در این گزارش می خوانیم:

نبود انبار دارو در خراسان شمالی جان شهروندان را با تهدید مواجه می کند/کمیت دارو کیفیت را فدا کرد

دارو باید دارای اثربخشي، سلامت و كيفيت مناسب باشد، لذا در اين فرایند مصرف كننده، تولید کننده، توزيع كننده و وضع كنندگان قانون با يكديگر به نسبت وظايف مشروحه خود در فرآيند تضمين كيفيت دخيل بوده و مسئوليت دارند. استانداردهای لازم جهت انبارداری در این مهم باید رعایت شود.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از خراسان شمالی نوسانات حاکم بر بازار ارز کشور، باعث شد «دارو» نیز تحت الشعاع قرار بگیرد و عده ای از این موقعیت، حاشیه هایی برای دارو ایجاد کنند که با واکنش هایی همراه بوده است.
دارو به عنوان کالای استراتژیک، از اهمیت ویژه ای برخوردار است، سود بالا باعث نشود در این تجارت برخی افراد ، دست به هر کاری بزنند تا بتوانند داروهای خودشان را بفروشند. در این بین، عده ای با سوءاستفاده از موقعیت هایی که به وجود می آید، به دنبال کسب منافع شخصی بوده و می خواهند از فرصت های ایجاد شده، بهترین بهره برداری شخصی را داشته باشند. 
در این میان وظیفه دستگاه های مسئول و مربوط و نظرتی مضاعف می شود تا بر این کالا نظارت دقیق داشته باشند تا کالایی که باید بیماری و درد را از جان شهروندان دور کند خود بلای جان آنان نشود.

 

به گفته مسئولان مربوط با ایجاد شرایط حساس کشور دستور دپوی دارو در استان ها به مدت 6 ماه داده شده است که دارو خانه ها و بیمارستان ها و درمانگاه ها دارو و لوزام جانبی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز را خریداری و دپو کرده اند.

به گفته مسئولان وزارت خانه ها در این خصوص طوفانی در راه است، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی داروخانه ها و بیمارستانها نیز این مهم را انجام دادند و تمام آنان تا جایی که ممکن است بالای چند میلیارد دارو تهیه کردند.

 

نبود انبار داروی مناسب و مطلوب در خراسان شمالی باعث دپوی دارو در مکان های نامناسب شده است

متاسفانه نبود انبار مناسب و دارای استاندارد باعث شده است که برخی مراکز درمانی از جمله یک داروخانه این داروها را حتی در فضای باز زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهند و یا در فضاهایی نگهداری کنند که بسیار نامناسب بوده و هیچ وسیله سرمایشی برای کاهش دما نداشته است این در حالی است که دمای هوای بجنورد مرکز استان خراسان شمالی در تابستان امسال حتی به 42 درجه نیز رسید است، این افزایش دما در حالی است که این دارو ها در مکان هایی سربسته بدون تهویه دپو شده اند که شرایط بسیار نامطلوب و غیر استانداری برای نگهداری دارو بوده است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفته است: این دانشگاه برای تهیه دارو و دپوی آن برای 6 ماه آینده چاره ای نداشته است چرا که وضعیت کشور در این خصوص حساس بوده است.

دکتر علی حق بین افزوده بود: دانشگاه علوم پزشکی به تمامی داروخانه ها بیمارستان ها این دستور را داده بود تا در مواقع بحران آرامش ایجاد شود.  اما به علت نبود انبار استاندارد در این استان دو مرکز داروها را در مکان هایی که شرایط لازم و مطلوب برای نگهداری را نداشته است دپو کرده بودند که شناسایی نیز شدند، اما این مراکز هیچ احتکاری نداشند چرا که عرضه وجود داشت.همچنین کالاهای قاچاق نیز شناسایی نشده است.

وی می افزاید، 12 هزار سرم نیز در یکی از این انبار ها بوده است که هم اکنون پلمب شده است تا نتیجه آن اعلام شود.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری متاسفانه نبود انبار مناسب باعث شده است که برخی از داروخانه ها و مراکز درمانی این امر مهم را بدون در نظر گرفتن شرایط استاندارد انجام دهند که در این خصوص دادستان عمومی و انقلاب بجنورد و مدیر کل تعزیرات استان انتقاد های داشته باشند.

 

شفافیت کشف چندین انبار احتکار دارو با شرایط نامناسب در بجنورد

مسلم محمد یاران  در ارتباط با لزوم ورود دادستانی جهت مبارزه با اخلالگران اقتصادی اظهار داشت: در راستای مطالبه مقام معظم رهبری و بخشنامه ریاست قوه قضاییه، دادستان‌های شهرستان و مرکز استان موظف شدند که به مجموعه تعزیرات حکومتی جهت مبارزه با اخلالگران اقتصادی کمک کنند.

دادستان عمومی و انقلاب بجنورد در گفت و گویی با خبرنگاران گفته بود: انبارهای کشف شده شرایط مطلوب برای نگهداری دارو را نداشته است.

مسلم محمدیاران افزود: بخشی از این انبارها مربوط به دارو و لوازم بهداشتی و بخشی نیز مربوط به مواد غذایی بوده است.

وی از روش نظارت دستگاه مربوطه در بحث دارو انتقاد کرد و  افزود: یکی از انبارها در داخل مدرسه بوده است که متاسفانه بیش از 12 هزار سرم حتی در معرض نور مستقیم آفتاب نگهداری شده اند.

وی اظهار داشت: این انبار ها مربوط به افردای است که خود مسئول بر نظارت دارو و غذا هستند که متاسفانه در این خصوص شائبه نیز ایجاد می شود.

وی گفت: متاسفانه مسئولان غذا و دارو از وجود این وضعیت مطلع بوده اند اما در این خصوص اقدامانی انجام نداده اند، شرایط نگهداری دارو در دو انبار کشف شده نامطلوب بوده است، داروها طبق استاندارد باید در انبار ها نگهداری شوند.

دادستان عمومی و انقلاب بجنورد با بیان اینکه در خراسان شمالی در بخش دولتی و خصوصی هیچ انبار مناسب و استانداردی برای نگهداری دارو وجود ندارد گفت: برای حجم داروی زیاد این استان به انبار مناسب نیاز است که در این خصوص دستگاه مربوطه باید اقدام کند این موضوع یک مطالبه است.

 

انتقاد مدیر کل تعزیرات حکومتی خراسان شمالی از مسئولان

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان شمالی از اظهار نظر رئیس دانشگاه علوم پزشکی و مسئولان مربوط در خصوص انبار های کشف شده دارو انتقاد کرد و گفت: نباید هیچ فرد و دستگاهی قبل از تصمیم دستگاه قضایی اظهار نظری داشته باشد این امر خلاف است.

سید جواد سیدالموسوی با بیان اینکه این پرونده در حال رسیدگی است افزود: مسئولان باید پاسخگو باشند چرا منتظر تصمیم گیری دستگاه قضایی نبوده اند و قبل از اعلام آنان به این موضوع ورود پیدا کرده اند.

وی افزود: انبار ها در بخش های مختلف نیاز به شرایط خاصی دارند و این امر در کالای دارو و مصرفی از حساسیت خاصی برخوردار بوده است.

وی با بیان اینکه نگهداری دارو از استاندارد خاصی برخوردار است و انبار ها باید در این خصوص ویژه باشند افزود: بیماران از دارو انتظار درمان را دارند نباید دردی به درد های آنان اضافه شود.

سیدالموسوی اظهار داشت: داروها این انبار ها در شرایط مطلوب و استاندارد نبوده است، داروهایی که در فضای باز نیز نگهداری شده اند هم اکنون اجازه استفاده آنان داده نمی شود.

وی از مسئولان مربوط خواست تا در این خصوص پاسخ دهند و گفت: باید اعلام کنند که آیا این شرایط درست بوده و اطمینان را به مردم بدهند.

وی در خصوص موضوع احتکار نیز گفت: باید در این رابطه نیز مستندانی ارائه دهنده که اجازه انبار دارو با حجم بالا را داشته اند، مجوز ها باید در این خصوص ارائه شود.

وی افزود: متاسفانه با وجود اینکه در بحث دارو سود خوبی وجود دارد اما نسبت به فراهم کردن شرایط حداقلی مورد نیاز برای نگهداری آن نیز کوتاهی می شود و حجم زیادی از دارو را در فضای نامناسب دپو می کنند.

وی با بیان اینکه داروی قاچاق نیز در این انبارها کشف شده است گفت: همچنین لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق نیز بوده است.

وی ظهار داشت: اگر دستگاه مربوطه به منظور آینده نگری دستور دپوی داروی مورد نیاز چندین ماه را داده است باید در مرحله اول امکانات و شرایط نگهداری را فراهم کند چرا که دارویی که بعد از 6 ماه خاصیت خود را از دست دهد به درد کسی نخواهد خورد و دردی نیز به درد های بیمار می افزاید.

وی از رسانه ها خواست تا از مسئولان مربوط سوال کنند که از زمان کشف این داروها تاکنون برای نگهداری آنها چه اقداماتی انجام داده اند.

وی با بیان اینکه مرجع تشخیص احتکار تعزیرات حکومتی است گفت: در این خصوص هیچ مرجعی نمی تواند اظهار نظر کند.

 

علی یوسفی معاون غذا دارو دانشکاه علوم بزشکی خراسان شمالی در خصوص انبارهای کشف شده دارو توسط تعزیرات حکومتی گفته بود: با توجه به بررسی های این دانشگاه و میزان دارو و تجهیزات دپو شده به اندازه دستور العمل ها بوده است، داروی مورد نیاز تا 6 ماه  دپو شده است.

زمان انتشار: یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 68680

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب