وزیر آموزش و پرورش ؛

سوادآموزی یکی از مؤلفه‌های اساسی تعالی‌بخش ادیان آسمانی است / ۸۷ درصد مردم ایران باسواد هستند

سید محمدبطحایی وزیر آموزش و پرورش کشورمان در پیام خود به مناسبت روز جهانی سواد آموزی اعلام کرد سوادآموزی یکی از مؤلفه‌های اساسی تعالی‌بخش ادیان آسمانی بویژه دین مبین اسلام و آغازی بر حرکت انسان‌ها در جهت بهبود زندگی و حقی از حقوق اولیه‏ ی بشر است که موجب کاهش فقر، مرگ و میر و توسعه پایدار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان -  سید محمدبطحایی وزیر آموزش و پرورش کشورمان در پیام خود به مناسبت روز جهانی سواد آموزی (8 سپتامبر/ 17 شهریور) آورده است؛ سوادآموزی یکی از مؤلفه‌های اساسی تعالی‌بخش ادیان آسمانی بویژه دین مبین اسلام و آغازی بر حرکت انسان‌ها در جهت بهبود زندگی و حقی از حقوق اولیه‏ی بشر است که موجب کاهش فقر، مرگ و میر و توسعه پایدار می‌شود.

وی افزوده: روز جهانی سوادآموزی، نماد اراده تمام کشورها در مقابله و مبارزه با جهل و نادانی و آگاه‌سازی آحاد مردم نسبت به راه‌های رشد و بالندگی و حفظ و حراست از کرامت انسانی است. نام‌گذاری این روز در سال 2018 با عنوان «سوادآموزی و توسعه مهارت‏ها»، نشانگر توجه و تأکید بر ضرورت مهارت‌آموزی در کنار سواد خواندن و نوشتن و در نتیجه توانمندسازی مردم برای ورود به عرصه‏ تلاش، تولید، استقلال و زندگی با عزت است.

«خدای بزرگ را شاکریم که در نتیجه تلاش شبانه‌روزی همکاران ارجمندم در سازمان نهضت سوادآموزی، آموزش‌دهنده‌ها و نیز دستگاه‏های مشارکت‌کننده در این امر مهم، در لبیک‌گویی به فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (رحمه‌الله علیه) و تأکیدهای رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) و حمایت‏های دولت تدبیر و امید، موفقیت‏های بزرگی به دست آورده‌ایم».

وزیر آموزش و پرورش نوشته است: از دستاوردهای مهم این حرکت بزرگ، افزایش درصد باسوادی از 48 درصد در سال 1355 به بالغ بر 87 درصد در سال 1396 و ورود آموز‏ش مهارت‌های رایانه‌ای به چرخه سوادآموزی کشور، تنوع‌بخشی به شیوه‏های سوادآموزی از جمله آموزش از طریق تبلت و تلویزیون، ایجاد و توسعه مراکز یادگیری محلی با هدف ترویج آموزش‏های مهارتی و حقوق شهروندی و آموزش اتباع خارجی است و امیدوارم که این توفیقات ارزشمند همچنان تداوم داشته باشد. ضمن آرزوی توفیق، از تلاش‌های صادقانه همکاران گرانقدرم در صف و ستاد و دستگاه‏های مشارکت‌کننده در این فعالیت، قدردانی و تشکر می‌کنم.

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو UNESCO) در چهاردهمین نشست خود یعنی 26 اکتبر 1966، روز هشتم سپتامبر هر سال را روز جهانی سوادآموزی معرفی کرد. این روز برای اولین بار سال 1967 گرامیداشته شد. هدف از این امر تاکید بیشتر بر اهمیت سوادآموزی افراد، جوامع و اقلیت های مختلف است.

یونسکو سواد را این چنین تعریف کرده است: باسوادی توانایی شناخت٬ درک٬ تفسیر٬ ساخت، برقراری ارتباط محاسبه در استفاده از مواد چاپ‌ و نوشته ‌شده مربوط به زمینه‌های گوناگون است. باسوادی زنجیره آموزشی را که توانایی رسیدن به اهداف، توسعه دانش و پتانسیل و شرکت کامل در جامعه‌ای بزرگ تر را برای یک فرد فراهم می‌کند، دربر دارد.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 68691

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب