یک محقق و پژوهشگر اعلام کرد:

زنجبیل کمک درمانی موثر برای بیماری صرع

یک محقق و پژوهشگر اعلام کرد: عصاره زنجبیل کمک درمانی بسیار مناسبی برای بیماری صرع است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران در ارتباط با خواص درمانی زنجبیل مطالب غیر دسته بندی شده‌ای در فضای مجازی وجود دارد.

در برخی پایگاه‌های خبری بیش از 75 خواص برای زنجبیل ذکر کردند، از الهه زیبایی تا درمان سرطان مطابی است که در ارتباط با زنجبیل در دسترس قرار دارد.

مطالب مطرح شده در ارتباط با فوائد برخی گیاهان دارویی به حدی اغوا کننده هست که برخی از سایت‌های پرمخاطب کشور هم بدون ذکر منبع در ارتباط با خواص و فوائد زنجبیل صحبت به میان آورند، نکته اینجاست که در مطالب در دسترس کمتر پزشک و یا متخصصی اظهار نظر کرده و حتی نسخه‌های که در ارتباط با فوائد بسیاری از گیاهان داروئی نوشته می‌شود، بدون ذکر منبع و تایید رسمی توسط پزشک خاص طب سنتی است.

برخی از سایت‌ها و رسانه‌ها برای اهمیت موضوع از مصرف این گیاهان در خارج از کشور هم صحبت به میان می‌آورند.

ذکر این نکته هم ضروری است که استفاده از گیاهان داروئی در کشور به صورت جدی مرسوم شده است.

تاکنون اطلاعات کامل و کافی از درمان بیماری خاص به واسطه طب سنتی به دلیل عدم مستند سازی این قشر منتشر نشده است و یا اگر مطالبی منتشر می‌شود قابل استناد نیست، شاید همین موضوع هم یکی از ضعف‌های طب سنتی است که نتواسته به خوبی نسبت به مستند سازی در  قبال خدمات درمانی اقدام کند.

اما فعالان و پژوهشگران علمی کشور هم نتوانستند بی‌اعتنا نسبت به خواص درمانی داروهای گیاهی باشند، متخصصان طب سنتی معتقد به استفاده از گیاه به صورت دم نوش و یا عرق‌گیری هستند اما فعالان و پژوهشگران بیتشرین تحقیقات خویش را روی عصاره گیاه انجام می‌دهند.

در ارتباط با خواص زنجبیل یکی از محققان کشور از رویکرد درمانی این گیاه در درمان بیماری صرع خبر داد.

مریم قاسمی کاسمان در مطلبی که وب سایت دانشگاه علوم پزشکی بابل آن را منتشر کرده اعلام کرده است،در سالهای اخیر، ترکیبات گیاهی به طور گسترده ای در درمان بسیاری از بیماریهای نورولوژیکی همچون صرع معرفی شده اند.

وی خاطر نشان کرد:اثرات ضدالتهابی و حفاظت کنندگی زنجبیل به خوبی اثبات شده است، افزود: اثرات پیش درمان عصاره زنجبیل بر تظاهرات رفتاری، دانسیته نورون ها و میزان فعال شدن سلول‌های گلیال هیپوکامپ در مدل تجربی صرع پایه ریزی شده است و برای جهت مدل تجربی صرع، پنتیلن تترازول به صورت داخل صفاقی تزریق شد.

این محقق با اعلام اینکه همچنین حیوانات پیش از تزریق پنتیلن تترازول، به مدت 10 روز پیش درمان عصاره زنجبیل را دریافت کردند و اعمال عصاره یک ساعت پیش از هر تزریق پنتیلن تترازول ادامه یافت.

  قاسمی ادامه داد: پس از بررسی‌های رفتاری، مغز حیوانات میزان دانسیته نورونی و فعال شدن آستروسیت با روش ایمونوهیستوفلورسنت مورد ارزیابی قرار گرفت.

این محقق در پایان نتیجه گیری کرده است،که زنجبیل ممکن است به عنوان رویکرد درمانی کمکی در درمان بیماری صرع به شمار آید.

 انتهای پیام/

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 68780

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب