گزارشی ازحواشی عرضه ی اقلام مصرفی نوزادان در کشور؛

نوزادان هدف دلالان/از نرخ نجومی پوشک تا کمبود شیر خشک/پشت پرده دلالی های بازار چیست؟

گرانی پوشک مدتی است که در رسانه ها و شبکه های اجتماعی خبرساز و نقل محافل شده بود اما اکنون موضوع نگران کننده دیگری که طنین انداز شده، تعطیلی کارخانه های تولید کننده پوشک و نوار بهداشتی در کشور است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛تولیدکنندگان تاکنون افزایش نرخ ارز را دلیل عمده گرانی پوشک می دانستند و اکنون نیز دلیل اصلی کمبود این محصول و نواربهداشتی را در مرز تعطیلی قرار گرفتن کارخانجات تولید کننده به علت کمبود مواد اولیه و عدم ترخیص این مواد از گمرک، اعلام می کنند.در حال حاضر بیشترین شاکیان این موضوع خانواده هایی هستند که به تازگی دارای فرزند شده ( و یا دارای فرزندی هستند که هنوز نیازمند استفاده از پوشک هستند) و با توجه به شکل امروزی نگهداری از فرزندان، گرانی و نبود پوشک می تواند برای این افراد مشکل آفرین باشد.ناگفته نماند در کشور، بسیاری سالمندان و بیماران نیز وجود دارند که برای نگهداری از آنها و نظافتشان باید از پوشک و مشتقات محصولات تولیدی سلولزی استفاده کرد.برای بررسی و تشریح بیشتر این مشکل در این گزارش با ما همراه باشید...

در این روزهایی که گذشت شاهد افزایش بی رویه اقلام مصرفی از جمله گوشت و مرغ و لبنیات در کشور بودیم تا جایی که در هر مکان و زمان پای درد دل مردم و صحبت هایشان بشینید کاملا این نگرانی ها مشهود خواهد بود.اما در روزهای اخیر هم کمبود اقلام مصرفی نوزادان همچون شیرخشک و پوشک و هم افزایش ناگهانی و بدون توجیه اقتصادی آنها نگرانی خانواده ها را بیش از پیش کرده است تا جایی که رهبر معظم انقلاب در فرمایشات خود در دیداری که با اعضای هیات دولت داشتند این نگرانی را مطرح می کنند.

در ویدئوی زیر بخشی از بیانات رهبر انقلاب را درباره کمبود اخیر پوشک کودکان و توطئه دشمن برای ناراضایتی و عصبانی کردن مردم از مسئولان مشاهده می‌کنید. ایشان می فرمایند: بحث سود طلبی نیست. بلکه خرابکاری است. دشمن می‌خواهد مردم عصبانی شوند از دستگاه دولتی و دستگاه حکومت.

--------------------------------------------------------------------

تامین ۸۰ درصد از مواد اولیه تولید پوشک از خارج

مواد اولیه مصرفی کارخانه تولید پوشک اصطلاحا “خمیر کاغذی” نامیده می‌شود که ۵۵ درصد آن واردی و باقی از خارج تامین می‌شود. دکمه چی در این خصوص میگوید که “اکنون یک سری از این مواد مورد نیاز در زمانی که ارز ۴۲۰۰ اعلام شد وارد کشور شده اما با بخشنامه دولت مبنی بر پرداخت مابه التفاوت ترخیص آن دچار مشکل شده و گمرک اعلام کرده هنوز دستور العملی مبنی بر محاسبه هزینه‌ها بر مبنای ارز دولتی یا ثانویه به ما نرسیده است.”

اما از سوی دیگر هاشمعلی حسنی، عضو هیئت رئیسه انجمن صنایع سلولزی، می‌نویسد که مواد اولیه تولید پوشک ۹۰ درصد از خارج تامین می‌شود. این گفته اختلافی ۳۵ درصدی با آنچه رئیس اتحادیه خرازی‌ها می‌گوید، دارد. آقای حسنی همچنین در تعلق گرفتن ارز دولتی به این کالا را در نامشخص توصیف می‌کند و در مورد بلاتکلیفی مواد اولیه در گمرک می‌گوید :

برای ترخیص این کالاها هر بار یک چیز می‌گویند، معلوم هم نیست که آیا ارز دولتی به صنعت سلولزی تعلق می‌گیرد یا خیر؛ در ابتدا قرار بود که ارز(دولتی) بدهند اما الان وزارت صنعت می گوید که ارز به واردات این محصول تعلق نمی گیرد.

اوضاع بی سر و سامان‌تر می‌شود، وقتی روز گذشته شنیدیم که رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع سلولزی بهداشتی ایران‌، گفت که میزان ۸۰ درصد از مواد اولیه تولید پوشک از خارج تامین میشود. حداقل ماجرا اینجاست که دو نفر از این سه مسئول اطلاعات غلط در اختیار دارند. وقتی این حجم از ناآگاهی در سطح مسئولان رسیدگی به یک موضوع وجود دارد، چگونه می‌توان انتظار بهبود این شرایط را داشت.

--------------------------------------------------------------------

واحدهای تولیدی با کمبود نقدینگی روبرو هستند

عباس فصیح خوشگرد رئیس هیت مدیره این انجمن، در خصوص افزایش قیمت محصولات سلولزی می‌گوید:

متأسفانه به این صنعت ارز دولتی تخصیص پیدا نکرده و همین موضوع عاملی شده تا واحدهای تولیدی برای خرید مواد اولیه از محل واردات با کمبود نقدینگی روبه‌رو شوند، به‌نحوی که آنها به‌زحمت با ارز آزاد مواد مورد نیاز خود را خریداری می‌کنند. بنگاه‌ها توان مالی محدودی دارند و تأمین مواد اولیه با دلار ۱۰هزار تومانی برای آنها مشکل است، بر همین اساس مجبور به افزایش قیمت‌ها هستند.

وی با اشاره به عدم کمبود پوشک ادامه داد :با تمهیدات به‌عمل‌آمده فعالیت کارخانجات، ساماندهی و بازاریابی شده به‌نحوی که امروز در بازار شاهد کمبود کالا نیستید ولی در مورد افزایش قیمت‌ها ما ناچار به فروش محصولات با قیمت‌های جدید هستیم تا گردش کار برای واحدهای تولیدی به‌صرفه باشد.

--------------------------------------------------------------------

تعطیلی ۱۰کارخانه ی پوشک و نواربهدشتی در کشور

طی روزهایپیشین رئیس اتحادیه خرازی‌های تهران با اشاره به دپوی مواد اولیه در کانتینرها و در گمرک،اظهار کرد: به محض ترخیص مواد اولیه، بازار از این شرایط خارج خواهد شد.

سیدحسین دکمه‌چی افزود: در حال حاضر بازار با کمبود پوشک در سایزهای مختلف و نوار بهداشتی مواجه شده است که مهمترین دلیل آن کمبود مواد اولیه و عدم ترخیص آن از سوی گمرک است.

وی اضافه کرد: بعد از این قرار نیست قیمت ها با دلار ۴۲۰۰ تومان محاسبه شود بلکه ارز بازار ثانویه مبنا بوده ( نزدیک به ۹ هزار تومان است) و تاثیر خود را بر قیمت نهایی خواهد گذاشت.

دکمه چی با بیان اینکه در کشور ۱۰ کارخانه تولید پوشک و نوار بهداشتی وجود دارد که به دلیل نبود مواد اولیه به حالت تعطیل و نیمه تعطیل در آمده‌اند، افزود: این موضوع به علت عدم تخصیص ارز دولتی و خارج شدن محصولاتی چون پوشک و نوار بهداشتی از ردیف‌های ۱ و ۲ تعرفه‌ای بوده است، یعنی تولیدکنندگان مواد اولیه خود را باید از بازار ثانویه تهیه کنند.

وی افزود: مهمترین موادی که این واحدها مصرف می‌کنند در اصطلاح خمیر کاغذی است که ۵۵ درصد آن وارداتی و بقیه از داخل تامین می‌شود.

دکمه چی یادآور شد: برخی از این مواد در زمانی که ارز ۴۲۰۰ تومان اعلام شد، وارد کشور شده اما با بخشنامه دولت مبنی بر پرداخت ما به التفاوت ترخیص آن دچار مشکل شده، گمرک نیز اعلام کرده است هنوز دستورالعملی مبنی بر محاسبه هزینه‌ها بر مبنای ارز دولتی یا ثانویه به ما نرسیده است.

دکمه چی تصریح کرد: قیمتی که امروز از سوی هر واحدی اعلام می‌شود به سبب نبود کالا است.

وی افزود: قیمت رسمی فروش پوشک بچه ۵۵ هزار تومان و قیمت خرید آن ۴۴ هزار تومان است که البته فکر نمی کنم با این قیمت‌ها جایی محاسبه شود.

--------------------------------------------------------------------

وقتی تحریم های داخلی بیشتر از تحریم خارجی کمر تولید را میشکند

مدیر عامل "مای بیبی" درباره علت گرانی ها پاسخ می دهد. او مشکل اصلی را تحریم داخلی می داند نه تحریم خارجی.

 یک تولیدکننده پوشاک بچه با با اشاره به تشویش اذهان عمومی در کمبود پوشک در سطح بازار، گفت: درست است به خاطر افزایش هزینه‌های تولید قیمت پوشک گران شده اما هیچ کمبودی در تولید پوشک نداریم و یک عده فقط به دنبال سود بیشتر هستند.

با اشاره به اینکه امروز تولیدکنندگان از تحریم‌های داخلی بیش از تحریم‌های خارجی رنج می برند، افزود: 24 روزه است که مواد اولیه ما در گمرکات مانده و هیچ کس هم پاسخگو نیست. علاوه بر این مشکل اصلی ما بانک مرکزی و بانک های عامل است چراکه هر زمان برای دریافت تسهیلات به بانک ها مراجعه می کنیم می‌گویند خط اعتباری ما منفی است و عملاً هیچ تسهیلاتی در اختیار تولیدکننده قرار نمی دهند.

وی با اشاره به تشویش اذهان عمومی در کمبود پوشک در سطح بازار، گفت:  درست است به خاطر افزایش هزینه‌های تولید قیمت پوشک گران شده اما هیچ کمبودی در تولید پوشک نداریم  و یک عده  فقط با ایجاد نگرانی در سطح جامعه برای سود بیشتر تلاش می‌کنند. البته باید این نکته را یادآوری کنم که ما هم از افزایش قیمت‌ها دل خوشی نداریم اما چاره ای جز این نداشتیم.

این تولید کننده محصولات سلولزی و بهداشتی اضافه کرد: مگر تولیدکننده بدش می‌یاد که کالا را با قیمت ارزان راهی بازار کند؟ او هم به دنبال افزایش سهم خود در بازار و خرید ماشین آلات جدید است اما افزایش هزینه ها عاملی شده تا فعالیت ما با مشکلات زیادی همراه شود.

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی مجوز خریدهای اعتباری در قابل 2 فیش را صادر کرده است، گفت: به فروشنده خارجی می گویم 50 درصد خریدها را امروز و مابقی را در 3 ماهه آینده پرداخت می کنیم اما وقتی به بانک مرکزی مراجعه می کنیم می بینم فیش های بانک مرکزی 30 روز اعتبار دارد و اگر ما 30 روزه پرداخت نکنیم عملاً خرید اعتباری ما سوخت می‌رود و بانک هیچ تضمینی نمی‌دهد.

این تولیدکننده با اعلام اینکه صدور بخشنامه های متفاوت باعث شده تا فعالیت برای تولیدکنندگان سخت باشد، تصریح کرد: برخلاف تصور مردم ما اصلا دلار 4200 تومانی دریافت نکرده‌ایم.

--------------------------------------------------------------------

سیداحمد مقدسی با بیان اینکه خرید توافقی شیرخام همچنان ادامه دارد، اما حجم آن بسیار کاهش یافته است، اظهار داشت: کارخانجات لبنی در حال حاضر خود محصول دامداران را خریداری می‌کنند و محصول مازاد چندانی وجود ندارد.  

وی با اشاره به ممنوعیت صادرات شیرخشک از سوی وزارت صنعت، افزود: ما خواستار لغو این ممنوعیت هستیم و وزیر جهاد کشاورزی نیز در همین راستا، به وزیر صنعت و گمرک نامه نوشته و خواستار لغو آن شده است.  

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور تصریح کرد: ممنوعیت واردات شیرخشک یکی از ابزارهایی است که صنایع لبنی می تواند وزارت جهاد و تولیدکنندگان را کنترل کند؛ چرا که این امر موجب انباشت محصول در داخل و کاهش قیمت شیر خواهد شد.  

مقدسی تاکید کرد: همچنین احتمال قاچاق این محصول به خارج از کشور وجود دارد.  

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دامداران از نرخ اعلام شده برای شیرخام (۱۵۷۰ تومان) رضایت کافی ندارند، گفت: این قیمت مورد نظر وزارت جهاد کشاورزی و تولیدکنندگان نبوده و وزیر صنعت این قیمت را بدون امضای وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ کرده است.  

به گفته این فعال بخش خصوصی، هم اکنون قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم شیرخام برای دامداران ۱۷۵۹ تومان است و ابلاغیه بدون امضای وزیر جهاد کشاورزی وجاهت ندارد. 

--------------------------------------------------------------------

صادرات بیش از اندازه شیر خشک بازار داخلی را به هم ریخت

افزایش نرخ ارز انگیزه صادر کنندگان را برای افزایش حجم صادرات به شدت بالا برده است به طوری که شاهد رکورد زدنهای عجیب صادراتی در برخی از بخشها هستیم به طوری که صادرات سیب در سال جاری 6 برابر شده و قیمت آن در بازار داخلی افزایش یافته است و به تازگی نیز دبیر انجمن صنایع لبنی خبر از افزایش چمشگیر صادرات شیر خشک را داده که منجر به کمبود شیر خام ورودی کارخانجات لبنی شده است.

رضا باکری دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران در این ارتباط  نامه ای به محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت و ریاست کارگروه تنظیم بازار نوشت. بخشی از متن این نامه به شرح زیر است.

احتراما به استحضار می‌رساند موجودی انبار کالاهای تولیدی به ویژه پنیر، شیر خشک و شیر استریل در کارخانجات به طور چشمگیری رو به کاهش است، میانگین دریافت شیر خام کارخانجات از تیرماه 97 روز به روز کاهش یافته به گونه‌ای که ظرف یک ماه گذشته کسری دریافت شیر خام کارخانجات روزانه رشد کرده و به میزان 20 تا 30 درصد کل دریافتی کارخانجات رسیده است.

جمع ظرفیت شیر خامی که توسط واحدهای تولیدی شیر خشک جذب می‌گردد حدودا روزانه 5000 تن یعنی معادی 25 درصد ظرفیت شیر خام فعلی کشور است که به دلیل تفاوت نرخ ارز رسمی 42000 ریال و نرخ ارز آزاد 90000 ریال عرضه شده در بازار هرات و سلیمانیه، صادرات شیر خشک جذابیت و سودآوری فوق‌العاده داشته که در نتیجه شیر خام را با قیمتی تا 17500 ریال نیز جذاب نموده است و بدین ترتیب قیمت چربی شیر خام را نیز از هر یکدهم درصد 150 ریال تا 240 ریال رشد داشته است.

کاهش 25 درصدی ورودی شیر خام صنایع لبنی موجبات تخلیه آتی کالاهای لبنی و از بین رفتن ذخایر استراتژیک پنیر، شیر خشک و شیر استریل خواهد گردید.با واردات حداثر 25 هزار تن شیر خشک به کشور می توان این کسری را بر طرف کرد که در  اختیار انجمن جهت جبران کسری شیر خام ورودی کارخانجات لبنی کشور قرار گیرد و به تدریج تا پایان سال جاری توزیع گردد.

این سیاست در سالهای 92-91 نیز که تحریم‌ها اعمال شد توسط این انجمن به کار گرفته شود و در متعادل کردن قیمت شیر خام و فرآورده‌های لبنی نیز موثر واقع شد. گرچه در همان سالها نیز قیمت شیر خام از 4500 ریال هر کیلوگرم تا 11100 ریال رشد نمود و اگر واردات 25 هزار تن شیر خشک به موقع انجام نگرفته بود می‌توانست وخامت بازار را بیش از پیش موجب شود.

لازم به ذکر است صادرات شیر خشک تولید داخل در چهار ماهه اول سال97 معادل 7774 تن بوده است که برگشت ارزی آن با دلار آزاد 90000 ریال، محرک اصلی رشد قیمت شیر خام کشور در تیرماه می‌باشد و قیمت کارشناسی سازمان حمایت هر کیلوگرم 15700 ریال را به چالش کشیده و رقم 17500-17000 ریال در بازار عرضه و تقاضای شیر خام شکل داده است.

--------------------------------------------------------------------

از گوشه و کنار ایران /پوشک و شیرخشک

مونتاژ انجام می شود تا تولید

رئیس اتحادیه لوازم آرایشی و بهداشتی اصفهان اظهار کرد: بازار اصفهان نیز به تبع از شرایط کل کشور با این مشکلات مواجه است البته کنترل این محصولات توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام می شود اکنون نیز بهترین اقدام ورود این سازمان به حل مشکل بازار پوشک و نواربهداشتی است.

جعفر اطیار با بیان اینکه تولید در کشور ما به آن صورتی که تصور می شود، انجام نمی گیرد بلکه بیشتر با واردات مواد اولیه و اضافه کردن برخی مواد دیگر به آن، تقریبا مونتاژ انجام می شود تا تولید، افزود: کارخانه های تولیدی در کشور به دلیل افزایش نرخ ارز و نبود مواد اولیه برای تولید به مشکل برخورده اند و این یک امر طبیعی است که در نبود مواد اولیه تولید این محصولات بخوابد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی اقتصاد کشور فقط موضوع پوشک و نواربهداشتی نیست بلکه همه اجناس برای قیمت گذاری و تولید تقریبا دچار مشکل شده است.

--------------------------------------------------------------------

مخالفت دامداران با ممنوعیت صادرات شیرخشک

آرش فرزادنیا دبیر کمیته شیر استان خراسان رضوی نیز با تایید این ادعا می گوید: «منع صادرات شیرخشک با هدف تنظیم بازار داخلی درست نیست، چرا که بر اساس آمار دقیق گمرک و تولید روزانه شیر که توسط وزارت کشاورزی جمع آوری می شود، بین 5 تا 8درصد شیر تولیدی کشور، تبدیل به شیرخشک و سپس صادر شده است.»

به گفته مسئولان صنفی، 18 کارخانه فعال تولید کننده شیر خشک با اشتغال مستقیم 6هزار نفر،  در سال گذشته، حدود 25 هزارتن شیرخشک ایرانی به بیش از 13 کشور اروپایی، آسیایی و شمال آفریقا صادر کرده اند در حالی که کل صادرات محصولات لبنی ایران به حدود 800هزار تن در سال گذشته رسیده است. به عبارت ساده تر به لحاظ وزنی حدود 2.5 درصد صادرات محصولات لبنی به شیرخشک تعلق دارد.

--------------------------------------------------------------------

تعطیلی 50 درصد کارخانجات تولید لبنیات در خراسان

مدیرعامل اتحادیه کارخانجات لبنیات خراسان‌رضوی با بیان اینکه هم‌اکنون 50 درصد کارخانجات تولید لبنیات در خراسان‌رضوی تعطیل شده‌اند، خاطرنشان کرد: هنوز در وضعیت بازار بهبودی حاصل نشده و به همین علت ادامه فعالیت برای سایر کارخانجات در خراسان رضوی بسیار سخت شده است.

فرزانه با اشاره به مسئله صادرات لبنیات به روسیه بیان کرد: خط تولید محصولاتی که روسیه درخواست دارد در خراسان‌رضوی وجود ندارد علاوه بر این با توجه به اینکه این کشور خود صادرات شیر خشک به داخل ایران دارد، بعید است که کارخانجات داخل استان بتوانند صادرات پایداری از محصول شیرخشک به این کشور داشته باشند.

وی تعداد کارخانجات تولید شیر خشک در خراسان‌رضوی را 7 واحد اعلام کرد و افزود: متأسفانه هم‌اکنون قیمت شیر خشک وارداتی به ایران از انواع تولید داخل ارزان‌تر بوده و این موضوع مشکلاتی را برای تولیدکنندگان این محصول به وجود آورده است.

--------------------------------------------------------------------

در مجلس بررسی خواهد شد

بشیر خالقی،با اظهار بی اطلاعی از مشکل گمرکی خمیر کاغذ مورد استفاده در کارخانه تولید پوشک بچه و محصولات بهداشتی گفت: به عنوان وظایف کمیسیون بهداشت به این مهم رسیدگی می کنیم.

وی به تعدد موارد مورد رسیدگی در دستور کمیسیون بهداشت اشاره کرد و افزود: تا کنون در مورد مشکل مواد اولیه کارخانه های پوشک و نوار بهداشتی اطلاعی نداشتیم و در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس این موضوع را تا رفع مشکل پیگیری می کنیم چرا که نیاز ضروری است و در همه روستاها نیز کودکان به پوشک احتیاج دارند.

در همین رابطه حسین دکمه چی رییس اتحادیه خرازی ها از بلاتکلیفی ترخیص ماده اولیه تولید محصولات بهداشتی و سلولوزی که خمیر کاغذ است خبر داده بود و گفته بود که گمرک دستور العملی مبنی بر محاسبه هزینه ها و مبنای ارز دولتی یا ارز ثانویه دریافت نکرده است و کارخانه ها نیمه تعطیل و تعطیل هستند.

--------------------------------------------------------------------

عزت الله ضرغامی هم در توئیتی عنوان کرده که مسئولان دغدغه پوشک ندارند و دیگر مثل گذشته نمی توان بچه ها را کهنه کرد!

سخنگوی سازمان غذا و دارو، کیانوش جهانپور، نیز عنوان کرده است که توزیع، قیمت‌گذاری و تامین پوشک وظیفه وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

بخشی از کمبود این قلم کالا نیز می‌تواند مرتبط با احتکار باشد. آنطور که از گزارش‌ها بر میاید، قیمت محصولات سلولزی بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داشته‌اند. انجمن صنایع سلولزی بهداشتی نیز عنوان کرده است درحال رایزنی با وزارت صمت برای دریافت ارز دولتی هستند. اگراین جلسات به سرانجام برسند، احتمالا قیمت‌ها به حالت قبل بازگردند.

احتکار پوشک ؛‌ وقتی به نوزادان رحم نمی شود

بر اساس گزارشات رسیده دستگاه‌های نظارتی استان البرز پس از دریافت گزارش های مردمی ده‌ها انبار را در قالب تیم‌های مشترک از سازمان صمت، پلیس آگاهی و تعزیرات مورد بررسی قرار دادند. بخش عمده‌ای از گزارش‌های مردمی را برنج، لوازم یدکی و صوتی و تصویری در برمی‌گیرد. در سه مورد از انبار‌هایی که مورد بررسی قرار گرفته است، تعداد یک میلیون و ۵۰۰ هزار بسته پوشک احتکار شده پیدا شده است.
احتکار پوشک بچه توسط واسطه‌ها یکی از عمده‌ترین دلایل افزایش قیمت این کالا عنوان شده است. در استان البرز بیش از ۱.۵ میلیون بسته احتکار شده کشف شده است.

از این مقدار یک میلیون و ۲۲۰ هزار بسته از ۲ انبار در شهرک بهارستان و ۲۸۰ هزار بسته در ساوجبلاغ کشف شده است. صاحبین این قلم کالا‌ از سال گذشته این پوشک‌ها را با ارز ۳۸۰۰ تومانی وارد و تا کنون در انبار‌های خود احتکار کرده بودند.

سخنگوی سازمان تعزیرات اظهارداشت :یک محموله جدید پوشک به ارزش ۱۰ میلیارد تومان در شهر کرج کشف شده است. سیدیاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در این خصوص به خبرنگاران گفت :

 ۲۰۸ هزار بسته پوشک با ارزش ۱۰ میلیارد تومان در انباری در استان البرز کشف و ضبط شد. مالک این محموله قبلا نیز اقدام به احتکار یک میلیون و دویست هزار بسته پوشک به ارزش ۳۰ میلیارد تومان کرده بود که توسط دستگاه های نظارتی و با حضور تعزیرات حکومتی کشف و ضبط شد.

سخنگوی تعزییران اشاره می‌کند که رسیدگی به این پرونده ادامه دارد و “ماموریت دستگاه‌های نظارتی در گشت مشترک با تعزیرات حکومتی از یک انبار که محموله مواد بهداشتی و شوینده در آن نگهداری می شد؛ بازرسی کردند.” وی در پایان گفت :

در بررسی ها مشخص شد این محموله تولید سال ۲۰۱۳ میلادی است اما تاریخ تولید این اقلام دستکاری و تبدیل به سال ۲۰۱۹ میلادی شده است و بر همین اساس محموله مذکور توقیف و پرونده متهم این پرونده که قصد عرضه کالاهای تقلبی در بازار را داشت به تعزیرات حکومتی احضار شد.

 صادرات شیرخشک، چای و کاغذ ممنوع شد+سند

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به  فرود عسگری رئیس‌کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با موضوع ممنوعیت صادرات، نوشت: با هدف تنظیم بازار داخلی، از ابتدای شهریورماه سال جاری تا اطلاع ثانوی صادرات اقلام ذیل ممنوع است، لطفاً مراتب به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ و اطلاع‌رسانی لازم صورت گیرد.

- انواع کاغذ شامل چاپ بسته‌بندی و روزنامه

- انواع تیشو

- انواع شیرخشک صنعتی

- چای فله و بسته‌بندی

- کره در بسته‌بندی بالای 500 گرمی

چنانچه هر یک از کالاهای مذکور از محل ورود موقت مواد اولیه آنها تولید شده باشد، مشمول این بخشنامه نمی‌باشد.

بنابراین گزارش، پیش از این نیز صادرات 18 محصول کشاورزی با هدف تنظیم بازار داخلی ممنوع شده بود.

بنابر این گزارش صادرات بیش از اندازه شیرخشک در هفته‌های اخیر باعث کاهش جذب شیر خام صنایع شده بود به‌طوری که دبیر انجمن صنایع لبنی اعلام کرده بود با توجه به کاهش 30درصدی ورودی شیر صنایع، ذخایر استراتژیک شیرخشک صنعتی آن‌ها در حال اتمام است.

انتهای متن/

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 68629

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب