مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی :

صادرات ۴۵۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی / هر کس محصول ارگانیک تولید کند خودم می خرم / ۵ گیاه دارویی گلستان برند می شود

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت : واردات گیاهان دارویی مشکل جدی است و تا زمانی هستم نمی گذارم یک گرم گیاه دارویی به کشور وارد شود ، وقتی بهترین ها را داریم چه لزومی به واردات است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان گلستان ؛ دکتر حسن زینلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی صبح امروز 21 شهریور در "نشست تخصصی بررسی فرصت ها و چالش های تولید و تجاری سازی زیره و گل گاو زبان در استان گلستان" اظهار کرد : برای برندسازی در زمینه گیاهان دارویی باید به سمت قطب سازی برویم ، در زمینه بازرگانی اگر 70 هزار قطب هم تولید شود باز هم مشکل خرید نداریم.

دکتر زینلی افزود : در زمینه منابع طبیعی اعتبار خوبی امسال آمده بالغ بر 200 میلیون دلار که نقدا به منابع طبیعی بخش آبخیزداری پرداخت شد که بین هر استان 20 تا 40 میلیارد تقسیم شده که خوب است منابع طبیعی آن را در دانشگاه و تحقیقات مصرف کند نه خرج گچ و ماسه در بیابان و بهتر است خرج معیشت کشاورز و مردم شود .

کشاورزی مبتنی بر قرارداد دغدغه فروش را از بین می برد

وی ادامه داد : در زمینه مشکلی که برای فروش محصولات دارویی بیان شده ، وزارت کشاورزی سیستم جدیدی بنام "کشاورزی مبتنی بر قرار داد" تهیه کرده به این صورت که هر خریداری برای خرید محصول به جهادکشاورزی مراجعه و جهاد برای تولید آن محصول با کشاورز قرارداد می بندد تا این محصول را برایش تولید کند .

وقتی بهترین ها را داریم چه لزومی به واردات است

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد : یکی از مشکلات ما در حوزه گیاهان دارویی واردات است که اگر من خودم تا زمانی هستم نمی گذارم یک گرم گیاه دارویی به کشور وارد شود ، وقتی ما بهترین زیره و سیاه دانه را داریم چه لزومی به واردات داریم ، ما تعرفه ها را تا 60 درصد بالا بردیم و الان تعرفه های این بخش آزاد است و هر کشوری هم که با ما راه بیاید ما تعرفه ترجیحی به کار می بریم .

زینلی اضافه کرد : در خصوص دمنوش های گیاهی با مدیر کل طب سنتی و مکمل ها توافق کردیم که کارگاه های کوچک 200 متری راه اندازی شود و در زمینه تسهیلات دادن نیز هیچ مشکلی نداریم و حتی در همین استان می توانیم 100 میلیارد وام بدهیم .

اگر محصولات ارگانیک تولید کنیم درب نیمی از بیمارستانهای ما بسته می شود

وی تاکید کرد : در خصوص مرگ و میر بالا در کشور بر اثر سرطان و بیماریهای قلبی و عروقی و سرانه مصرف فقط 25 گرم گیاه دارویی باید گفت که ما در تکنولوژی نیز شتابزده عمل کردیم ، اگر محصولات ارگانیک تولید کنیم درب نیمی از بیمارستانهای ما بسته می شود ، ما در کشور طرز درست مصرف غذا را نداریم .

این مقام مسئول اضافه کرد :  ما نباید گیاهان دارویی را تحت عنوان دارو مصرف کنیم بلکه به عنوان عطر ، ادویه ، معطر و خوشبوکننده استفاده شود وگرنه برای استفاده دارو پروسه خاص خودش را دارد ، اخیرا مردم به خواص گیاهان دارویی پی برده و میزان مصرف کمی بالا رفته است و طبق سند ، وزارت بهداشت موظف است برای ترویج گیاهان دارویی فعالیت کند .

از زنان روستایی حمایت مالی می شود

دکتر زینلی بیان داشت : حمایت از زنان روستایی در قالب صندوق گل گاو زبان انجام می شود و به ازای مشارکت مردم ، دولت نیز تسهیلات بلاعوض می دهد و استان گلستان می تواند برای تاسیس چنین صندوقی پیگیری نماید ، به هر حال ما از تعاونی های روستایی که در این زمینه تاسیس و فعالیت کنند حمایت خواهیم کرد .

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت : در بحث مکانیزاسیون گیاهان دارویی مانند بخش های زراعت و باغبانی ضعیف هستیم ، در این زمینه دو راهبرد داریم یا اینکه تسهیلات برای خریداری ادوات بدهیم یا اینکه آنها را بسازیم مانند خشک کننده ، بوجاری و بابونه چین ، اخیرا در اصفهان کشاورزان منطقه 200 هکتار موسیر کاشته اند و ماشین الات کاشت و برداشت آن را نیز تولید کرده اند .

هر کسی که محصول ارگانیک تولید کند من خودم شخصا ازش می خرم

زینلی که در نشست تخصصی بررسی فرصت ها و چالش های تولید و تجاری سازی زیره و گل گاو زبان در استان گلستان صحبت می کرد ، اظهار داشت : در بحث سلامت گیاهان دارویی اولویت اصلی ما ارگانیک بودن است ، هر کسی که محصول ارگانیک تولید کند من خودم شخصا ازش می خرم چون اعتقاد دارم محصول ارگانیک به دلیل حلال بودن هیچوقت روی دست نمی ماند اما در واقع پایش سلامت بودن گیاهان دارویی با وزرات بهداشت است .

وی اشاره کرد : در ابان ماه نمایشگاه بزرگ گیاهان دارویی و طب سنتی در مصلی تهران را داریم که غرفه به صورت رایگان به استان داده می شود و خوب است استان گلستان در تالار  خود  محصولات دارویی بومی استان را عرضه کند .

از برند سازی زعفران در گلستان حمایت نمی شود

دکتر زینلی با اشاره به برند سازی گیاهان دارویی در سطح کشور گفت : ما در استان گلستان از چند نوع گیاه مثل زیره ، گل گاو زبان ، قارچ ترافل ، خرافه و ثعلب برای برند شدن حمایت می کنیم اما زعفران متعلق به خراسان است و برای برند شدن در گلستان از آن حمایتی نخواهد شد .

وی متذکر شد : میزان صادرات گیاهان دارویی در سال گذشته 450 میلیون دلار بوده و از آن طرف 150 میلیون دلار نیز واردات داشته ایم ، همچنین قرار است در پایان برنامه 6 ساله 1.5 میلیارد دلار را در سطح 250 هزار هکتاری عملی نماییم .

این مقام وزارت کشاورزی تاکید کرد : در حال حاضر زعفران با 108 هزار هکتار ، زیره ، رازیانه ، موسیر ، گل محمدی و گشنیز از مهمترین گیاهان دارویی ما هستند و مقصد صادرات ما نیز معمولا امارات متحده عربی و ژاپن و آلمان و ... هستند .

انتهای پیام / ج.عموزاد

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 68774

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب