گزارش علم و فناوری از سیر تا پیاز پول های مجازی ؛

مزایا و معایب ارز های دیجیتال/آیا بانک ها از معاملات ارزی حذف خواهند شد؟

يكي از اهداف مهم روي كار امدن پول هاي مجازي تسهیل انجام امور مالی و ایجاد پولی بدون حضور واسطه ها (بانکها ) مي باشد و امكان دستكاري اين پول ها توسط دولت وجود ندارد و بانك ها هم نمي توانند ارزش آن را كم يا زياد كنند.

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ ایدۀ پولهای دیجیتال به تحقیقات دیوید چام  و استفان برنذ  در سال 1983 باز میگردد. افرادی چون آدام بک  تأییدیه کار در شبکه و سازوکاری برای کنترل هرزنامه را توسعه دادند تا آنکه ویدای  پروتکل پول رمزگذاری شده را پیشنهاد نمود.  ویدای مفهوم پول مجازی را به معنای دولتهای رمزگذاری شده اولین بار در سال 1998 در تارنمای شخصی خود به عنوان ایده ای جهت تسهیل امور مالی و ایجاد پولی بدون حضور واسطه ها طرح نمود.

در طول سالهای مختلف این ایده در قالبهای مختلف توسط متخصصین حوزه فناوری اطلاعات پیگیری شد تا اینکه در سال 2009 ، بیتکوین به عنوان اولین واحد پول مجازی و نمونه موفق عملیاتی طرحهای سابق معرفی شد.

اولین جرقه مفهوم پول مجازی به معنای پول رمزگذاری شده، در سال 1998 به منظور تسهیل انجام امور مالی و ایجاد پولی بدون حضور واسطه ها )بانکها(  و توسط افراد جامعه توسط ویدای مطرح شد.  وی پیشنهاد نوع جدیدی از پول الکترونیک را داد که از روش رمزگذاری رایانه ای برای کنترل تولید پول و انجام معاملات بدون واسطه و مرجع مرکزی استفاده می کرد.

بنا بر تعریف بانک مرکزی اروپا  ECB) ( پول مجازی نوعی از پول دیجیتال مقررات گذاری نشده است که بصورت معمول توسط توسعه دهندگان آن کنترل می شود و توسط اعضای یک جامعه مجازی خاص پذیرفته شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

پول مجازی هیچ سرویس دهندۀ مرکزی یا مؤسسه مالی برای کنترل نقل و انتقال ندارد؛ چون همه چیز بر ارتباطات نظیر به نظیر بنا شده است.

این ماهیت، پدیده ای است که دولتها نمی توانند آن را دستکاری کنند و بانکها نمی توانند ارزش آن را کم یا زیاد نمایند. احساس نیاز به پول مجازی از آنجا آغاز شد که برخی فعالیتهای اینترنتی دارای ارزش اقتصادی شدند. برای شرکت در فعالیتها یا دریافت خدمات آنان باید عِوضی پرداخت میشد در حالی که این فعالیتها جنبۀ واقعی و ظهوری در دنیای حقیقی نداشتند.

 

با توجه به مصادیق پولهای مجازی اوصاف ماهیت آن را چنین می توان برشمرد:

· جامعه مجازی میتواند پولهای مجازی منتشر کند تا کاربران این جوامع به فعالیت بپردازند؛

· مبنای خلق پول در جامعه مجازی دوچیز است: تقاضا و مقدار کار مجازی که در سرور یک جامعه مجازی اتفاق می افتد؛

· قلمرو حاکمیت پول مجازی همان جامعه مجازی است؛

· هویت حقیقی نام و حساب خالق و کاربر پول جامعه مجازی موضوعیت ندارد؛

· حاکمیت قانونی و رسمی بر پولهای مجازی وجود ندارد؛

· در برخی موارد میان پول حقیقی و پول مجازی ارتباط برقرار شده است؛

· تبادل و تصریفی میان پولهای مجازی وجود ندارد؛

· نوسان شدید ارزش در پولهای مجازی وجود دارد؛

 · قابلیت تأثیر نظام عوامل اثرگذار بر ارزش پولهای حقیقی نسبت به پولهای مجازی مانند سازوکار عرضه و تقاضا .

 

انواع كاربرد پول هاي مجازي:

 1. پول مجازی برای خرید کالا و خدمات مجازی: این پول صرفاً برای کاربران دنیای مجازی بر اساس مقدار کار مجازی کاربر و قابل مبادله تنها در همان شبکه است.
 2. پول مجازی برای خرید کالا و خدمات در دنیای حقیقی و مجازی: با این پول می توان کالاها و خدمات را در دو دنیای حقیقی و مجازی خریداری نمود. منشأ تولد و خرید پول دنیای مجازی است و کاربران دنیای مجازی می توانند به واسطه آن کالاها و خدمات مورد نیاز خود را از دنیای حقیقی و مجازی تأمین نمایند.
 3. پول مجازی برای خرید کالا و خدمات دنیای مجازی با امکان تأمین پول در دنیای حقیقی: در این نمونه کاربر دنیای مجازی با استفاده از پول حقیقی می تواند نسبت به تهیه پول مجازی اقدام و از طرق آن کالا و خدمات مورد نیاز خود را از دنیای مجازی خریداری کند.
 4. پول مجازی با قابلیت دوطرفه و امکان استفاده در دنیای حقیقی و مجازی: این پول قابلیت تبدیل به پولهای حقیقی و بالعکس را دارد و از آن برای خرید کالا و خدمات حقیقی و مجازی می توان بهره برد.

پول مجازی یک ماهیت غیر متمرکز دارد که بر اساس آن تمامی فرآیند انتشار، پردازش و اعتبارسنجی معاملات توسط شبکه کاربران و بدون هیچ واسطه ای برای نظارت و دخالت دیگران صورت می پذیرد.

 

مزایا و معایب پول مجازی

 1. مشکلات امنیتی:  از مشکلات جدی پولهای مجازی خلق بی رویه آن با نفوذ در سرور است. از سوی دیگر الکترونیکی بودن پولهای مجازی چالشهای امینتی مانند گم شدن، هک شدن حساب کاربر و سرقت را به همراه دارد. به علاوه همانطور که توضیح داده خواهد شد اگر کاربر اطلاعات حساب و رمز عبور خود را فراموش کند پولهای او برای همیشه از بین می رود.
 2.  خطر سقوط پول مجازی:  با توجه به نبودن ناظر در نظام پول مجازی و امکان خلق بینهایت پول مجازی امکان سقوط این پول وجود دارد.  سایر مخاطراتی که نظام پول حقیقی را متأثر می کند، ممکن است پول مجازی را نیز با تهدید مواجه سازد.
 3. تهدید اقتصاد واقعی:  در جایی که پول حقیقی و مجازی تلاقی پیدا می کنند، پول مجازی مقدار تقاضا را در دنیای حقیقی می تواند تحریک نماید. همچنین دیگر عوامل اثرگذار بر سیاست پولی نیز از این طریق می توانند تحت تأثیر قرار گیرند. خروج ارز از دیگر آفتهای پولهای مجازی در نظم کنونی پول است؛ زیرا کاربران با تصریف ارز حقیقی به دنبال دستیابی به پول مجازی هستند.
 4.  پولشویی و فرار مالیاتی از طریق جرایم اینترنتی: با عنایت به عدم حاکمیت قانونی خاص بر قلمرو پول مجازی با استفاده از آن می توان به پولشویی، فرار مالیاتی و سایر جرایم اینترنتی دامن زد و زمینه ارتکاب این پدیده ها را تسهیل نمود.
 5. عدم شناسایی هويت: ریشه این مسائل در امکان عدم تطابق مشخصات کاربری مالکان این پولها با هویت حقیقی آنها است. در واقع صاحبان این وجوه نه بینام که گمنام هستند و از این رو زمینه ارتکاب چنین تخلفات و جرایمی برای آنها ساده تر است. گرچه امکان رهگیری تراکنشها و شناسایی ردپای یک کاربر در این شبکه ها وجود دارد اما سیاستگذاری بر شفافیت و تعقیب چنین امری نبوده است.
 6. عدم ثبات و احتمال افت ارزش پول مجازی:  در صورت کاهش محبوبیت یا هرگونه مخاطره ای در مورد پول مچازی، جامعه کاربران مجازی مورد آسیب قرار می گیرند.  مخاطرات پول مجازی از جمله ریسک بازار، ریسک کم عمقی بازار، ریسک طرف مقابل، ریسک معامله، ریسک عملیاتی، ریسک حریم خصوصی اطلاعات و ریسک قانونگذاری است.
 7. پیچیدگی فنی و اقبال عمومی: فهم این نوع از پول به جهت پیچیدگیهای فنی برای عموم افراد قابل درک نیست و از این بابت هنوز اقبال عمومی در پی نداشته است و حتی سایر خدمات اینترنتی نیز هنور برای بسیاری قابل اعتماد نیست. شاید به خاطر همین ویژگی و ابهامات منشأ این اختراع است که هنوز کارشناسان با همه تحلیل های خوش بینانه فنی امنیتی و اقتصادی احتمال کلاهبرادی و از بین رفتن سرمایه هایی که در این شبکه به کار گرفته شده است را منتفی نمی دانند.
 8. بسته بودن شبکه پول مجازی:  با توجه به بسته بودن پول مجازی در میان کاربران شبکه مجازی خاص ایجاد صرافی برای تبدیل پولهای مجازی به یکدیگر با چالش روبرو است و این بازار به طور عمومی شکل نگرفته است. برای نرخ تبدیل این پولها عواملی چون مطلوبیت )عوامل روانی( عرضه و تقاضا و تبدیل پذیری پولها اثرگذار خواهد بود.

انواع پولهای مجازی

تعداد پولهای مجازی در دنیا در حال افزایش است؛ از جمله Litcoin, Byteball و Monero و ..... که با توجه به سیستم تولید و استخراجی که برای هر یک از آنها وجود دارد، در نهایت میزان تولید مشخص و محدودی دارد.

پول مجازی لایت کوین که در نهایت تعداد آن به 84 میلیون خواهد رسید و قیمت آن در حال حاضر حدود 413 دلار می باشد.

پول مجازی بایت بال که در نهایت تعداد آن به یک میلیون خواهد رسید و قیمت آن در حال حاضر حدود 853  دلار است .

پول مجازی مونرو که تعداد نهایی آن تقریبا به 5 / 18 میلیون خواهد رسید و قیمت آن در حال حاظر حدود 344  دلار می باشد .

همانطور که ملاحظه می شود، برخی از این گونه پولها در طول عمر خود افزایش قیمت داشته و برخی دیگر با کاهش تقاضا و قیمت مواجه بوده اند .

علاوه بر بیت کوین، پنج ارز رمزنگاری شده دیگر که شتاب افزایش ارزشی مشابه بیتکوین دارند؛ به طوریکه مجموع ارزش بازار هر یک از این پولها به بیش از 5 میلیارد دلار رسیده است، عبارتند از:

۱. اتریوم (Ethereum-ETH( : اتریم در سال 2014 با هدف افزایش هر چه بیشتر قابلیت توزیع شدگی بیتکوین  راه اندازی شد.  اتریم از ساختاری مشابه بیتکوین بهره می برد؛ ولی با وجود الهام گرفتن از سیستم بیتکوین، تفاوتهای زیادی را می توان در این پول رمزنگاری شده مشاهده کرد. در واقع اتریم یک پلتفرم نرم افزاری توزیع شده و متن باز است که اترها  در آن برای پرداخت مبالغ تعیی نشده برای دریافت سرویس استفاده می شود.  بر اساس آخرین ارزش گذاری صورت گرفته، اتریم 716 دلار ارزش دارد و مجموع ارزش بازار این پول رمزنگاری شده 69 میلیارد دلار است.

۲. ریپل (Ripple-XRP) ریپل در سال 2012 در کالیفرنیای آمریکا توسط توسعه دهندگان سابق بیتکوین راه اندازی شد. بسیاری از افراد و تحلیلگران حوزۀ بیتکوین، ریپل را به عنوان منطقی ترین جانشین بیتکوین معرفی می کنند. ریپل در حال نزدیک شدن به شماری از بانکهای بین المللی در میزان پول جابجا شده در سطح جهان است. برخلاف بیتکوین، ریپل تنها یک ارز رمزنگاری شده نیست و با استفاده از بستری که برای آن توسعه یافته، میتوان سایر ارزها را نیز معامله کرد یا آنها را در تراکنشهای مالی به سایر کاربران انتقال داد.

تعریف جالبی از ریپل ارائه کرده است؛ به اعتقاد این نشریه می توان ریپل را به عنوان سیستمی نظیر Western Union1 در نظر گرفت که به ازای انتقال پول، کارمزد زیادی دریافت نمی کند.

ریپل روی پرداختهای تجاری بین بانکی و تراکنشهای مالی بین کشوری تمرکز کرده است، زیرا این پرداختها معمولا از طریق یک شبکه بانکها بدون اینکه مکان مرکزی مقتدری برای شفاف سازی تراکنشها وجود داشته باشد، صورت می گیرد.  ریپل یک شبکه ی پرداخت آزاد است. این شبکه در واقع یک سیستم پرداخت توزیع شده و منبع باز است که هنوز نسخه ی شبکه های » باغهای محصور « بتای خود را تجربه می کند. در وبسایت ریپل آمده است که هدف ریپل این است که مردم بتوانند از» باغهای محصور « شبكه هاي مالی خلاصی پیدا کنند.

باغهای محصور همان کارتهای اعتباری، بانکها، پرداختهای اینترنتی و سایر ابزارهای مالی هستند که دسترسی ها را محدود می کنند، برای تبادل پول کارمزد می گیرند و تأخیرهایی را در هنگام تراکنش بر مردم تحمیل می کنند . ریپل مانند پی پال، بانکها و کارتهای اعتباری رایج کارمزد نقل و انتقال دریافت نمی کند.  با این حال، بخش اندکی از هر ریپل )تقریباً معادل یک هزارم یک سنت( را در هر تراکنش بر می دارد. این میزان ریپل به جای اینکه نگهداری شود نابود میشود! این کسر میزان ریپل در عمل مانند یک سپر محافظ در برابر افرادی است که با ثبت میلیونها تراکنش همزمان قصد ایجاد ازدحام ساختگی در شبکه را دارند . بر اساس آخرین ارزشگذاری صورت گرفته، ارزش ریپل0.72  دلار و ارزش بازار این پول رمزنگاری شده بیش از 27 میلیارد دلار است.

۳. آیوتا (IOTA-MIOTA) : آیوتا با شعار » نسل بعدی بلاک چین « توسعه یافته و یکی از جدیدترین گزینه ها در دنیای پولهای رمزنگاری شده است که رفته رفته  مورد توجه قرار می گیرد. برخلاف سایر پولهای رمزنگاری شده، آیوتا وابسته به سیستم بلاک چین نیست؛ اما در عوض از یک سیستم جایگزین دیگر که در واقع یک دیتابیس اشتراکی است با نام Tangle استفاده می کند. این ارز رمزنگاری شده با مشارکت مایکروسافت، فوجیتسو و شمار دیگری از کمپانی های فعال در حوزۀ فناوری توسعه یافته است. توسعه دهندگان آیوتا این پول رمزنگاری شده را به عنوان اولین بازار برای اینترنت اشیا  معرفی کرده اند. ارزش این پول رمزنگاری شده بر اساس آخرین قیمتگذاری 3.85 دلار و ارزش بازار آن بیش از 10 میلیارد دلار است.

 

۴. دَش (Dash)  : یش از آنکه این پول رمزنگاری شده را با نام دَش بشناسیم، از آن با نامهای مختلفی یاد می شد. در زمان معرفی آن در سال 2014 ، ایکسکوین  اصلیترین نام این پول رمزنگاری شده بود. سپس نام آن به دارک کوین تغییر پیدا کرد و در نهایت پس از Digital Cash ، نام آن به دش تغییر کرد. ساختار دش نیز متفاوت است؛ به طوریکه این پول رمزنگاری شده بیشتر روی حریم خصوصی کاربران و همچنین ناشناخته باقی ماندن تراکنشها تمرکز دارد.  ارزش این پول رمزنگاری شده بر اساس آخرین اطلاعات، 1000 دلار بوده و ارزش مجموع بازار آن 8 میلیارد دلار گزارش شده است

۵. لایتکوین (Litecoin-LTC) لایتکوین توسط یکی از کارکنان پیشین گوگل توسعه یافته است. اگر بیتکوین را به منزلۀ طلا در نظر بگیریم، لایتکوین نقره خواهد بود. لایتکوین در سال 2011 میلادی توسعه یافت و رونمایی شد. این پول رمزنگاری شده را می توان به عنوان جایگزینی که از نظر عملکرد سریعتر از بیتکوین است، معرفی نمود. هر تراکنش بلوک در بیتکوین برای تأیید شدن به زمانی 10 دقیقه ای نیاز دارد، حال آنکه تأیید هر بلوک در لایتکوین تنها به 2.5 دقیقه زمان نیاز دارد. قیمت هر لایتکوین در حال حاضر 316 دلار است و مجموع رزش بازار لایتکوین 17 میلیارد دلار برآورد شده است.

۶. بيت كوين : بیتکوین نوعی پول مجازی است که متکی بر اصول رمزگذاری برای معتبر ساختن تراکنشها می باشد که در قالب یک الگوریتم کامپیوتری باقی نمانده است و به سرعت مرحله پذیرش از سمت جامعه را طی می نماید. بیتکوین یک پارادایم جدید برای انجام تراکنشهای بدون کارمزد و تقریباً آنلاین می باشد. در واقع اولین سیستم پرداخت الکترونیک غیرمتمرکز است که توانسته مشکل دو بار خرج شدن یک واحد پول مجازی را حل کند. بطور خلاصه می توان گفت، بیتکوین نوعی پول قابل برنامه ریزی می باشد که می توان برای خرید و فروش کالاها مورد استفاده قرار گیرد و همچنین می تواند با پولهای سنتی معاوضه شود و قیمت آن بر اساس عرضه و تقاضای بازار مشخص می شود .انتهاي پيام / مريم عيدي

 

زمان انتشار: جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 68664

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب