معاون علمی و فناوری رئیس جمهوردر گلستان:

دانش و تکنولوژی را نمی توان خرید/تا زمانی که طراحی نداشته باشیم ، عقب و وابسته هستیم

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه کارخانه های ما بیشتر از اینکه از صنعت بهره مند شوند ،خط تولید خود را از خارج کشور می گیرند و فراورده های خود را تولید کنند گفت: تا زمانی که طراحی نداشته باشیم ، عقب و وابسته هستیم چون ماهیت صنعت و دانشگاه متفاوت است و مشکل ما در جدایی علم از صنعت است .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان گلستان ؛ دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور که طی سفری یک روزه امروز دوشنبه ۱۹ شهریورماه  به استان گلستان آمد ، در بازدید از چند شرکت دانش بنیان و افتتاح مرکز نوآوری در شهر گرگان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد : بعد از بازدید از شرکتهای دانش بنیان در استان گلستان متوجه شدم که وضعیت خوبی دارند اما تا استانداردهای مطلوب فاصله زیادی وجود دارد .

دکتر ستاری افزود : در بحث تولید دارو امروز شاهد فعالیتهای خوبی در استان گلستان بودیم و می توانم بگویم که این استان در زمینه تولید دارو پیشرو می باشد اما نیاز داریم در بحث شرکت های دانش بنیان فرهنگ سازی صورت بگیرد و هر چقدر محیط کار داخل استان استقبال بهتری از این شرکت ها بکند ، شاهد توسعه بیشتر آنها خواهیم بود .

معاون رییس جمهوری پس از بازدید شرکت آریا تیناژن که به تولید داروهای نوترکیب برای درمان بیماران سرطانی می پردازد ، گفت: حمایت از این گونه شرکت ها که با اتکا به توان آکادمیک نیروی انسانی بومی و استفاده بهینه از ظرفیت های استان اقدام به تولید محصولاتی با ارزش می کنند، ضروری و گام مهمی در راستای بی نیازی از نمونه های مشابه خارجی است.

وی با بیان اینکه شرکتهای دانشبنیان باید زنجیرهای تشکیل شود، تصریح کرد : فرهنگ عمومی در توسعه مسائل دانشبنیان بسیار حائز اهمیت است و چنانچه نیروی انسانی کارآمد داشته باشیم هر ساله در حوزه دانشبنیان پیشرفت می‌کنیم .

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور خاطرنشان ساخت : دانش و تکنولوژی را نمی توان خرید ، هر دانشی برای اینکه نهادینه شود تا 30 سال وقت می برد لذا شرکت های دانش بنیان به واسطه تاثیرگذاری عمیق و گسترده در رونق تولید و گسترش علم و صنعت، مورد حمایت و پشتیبانی همیشگی دولت هستند.

ستاری در ادامه اضافه کرد : ۳ هزار و ۷۰۰ شرکت دانشبنیان در داخل مشغول فعالیتند و بیش از 130 برنامه حمایتی مادی و معنوی نیز از شرکت‌‌های دانشبنیان صورت میگیرد.

وی تاکید کرد : کارخانه های ما بیشتر از اینکه از صنعت بهره مند شوند ، خط تولید خود را از خارج کشور می گیرند و فراورده های خود را تولید کنند و تا زمانی که طراحی نداشته باشیم ، عقب و وابسته هستیم  چون ماهیت صنعت و دانشگاه متفاوت است و مشکل ما در جدایی علم از صنعت است .

بنا بر این گزارش ؛ دکتر ستاری از سنتی بودن سیستم کارخانجات صنعتی ما انتقاد کرد و گفت : تصور کارخاانجات ما از توسعه و پیشرفت اینست که فکر می کنند خط تولید و تکنولوژی را باید از خارج وارد کنند در حالیکه باید همین داخل کشور طراحی کنیم .

وی با بیان اینکه دولت از ایده های نوین و خلاق حمایت می کند ، یادآور شد : اگر چه گرانی مواد اولیه باعث فشار به برخی شرکت های دانش بنیان شده اما افزایش قیمت محوصلات تولید شده جبران خواهد کرد .

معاون رئیس جمهور که امروز مهمان مردم گلستان بود به نیروی انسانی کارآمد به عنوانس رمایه اصلی شرکتهای دانش بنیان اشاره کرد و افزود : متاسفانه برخی سرمایه گذاران به جای به خدمت گرفتن دانش جدید با وارد کردن دستگاه، اقدام به راه اندازی کارخانه می کنند و پس از چند سال و ناتوانی از به روز رسانی تجهیزات از ادامه حرکت برای تولید محصول و برخورداری از توان رقابت در بازار بازمی مانند.

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 68738

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب