توصیه های بهداشتی برای استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی؛

هموطنان اصالت کالاها را از وزارت بهداشت استعلام کنند/امکان عرضه اقلام غیرمجاز در داروخانه ها

مسئول بازرسی و پاسخگویی به شکایات معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با ارائه توضیحاتی درباره برچسب اصالت و سلامت محصولات آرایشی و بهداشتی گفت: هموطنان می توانند به ۳ روش اقلام بهداشتی و آرایشی مورد نیاز خود را استعلام کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خوزستان، استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی در کشور ما طرفداران زیادی دارد و جزو کشورهای نخست در استفاده از این اقلام در جهان هستیم.

دو نوع محصولات آرایشی و بهداشتی در بازار وجود دارد که یا تولید داخل هستند و یا اینکه از کشورهای دیگر وارد می شوند اما نکته قابل توجه برای استفاده از این کالاها تاییدیه از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است زیرا اقلام غیر مجاز زیادی از سوی سودجویان در بازار یافت می شود.

ضرورت داشتن برچسب اصالت و سلامت

به منظور اطلاع از چگونگی تایید محصولات آرایشی و بهداشتی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اطلاع از کالاهای مجاز به سراغ موسی ظهیری نژاد مسئول بازرسی و پاسخگویی به شکایات معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز که دارای مدرک کارشناسی ارشد شیمی است رفتیم تا ضیحاتی در این زمینه ارائه دهد.

وی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان با تبریک عید سعید غدیر خم توضیحاتی در این ارتباط بیان کرد و گفت: اقلام آرایشی بهداشتی به دو شکل در کشور ما وجود دارند که از نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد تایید هستند.

مسئول بازرسی و پاسخگویی به شکایات معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: وزارت بهداشت و درمان اقلامی را برای استفاده تایید می کند که پروانه ساخت باشند که این محصولات در داخل کشور تولید می شوند.

وی اضافه کرد: همچنین اگر اقلام آرایشی و بهداشتی تولید خارج از کشور باشند باید برچسب اصالت و سلامت داشته باشند.

ارسال کد اصالت و کد 16 رقمی به سامانه پیامکی

ظهیری نژاد در همین ارتباط توضیح داد: برچسب اصالت و سلامت محصولات آرایشی و بهداشتی نشانگر این است که یک شرکت متولی واردات این محصول است.

وی با ارائه توضیحاتی درباره برچسب اصالت و سلامت محصولات آرایشی و بهداشتی خاطرنشان کرد: این برچسب شامل کد رهگیری، کد 16 رقمی اصالت، کد دو بعدی و کد uid است.

این کارشناس ارشد شیمی بیان کرد: هموطنان می توانند به 3 روش اقلام بهداشتی و آرایشی مورد نیاز خود را استعلام کنند که نخستین آن سامانه پیامکی 20008822 است.

وی اضافه کرد: در این روش کد اصالت و کد 16 رقمی را می توانند به سامانه پیامکی 20008822 ارسال نمایند و آن را استعلام کنند.

مسئول بازرسی و پاسخگویی به شکایات معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز روش دوم را استعلام از طریق اینترنت اعلام کرد و گفت: روش سوم نصب نرم افزار ttas است که می توان آن را از نرم افزار بازار دانلود و بر روی تلفن همران نصب کرد.

جای خاصی برای تهیه و خرید این کالاها توصیه نمی کنیم

وی ادامه داد: ساده ترین روش برای استعلام اصالت محصول با استفاده از دوربین تلفن همراه است که از طریق آن کد دو بعدی را به نرم افزار ttas می دهیم و نتیجه را دریافت می کنیم.

ظهیری نژاد تاکید کرد: کالاهای آرایشی بهداشتی که در بازار وجود دارند یا باید پروانه ساخت از وزارت بهداشت داشته باشند و یا برچسب اصالت و سلامت بر روی آنها نصب شده باشد. اگر اینها این دو مورد را نداشته باشند و اصالت کالا تایید نشود از نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این کالا غیر بهداشتی و غیر قابل استفاده است.

وی گفت: توصیه ما به همه هموطنان به ویژه جوانان گرامی این است که کالاهای آرایشی بهداشتی را خریداری کنند که مجوز بهداشتی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشته باشند.

مسئول بازرسی و پاسخگویی به شکایات معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پاسخ به این سوال که آیا مکانی را برای تهیه محصولات آرایشی بهداشتی به هموطنان توصیه می کیند، بیان کرد: ما جای خاصی را برای تهیه و خرید این کالاها توصیه نمی کنیم زیرا ممکن است در داروخانه ها نیز اقلام غیر مجاز وجود داشته باشد.

ظهیری نژاد تصریح کرد: همکاران ما باید در بازرسی های خود از مراکز عرضه محصولات آرایشی بهداشتی به ویژه داروخانه ها، کالاهای غیر مجاز را ثبت و ضبط کنند زیرا نباید این اقلام در جامعه توزیع شوند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 68588

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب