود و افزایش نگهداری حاصلخیزی خاک باغات و مزارع ، حفظ و افزایش سلامت گیاه و افزایش بازدهی تولید محصول ، استفاده از اسید هیومیک در آبیاری، درکنترل برخی از بیماری های ریشه ، ارگانیک بودن و در نتیجه سالم و بی خطر بودن برای محیط زیست،  حیوانات، گیاهان و انسان ، محرک آنزیم های گیاهی ، افزایش فعالیت های آنتی اکسیدانی از جمله مزیت های این کود است .

انتهای پیام /

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 68582

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
علی عبادی
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۰:۴۳

خبر کاملا نادرست. دهها واحد تولید اسید هیومیک فعال با کیفیت بالا در کشور قبلا راه اندازی شده از جمله در همین استان گلستان

سیامک پیدا
۰ مخالف          ۴ موافق
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۹:۰۴

با سلام . لطفا این خبر رو اصلاح کنید . این کارخانه اولین نیست و قبل از این شرکت ها و کارخانه های دیگری وجود دارند. لطفا اصلاح کنید یا حذف کنید

اشتراک گذاری مطالب