گزارش علم و فناوری از جریان تکذیب و تایید احتکار خودرو توسط ایران خودرو؛

احتکار در سایه انحصار/داخل انبارهای خودروسازان چه می گذرد؟+فیلم

وجود ۸ هزار خودرو در پارکینگ، به دلیل نقص فنی و عدم عرضه به بازار از نظر وزیر صنعت احتکار محسوب نمی‌شود و مشخص نیست که اراده‌ای برای برخورد با این دو کارخانه خودروساز وجود دارد یا مانند گذشته در سایه انحصار به هرگونه‌ که بخواهنددر بازار جولان میدهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان آذربایجان شرقی، 8 شهریورماه بود که خبری از اکبر امراهی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آذرشهر، مبنی بر اینکه "انبار احتکار ایران خودرو تبریز با 8845 دستگاه خودرو سمند پلمب شد" منتشر شد.

وی در این خبر خاطر نشان کرد: احتکار محصولات عامل گرانی‌های اخیر در کشور است، و احتکار محصولات عامل اصلی گرانی و تشدید نابسامانی‌های اقتصادی جامعه هست و دستگاه قضایی با قاطعیت با عاملین احتکار برخورد می‌کند.

امراهی افزود: با پلمپ انبار احتکار ایران خودرو پرونده قضایی تشکیل شده و این پرونده بصورت خارج از نوبت و در اسرع وقت رسیدگی می کند.

وی در این خبر گفت: به لحاظ حساسیت شرایط کشور، دادستانی آذرشهر بر حسب وظیفه و با ورود به این موضوع و بررسی از محرز بودن احتکار، دستور پلمپ انبار ایران خودرو تبریز صادر شد.

احتکار محصولات موجب گرانی و جنگ روانی داخلی می‌شود

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آذرشهر ابراز داشت: دستگاه قضایی به شدت با محتکران برخورد می‌کند و بر اساس دستور رییس قوه قضاییه دستگاه قضایی در مقابل کسانی که ارزاق و لوازم مورد نیاز مردم را احتکار کرده و دشمن را در جنگ اقتصادی همراه می‌کنند هیچ اغماضی نمی کند.

وی بر ضرورت ارتقای فرهنگ عمومی در خصوص عدم احتکار محصولات خاطر نشان کرد: بر اساس دستور رییس محترم قوه قضاییه با متحکران که دشمن را در جنگ اقتصادی همراهی می‌کنند، بدون اغماض بر خورد می‌ کند

این مقام قضایی با بیان اینکه از منظر قانون احتکار مایحتاج مردم تخلف جدی تلقی می‌شود ابراز داشت: در جنگ اقتصادی دشمن بر علیه نظام اسلامی احتکار محصولات موجب گرانی و جنگ روانی داخلی می‌شود

سیدلطیف حسینی فرمانده انتظامی شهرستان آذرشهر نیز احتمال احتکار خودروی سمند در یکی از انبارهای ایران خودرو در جاده تبریز- آذرشهر، از رسیدگی به این موضوع خبر داده بود


سو استفاده خودروسازان از مواقع بحرانی، موضوع جدیدی نیست

در این آشفته بازار قیمت خودرو که هرزچندگاهی، قمیت ها افزایش قابل توجهی را از خود نشان می دهند، کشف 8 هزار و 845 خودروی سمند فقط در یکی از انبارهای ایران خودرو چه معنی می تواند داشته باشد.

انبار خودرو توسط خودروسازان و استفاده از این انبار در مواقع بحرانی، موضوع جدید نیست که از این استفاده ها می توان به مشکلات عجیب و غریب ثبت نام پیش‌فروش محصولات سایپا و اتمام بلافاصله آن اشاره کرد که نمی توان در این میان نقش وزیر صنعت، معدن و تجارت را از این دو خودروساز داخلی نادیده گرفت.

هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران‌ خودرو، علت انبار حضور هشت هزار خودروی سمند را نقص قطعه می داند که دلیل قابل قبول و اقناع کننده ای برای اذهان عمومی نیست.


وزیر صنعت، معدن و تجارت: ظن احتکار به ایران‌خودرو غیرکارشناسی است!

محمد شریعتمداری نیز در تاریخ 16 شهریورماه و در سفر خود به تبریز برای شرکت در تشییع جنازه پدر صنعت ایران و بازدید از ایران خودرو، مساله احتکار را به کلی رد کرده بود و در بازدید از مجموعه ایران‌خودرو، عملکرد ایران خودرو تبریز را بسیار خوب و مثبت ارزیابی کرده و از جمله مراکز خودروساز مطرح در سطح کشور و استان آذربایجان‌شرقی دانشته بود که از ظرفیت‌های بسیار خوبی برای تولید خودروهای روز داخلی برخوردار است.

وی طرح بحث ظن به احتکار خودرو در این شرکت را غیرکارشناسی و غیرحرفه‌ای عنوان کرده و با رد این موضوع، گفت: در بحث خودروهای پرتیراژ هیچ مشکل خاصی وجود نداشته است و وقفه در تحویل خودروها بیشتر به دلیل عدم تامین قطعات ریز مربوط به موارد ایمنی و الکترونیکی خودروها بود که عمدتا وارداتی هستند و به زودی این قطعات تامین، تحویل و عرضه خودروها آغاز خواهد شد.


شریعتمداری خاطر نشان کرد: تولید بالغ بر یک میلیون و 500 هزار خودرو در خودروسازی‌ها که بخش اعظم آن در ایران خودرو تولید می‌شود، وجود تعداد معدودی خودرو در انبار خودروسازها به منزله احتکار نیست و نباید صنایع که زمینه ساز تولید و اشتغال و کارآفرینی هستند را مورد بی‌مهری قرار داد.

وی تأکید کرد: صنایع و واحدهای بزرگی که توانسته‌اند در حوزه‌های اشتغال، تولید و کارآفرینی زمینه رونق اقتصادی را فراهم کرده‌اند لازم است از سوی مسئولان حمایت شوند

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم راه‌اندازی خط رنگ و بدنه در ایران‌خودرو تبریز تأکید کرد و گفت: زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی خط رنگ و بدنه در ایران‌خودرو تبریز وجود دارد، امیدواریم با راه‌اندازی این خط شاهد رشد و شکوفایی صنعت خودرو در شمالغرب کشور خواهیم بود.


وی از به فروش رسیدن تمامی خودروهای ایران‌خودرو تبریز که در پارکینگ هستند خبر داد و گفت: تأکید داریم خودروهایی که در پارکینگ ایران‌خودرو تبریز هستند در سریع‌ترین زمان ممکن رفع نقص شده و باقیمتی که تصویب ‌شده در اختیار مالکان قرار گیرد.


عضو سابق کمیسیون صنایع و معادن: توقف خودرو به دلیل کمبود قطعه دروغ است

علی علیلو نماینده سابق شبستر در تاریخ 10 شهریور ماه، در رابطه با ادعای ایران‌خودرو مبنی این که تمامی خودروهای داخل پارکینگ به فروش رسیده‌اند و احتکاری صورت نگرفته، به خبرنگاران گفت: ادعای ایران‌خودرو در این خصوص هم درست است هم نادرست؛ اصولا قراردادهای ایران‌خودرو دوپهلو هستند به طوری که مثلا این خودروها همانطور که خودشان نیز مدعی هستند پیش‌فروش شده‌اند اما در قرارداد پیش‌فروش نوشته شده که قیمت نهایی در زمان تحویل ارائه خواهد شد.وی اظهار داشت: به عبارتی این خودروها را در زمان تحویل براساس قیمت روز حساب می‌کنند و از خریدار مبلغ اضافه شده به ارزش خودرو را دریافت می‌کنند، لذا احتکار کاملا صحت دارد و ادعای ایران‌خودرو واهی است.

نماینده سابق شبستر در مجلس شورای اسلامی قضیه‌ی ناقص بودن قطعات خودروهای داخل پارکینگ را بهانه‌ای برای ایران‌خودرو دانست و گفت: اگر هم اکنون یک بازرس به انبار ایران خودرو سری بزند ملاحظه خواهد کرد که بیش از حد نیاز در آنجا برای خودروها رادیو وجود دارد و یا دستگاه‌های نظارتی می‌توانند از شرکت‌های وارد کننده‌ی قطعات که با ایران‌خودرو قرارداد بسته بودند نظارت کرده و به دروغ بودن این قضیه پی ببرند.

وی افزود: بنده در رابطه با این قضیه اطمینان کامل دارم، زیرا با برخی از تامین کننده‌ها در ارتباط هستم و کاملا به این موضوع واقفم.
آیا به مانند سال های گذشته، در سایه انحصار به هرگونه‌ای که بخواهند در بازار جولان خواهند داد؟!

وجود بیش از هشت هزار خودرو در پارکینگ تنها به دلیل نقص سیستم صوتی و عدم اراده برای تکمیل آن و عرضه به بازار از نظر وزیر صمت احتکار محسوب نمی‌شود راه را باز می‌کند تا سایرین نیز با برخی بهانه‌های واهی بازار را به هم بریزند.

مشخص نیست که آیا اراده‌ای برای برخورد با این دو خودروساز وطنی که البته قریب به اکثریت قطعاتشان وارداتی است! وجود خواهد داشت یا به مانند سالهای گذشته در سایه انحصار به هرگونه‌ای که بخواهند در بازار جولان خواهند داد.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 68707

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب