رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سیستان و بلوچستان

حمایت مادی و معنوی طرحها، ایده ها و پایان نامه ها در راستای نیاز استان سیستان و بلوچستان

حمایت مادی و معنوی از پایان نامه ها، شناسایی، جذب، هدایت و حمایت از نوآوران، مبتکرین و مخترعین، ارائه کمک های مالی بلاعوض جهت ساخت دستگاه و نمونه اولیه بخشی از فعالیتهای سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سیستان و بلوچستان درسال1387 مقارن با نامگذاری این سال از سوی مقام معظم رهبری به سال نوآوری و شکوفایی و نیز به منظور هماهنگی، هدایت و توسعه هدفمند و شبکه ­سازی فعالیت­های علمی و با هدف ساماندهی نخبگان، ایجاد خود­باوری، تقویت بنیه علمی و بالا بردن انگیزه و شأن علمی و اجتماعی  بسیجیان تأسیس گردید.

رئیس بسیج علمی استان خاطرنشان کرد: این مجموعه با هدف نهضت تولید علم و جهاد علمی در سطح استان پهناور سیستان و بلوچسـتان و اقـشار اندیش­مند و همـچنین استفاده از تـوان ظرفیت­هایی کـه در سطح کشـور بالاترین میـزان را به خود تخـصیص داده می ­تواند نقش بسزایی در تکمیل چرخه دانش در قالب یک فرایند جامع داشته باشد و با همپوشانی و نقش آفرینی همه ظرفیت­ها، یک زنجیره معنادار تشکیل دهد.

کاظم اعرابی گفت:تشکل­های دانش بنیان موجود در بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان شامل بخشهای متعددی است از جمله:

الف) مرکز رشد و توسعه خلاقیت (تبدیل ایده به پدیده و ایده به ثروت)

که محلی است برای پرورش ایده و طرح و اجرای آزمایشی آن با تاکید بر استعدادهای محلی و با تاکید در همجواری صنایع کوچک و بزرگ می­ باشد.

ب) مرکز حمایت از مبتکرین و مخترعین

به منظور شکوفایی هرچه بیشتر استعدادهای بسیجیان در عرصه دانش و فناوری و بهره ­گیری هرچه افزون­تر از این توانمندیها در جهت تقویت بنیه علمی و دفاعی کشور از طریق:

 -شناسایی، جذب، حفظ انسجام، هدایت و حمایت از نوآوران مبتکرین مخترعین

 -ارائه کمک های مالی بلاعوض جهت ساخت دستگاه و نمونه اولیه

-معرفی طرح های و ابتکارات برتر به مراکز ذیصلاح جهت عقد قرارداد با مبتکر و یا خرید اختراع

ج) مرکز  هدایت و حمایت از تحقیقاتت تجربی و فنی

.    حمایت مادی و معنوی از پایان نامه­ های مرتبط با نیازها و اولویت­های استان سیستان و بلوچستان (گیاهان دارویی، انرژی­های نو، معادن و ...)

.    ایجاد سامانه علمی و شبکه­ سازی منابع انسانی توانمند در کمک به تحقیقات کاربردی و توسعه­ ای

.    شـناسایی نـیازهای حوزه فعــالیت در سـطح کشور و رایزنی با مـراجـع ذیصلاح و اولویت­گـذاری پروژه های مرتبط

   مدیریت دانش و توان در حوزه تخصصی مرکز

د) خانه نخبگان

خانه نخبگان علمی بسیج به عنوان کانون علمی است که سازماندهی ظرفیت نخبگی و دانشی در عرصه ­های مختلف مورد نیاز در سطح استان را دنبال می­ نماید و با استفاده از حضور و مشارکت فعال نخبگان، خبرگان، فرهیختگان و دانش آموختگان بسیجی استان به توسعه و شکوفایی استان بیش از پیش کمک نماید و اهداف زیر را دنبال می­ نماید.

 • کمک به هم افزایی ظرفیت دستـگاه­های دولتی، نهادها و مراکز خصوصی و تشکل های مردم نهاد در راستای توسعه و شکوفایی استان متناسب با سند چشم انداز نظام
 • بررسی کارشناسی فرصت ها و تهدیدات توسعه و پیشرفت در استان
 • کمـک به مـقامات اجـرائی استان از طریق کارشـناسی مسـائل  و ارائه راهکار به مبادی ذیربط
 • مطالبه گری( نقد عالمانه) از نهادها و دستگاه ها در اجرای تکالیف قانونی
 • شبـکه­ سـازی نخـبگان، صاحب نظران و دانش آموختگان استان در قـالب کارگروه های تخصصی

ه) پژوهشکده مطالعات و تحقیقات بسیج

پژوهشکده مطالعات و تحـقیقات بسیج به عـنوان یک مرکز تحقـیقاتی در حوزه علوم انسـانی می ­باشد و اهم فعالیتهای آن شامل موارد زیر می باشد:

1) انجام پروژه­های پژوهشی و تحقیقاتی بومی در راستای نیاز استان

2) مدیریت دانش در حوزه علوم انسانی

3) انجام پروژه­ های پرسشگری و افکارسنجی در سطح استان

 

ی) کسر خدمت پژوهشی و جذب سرباز پژوهشگر

در راستای اجرای هدفمند دوره وظیفه فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی طرح سرباز پژوهشگر و واگذاری پروژه­های پژوهشی و تحقیقاتی به منظور کسر خدمت دوره سربازی تدوین شده است.

 

اعرابی در خصوصرسالت­های سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری تصریح کرد:

* کمک به ترویج گفتمان پیشرفت علم، جنبش نرم­ افزاری و نهضت تولید علم (هدف کوتاه مدت)

* کمک به تحقق اهداف سند چشم ­انداز در بعد علمی و فناوری (هدف میان مدت)

* کمک به تحقق مرجعیت علمی جهان (هدف بلند مدت)

و سعی کردیم با عمل به اصول استعدادباوری، استـعدادیابی، استعدادسنجی و نخبه­ گزینی، نخبه ­پروری، نخبه ­یاری و نخبه ­داری به این رسالت­ تحقق بخشیم.

 

وی رشد علمی-پژوهشی سازمان را اینگونه توصیف کرد: علی رغم همه موانع موجود سعی کردیم از حداقل فرصتها بیشترین بهره­ برداری را صورت دهیم و با حفظ اصول و اهدف از رویکردهای مختلف به منظور رشد علمی، پژوهشی سازمان استفاده کنیم.

اعرابی در راستای تحقق سند جامع علمی کشور، اقدامات و فعالیتهای علمی-پژوهشی انجام گرفته شده را شامل موارد ذیل عنوان کرد:

 اهم فعالیت­ها سازمان به منظور تحقق سند چشم­ انداز جامع علمی کشور شامل موارد زیر می­ باشد:

 • شناسایی خلاءها، نیازها و اولویتهای چرخه نهضت نرم­ افزاری و توسعه فناوری استان
 • پشتیبانی و تقویت تشکلهای علمی، پژوهشی و فناوری برای ورود به عرصه تولید علم، نهضت نرم افزاری و توسعه فناوری استان
 • تقویت بنیه علمی و پژوهشی و توانمندسازی علمی مهارتی بسیجیان استان
 • هدایت و حمایت از طرح های مخترعان، مبتکران، محققان و نخبگان علمی در حوزه های مختلف علوم انسانی، فنی مهندسی و پزشکی
 • هدایت و حمایت از پایان نامه­ های تحصیلات تکمیلی و تلاش برای جهت­ دهی انجام این پروژه­ ها در راستای نیازمندی­های استان و کشور
 • تعامل موثر با کلیه مراکز علمی، پژوهشی، صنعتی و سایر دستگاه­های ذیربط در استان و بهره­ گیری از ظرفیتها، توانمندیها و حمایتهای آنان

رئیس سازمان بسیج علمی استان خاطرنشان کرد: به طور میانگین سالانه بین 15 تا 20 طرح در  مرکز حمایت سازمان مورد حمایت قرار می­ گیرد که از این تعداد بالای 50 درصد ثبت و به بازار کار معرفی می­ گردد. به اعتراف پایگاه های علمی در چند سال اخیر، ایران یکی از کشورهای پیشتاز در رشد علم و فناوری می­ باشد و همانطور که مستحضرید در حال حاضر رتبه اول منطقه را داراست. گواه این قضیه پیشرفت­های ایران در حوزه ­هایی نظیر سلول­های بنیادی، صنایع داروسازی و بیولوژیک و صنایع دفاعی می­ باشد.

در زمینه رشد و توسعه علمی کشور رصد دقیق ظرفیت­های کشور در کلیه مناطق و استفاده از ظرفیت­ها و استعداد­های محلی نقش به ­سزایی در این زمینه ایفا می­ کند، لذا سازمان بسیج علمی استان­ به عنوان یک نهاد متولی عرصه­ های علمی در این مورد تمام تلاش خود را انجام داده است. به عنوان مثال کسب چند افتخار بین­ المللی توسط مخترعان استانی که از همین سازمان بسیج علمی استان سیستان و بلوچستان شناسایی و معرفی گردیدند.

اعرابی یادآور شد: ما در استان علی­رغم توجه به نیازهای کشوری، بر شکوفایی ظرفیت­های و استعدادهای علمی که خاص استان ­می­ باشد تاکید ویژه داریم که البته در مقیاس کلان ممکن است مشابه باشد. به عنوان مثال تغییر الگوی کشت با توجه به کم آبی­های اخیر در کشور و خصوصاً خشکسالی­های اخیر استان و یا استفاده از ظرفیت­های انرژی­های تجدید پذیر و گیاهان دارویی در استان از مواردی است که به­ دنبال آن می ­باشیم.

وی درباره فعالیتهای این سازمان در جهت شناسایی و جذب ظرفیت های علمی و نخبه بسیجی کشور گفت: بدین منظور ما در چند سطح فعالیت­های ویژه ای صورت دادیم و در حال انجام آن هستیم. مرحله اول رصد دقیق استعدادهای استانی در سنین کم که معمولاً در حوزه دانش آموزی قرار می ­گیرند. در این زمینه علی رغم شناسایی افراد مبتکر و مخترع در مرحله بعدی به دنبال اجرای برنامه­ های آموزشی برای نوجوانانی هستیم که استعدادهای پنهانی در این زمینه دارند ولی تاکنون فرصت بروز آن را نداشته ­اند.

رئیس سازمان بسیج علمی استان فعالیت های در راستای نیاز ملی را شبکه سازی پژوهش دانست و گفت: شبکه‌سازی مهم‌ترین عامل در موضوع پژوهش است و باید به موضوع پژوهش به‌صورت یک فرآیند گروهی نگاه کنیم و حرکت‌ها و کارهای علمی را به اشتراک بگذاریم و سازمان بسیج علمی در استان سیستان و بلوچستان نیز طبق این اصل حرکت می­ کند. یکی از اقدامات اصلی که در استان در حال پیگیری و اجرای آن هستیم سمت­ دهی به پایان نامه ها و حمایت از پایان­ نامه­ هایی است که در راستای نیاز کشور و استان می­ باشند که به نوبه خود می­ تواند سهم به سزایی در کاهش شکاف بین دانشگاه و صنعت ایجاد کند.

وی ادامه داد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به اقتصاد دانش بنیان، ما در استان به دنبال اتصال ظرفیت­های دانش بنیان به مجموعه­ های کارآفرینی استان، مانند بسیج سازندگی، صندوق کارآفرینی امید و پارک علم و فناوری هستیم. یکی از این موارد پیگیری به منظور ساخت آب­ شیرین­ کن­ های خورشیدی در استان توسط مبتکرین استانی برای مناطق محروم می­ باشد که خود مصداق کارآفرین در حوزه دانش ­بنیان می­ باشد.

اعرابی در انتها افزود: تقویت و راه­ اندازی مراکز رشد مبتنی برنیازهای استان و کشور مانند گیاهان دارویی، انرژی­های نو، معدن، خوشه­ های کشاورزی و همچنین راه­ اندازی مرکز مطالعات و تحقیقات بر انجام مطالعات بنیادین در حوزه علم و فناوری و اقتصاد دانش ­بنیان از مهمترین برنامه ­های سازمان برای بهبود وضعیت علم و فناوری استان در اولویت برنامه هایمان است.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۸:۴۲

شناسه خبر: 68781

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب